Kredi Garanti Fonu bakkala kadar iniyor

KOBİ’lere can suyu olan KGF’nin kapsamı genişletiliyor. Ekonomi Bakanı Zeybekci “Yeni düzenlemeyle artık KOBİ’lerimizin bu kredileri kullanma mesafesini daha aşağı indiriyoruz. En küçük esnaf, ustaların da kullanmasını sağlayacağız” dedi

12.01.2018 Cuma 02:30
Güncellenme: 12.01.2018 00:45
Türkiye’nin ekonomik büyümesine önemli katkı sağlayan ve KOBİ’lere can suyu olan Kredi Garanti Fonu (KGF) desteğinin kapsamı genişletiliyor. Kredilerin geri dönüşleri ile 2017’den kalan 
50 milyar liralık limitin kullanıma sunulmasıyla 100 milyar liralık bir hacim yaratılması beklenirken, bu imkandan esnafın yararlanabilmesi için düğmeye basıldı. 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, KGF teminatlı kredilerin geri dönme oranının bankacılık sistemi performansının üzerinde olduğunu belirterek, bu enstrümanı en küçük esnafın da kullanabileceği şekilde kalıcı hale getireceklerini söyledi. 
 
KGF kalıcı hale geliyor
 
İzmir’de Ekonomi Muhabirleri Derneği’nde (EMD) konuşan Zeybekci, KGF kefaletli kredilerin 2017’de Türkiye’nin büyümesini tetiklemesi anlamında etkili olduğuna işaret etti. KGF teminatla kredilerle 210 milyar liralık bir büyüklüğün piyasaya  sunulduğunu, geri ödemelerin de başladığını aktaran Nihat Zeybekci, şöyle devam etti: 
 
“KGF teminatlı kredilerde geri ödemeler başladı. Son derece başarılı gidiyor. Kullandırılan kredilerin geri dönme oranları yüzde 98. Normal bankacılık  sistemi içerisindeki performanstan daha yüksek. 2018’de de devam edecek. Bu enstrümanı kalıcı hale getiriyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız da bitti. Birkaç hafta içinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararını paylaşacağız. Artık KOBİ’lerimizin bu kredileri kullanma mesafesini daha aşağı indiriyoruz. En küçük esnaf, usta seviyesindeki arkadaşlarımızın da kullanmasını daha uygun hale getiriyoruz.”
 
İhracatçıya KDV kolaylığı
 
Bakan Nihat Zeybekci, son dönemde hükümetin ihracata çok büyük destek verdiğini, bu konuda Maliye Bakanlığı’na özel olarak teşekkür ettiğini belirterek, “İhracatçının KDV yüklerinin giderilmesi için de bir çalışma yapılıyor” dedi. Zeybekci, şunları kaydetti: “En son Türkiye İhracatçılar  gündeme gelen, ihracatçıların KDV maliyetini ve stokunu taşıması, iadelerin gecikmesi ve KDV oranı farkları sebebiyle ihracatçının üzerindeki yüklerin düzenlenmesi konularıyla ilgili çalışıyoruz. 1-2 ay içinde sorun çözülecek. Burada Maliye Bakanlığı tarafında bir çalışma yapılıyor. Ama hedef kesin çözüm.”
 

HABER ÖNERİLERİ

Konut satışları Haziran'da yıllık yüzde 22.4 arttı

Plajlar doldu taştı! Adım atacak yer yok

18 Temmuz Sayısal Loto sonuçları açıklandı!

F35’lerin fiyatı yüzde 6 ucuzladı

Bu bahisi kesin devlet kazanır

‘Milli servet’ dedik gözümüz gibi baktık

Doktorlar ve diş hekimlerine güzel haber

e-ticaret devinden tarihi rekor

Müjde üstüne müjde! Emekliye iki ikramiye, gençlere 3 asgari ücret ve...

Albayrak'tan vergi borçları ile ilgili flaş açıklama!