Matematiği şaştı

IMF tarihinde bir ilk yaşandı. Bir ülkenin büyüme tahmini ilk kez iki kattan fazla artırıldı. Daha önce ‘Türkiye % 2.5 büyür’ diyen IMF öngörüsünü % 5.1’e çıkardı

11.10.2017 Çarşamba 02:30
Güncellenme: 11.10.2017 01:31

Türkiye ekonomisindeki canlılığı gören uluslararası kuruşlar birer birer Türkiye’ye yönelik büyüme tahminlerini yükseltiyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’nin büyüme beklentisini 2017 için yüzde 2.5’ten yüzde 5.1’e, 2018 için yüzde 3.3’ten yüzde 3.5’e yükseltti. IMF, Dünya Ekonomik Görünüm (DEG) Raporu’nun Ekim 2017 sayısını ‘Sürdürülebilir Büyümeyi Amaçlamak’ başlığıyla yayımladı. Bu hafta başlayacak ‘IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları’ öncesinde açıklanan raporda, Türkiye ekonomisinin güçlü iç ve dış talep sayesinde beklenenden hızlı toparlandığına işaret edildi. Raporda, “Türkiye’nin 2017 büyüme tahmini, birinci çeyrekteki üretimin, son birkaç çeyrektir daralan ihracatın toparlanması ve daha genişlemeci mali duruşun etkisiyle beklenenden güçlü gelmesine bağlı olarak yüzde 5.1’e revize edildi” ifadelerine yer verildi. IMF raporunda, Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) gelecek yıl yüzde 3.5 genişleyeceği öngörüsünde bulunuldu. Türkiye’ye yönelik 2017 ve 2018 büyüme beklentileri, IMF’nin Nisan ayında yayınlanan raporunda yüzde

2.5 ve yüzde 3.3 olarak açıklanmıştı. Türkiye’nin bu yılki büyüme tahmininde yapılan 2.6 puanlık değişiklik, DEG raporundaki en ciddi pozitif revizyon olarak kayıtlara geçerken, “Yükselen ve Gelişen Avrupa” grubuna yönelik 2017 büyüme beklentisini yüzde 3.5’ten yüzde 4.5’e taşıdı.

Dünya Bankası, Morgan Stanley, Ekonomik Kalkınma ve İktisadi İşbirliği Örgütü (OECD), Fitch ile Moody’s de Türkiye’yle ilgili büyüme tahminlerini yükseltmişti. 

Diğer taraftan, raporunda enflasyonun Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle yükseldiğine işaret eden kuruluş, Türkiye’ye yönelik enflasyon beklentilerini bu yıl için yüzde 10.9 ve gelecek sene için yüzde 9.3 seviyesinde belirledi.

HABER ÖNERİLERİ

Resmen yürürlüğe girdi! Borçlu olanlar...

Bakan açıkladı! Teşvik kapsamına alınıyor

Son dakika: Binlerce emekliye müjde! İkramiyeler...

Bunu yapmayana ceza geliyor!

Emekliye 600 TL ek gelir

6 milyon asgari ücretlinin maaşı artık düşmeyecek

Bakanlık 173 hileli ürünü açıkladı!

Ücretli öğretmene müjde

Konya’ya Tesla modeli

2017 işsizlik oranı açıklandı