Tatil mi çalışma mı?

Turizmciler Kurban Bayramı tatilinin 10 güne uzatılmasını isterken, Ekonomi Bakanı Zeybekci “Tatilden daha çok çalışmaya, üretmeye ve ihracat yapmaya ihtiyacımız var” çıkışını yaptı.

10.08.2017 Perşembe 02:30
Güncellenme: 10.08.2017 00:37
Kurban Bayramı yaklaşırken, gözler hükümetin tatili 10 güne uzatıp uzatmayacağına çevrildi. Konuyla ilgili olarak hükümet tarafından henüz resmi açıklama gelmedi ancak Ekonomi Bakanı tartışılacak bir konu ortaya attı: ‘Tatil mi, çalışma mı?’ 
MÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleriyle biraraya gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasıyla ilgili olarak, “Bu üretimi düşürür, turizmi destekler mi destekler. Onun için buradaki bölümde susma hakkımı kullanıyorum. Türkiye olarak tatilden daha çok çalışmaya, üretmeye ve ihracat yapmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Ama diğer taraftan bununla ilgili alınacak kararlara da saygı duyuyoruz” diye konuştu. 
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da  “Bu konu Bakanlar Kurulu’na gelmedi. Bakanlar Kurulu’na gelirse konu konuşulur. Türkiye için en hayırlısı neyse o karar verilir” değerlendirmesinde bulundu. 
Turizmciler, bayramdan önceki Pazartesi, Salı ve arefe gününü kapsayacak şekilde 
26 Ağustos Cumartesi gününden 4 Eylül Pazartesi gününe kadar 10 günlük tatil istiyor. 
 
Bankalar safını belİrlesİn
 
Bakan Nihat Zeybekci, Ankara’da MÜSİAD Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde gazetecilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz söylemlerine ilişkin bir sorusu üzerine, “Faizle ilgili söylemimiz son derece net. Türkiye’nin büyümesi daha çok üretim, istihdamda, ihracatta yatırımlarda artış için finansmanın bol, ucuz ve kolay ulaşılabilir olması lazım” dedi. Zeybekci, şöyle devam etti: “Bankacılık sisteminin kârlarının çok daha fazla fedakarlık yapabilir marjda olduğunu görüyoruz. Yüksek faiz marjlarıyla dar bir kredi hacmi sağlamak yerine sürümü artması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Uzun vadede Türkiye’de finansman maliyetlerini aşağı çekmenin ve ulaşabilir imkanları kolaylaştırmanın önemine vurgu yapan Zeybekci, bankalara seslendi: “Herkes safını belirlesin, büyümenin, ihracatın mı yanındalar yoksa günlük kârlarının mı?” 
 
1 milyon tatilci 1 milyar gelir
 
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, geçen yıl Kurban Bayramı’nın 9 gün olarak gerçekleştiğini, bunun neticesinde de turizm sektöründe önemli bir hareketlilik yaşandığını söyledi. 
Ulusoy, şunları kaydetti: “Geçen Kurban Bayramı’nda tatile çıkan kişi sayısı 700 bin civarında gerçekleşmişti. Bu yıl da tatil süresinin uzaması ve son dakika rezervasyon taleplerinin artması durumunda 1 milyonun üzerinde vatandaşın tatile çıkmasını ve 1 milyar lira gelir elde edilmesini bekliyoruz.” 
 
 

HABER ÖNERİLERİ

Ödemeler saat 18:00'de başlıyor

Teknoloji devi Bimeks'in iflası istendi!

Tarım Bağ-Kur sigortalılara emeklilik müjdesi

Bir dönem sona eriyor! Balkonda çanak antene son

Motorine 13 kuruş zam

Dikkat! O araçlar trafikten men edilecek

SGK'dan prim müjdesi geldi!

Emekliye müjdeli haber geldi!

Bağdat Caddesi'nde fiyat düşüşü yüzde 40'ı aştı

Son dakika: 7 bin 500 liraya yükseldi! Çeyiz desteği...