Kenya'da seçim sonuçlarının açıklamasından sonra 24 kişi öldü

Kenya'da seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan protesto gösterilerinde 24 kişi öldü

12.08.2017 Cumartesi 20:17
Güncellenme: 12.08.2017 20:26
AA
Kenya'da seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından  başlayan protesto gösterilerinde 24 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. 
 
Kenya İnsan Hakları Komisyonundan yapılan açıklamada, ülke genelindeki  birçok eyalette düzenlenen protesto gösterilerinde polisin ateş açması sonucu 24  kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Ölenlerin 17'sinin başkent Nairobi'deki  gösterilerde hayatlarını kaybettikleri ifade edildi.
 
Basına yansıyan haberlerde de yolları barikatlarla kapatarak ateş  yakan ve çevredeki dükkanlara zarar veren protestocularla, polis arasında zaman  zaman çatışmalar çıktığı ve polisin protestocuların üzerine ateş açtığı  aktarıldı.
 
 
Muhalefet partilerinin oluşturduğu Ulusal Süper İttifakı Partisinden  (NASA) yapılan açıklamada ise Kenya polisinin, aralarında çocukların da bulunduğu  100 protestocuyu öldürdüğü iddia edildi.
 
Hükümet yetkilileri ise polisin şiddet kullandığına dair haberlerin  gerçeği yansıtmadığını savundu.
 
Kenya İçişleri Bakan Vekili Fred Matiang, polisin gösterileri  bastırmak için aşırı güç kullandığına dair haberleri reddederek, polisin gerçek  mermi kullanmadığını, hükümetin vatandaşlarının can ve mallarını korumakla  yükümlü olduğunu ifade etti.
 
Matiang, 'yayılan yanlış ve kışkırtıcı mesajlar'a karşı hükümetin  yasalar çerçevesinde harekete geçmekte tereddüt etmeyeceğini belirtti.
 
 
Kenya Bağımsız Seçim ve Sınırlar Komisyonunun, 8 Ağustos'ta yapılan  seçimleri mevcut Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta'nın kazandığını açıklamasının  ardından muhalefet partileri, seçim sonuçlarını boykot edeceklerini açıklamıştı.  Daha sonra da ülke genelinde protesto eylemleri başlamıştı.
 
Kenya'da 2007'de yapılan seçimler sonrası farklı etnik kökenlere  mensup adayların sonuçları protesto etmesiyle başlayan olaylarda binden fazla  kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi yerlerinden olmuştu.

HABER ÖNERİLERİ

Belçika cinsel ilişki rıza yaşını 16'dan 14'e indirdi

Son dakika... Valilik binasına silahlı baskın! Erbil'de...

'Kemer sıkmaya hazır olun' diyecek

Devlette çalışan doktora 200 bin TL'ye kadar maaş

Sünnet edilen 10 yaşındaki kız çocuğu öldü!

"Trump'ın İran aleyhine açıklamaları psikolojik savaştır"

Trump'tan İran Cumhurbaşkanı Ruhani'ye yanıt

Son dakika... Almanya'dan açıklama! Mesut Özil...

'Onları MOSSAD öldürdü!'

Ortaya çıktı! 57 milyon lira karşılığında...