Kredi Garanti Fonu bakkala kadar iniyor

KOBİ’lere can suyu olan KGF’nin kapsamı genişletiliyor. Ekonomi Bakanı Zeybekci “Yeni düzenlemeyle artık KOBİ’lerimizin bu kredileri kullanma mesafesini daha aşağı indiriyoruz. En küçük esnaf, ustaların da kullanmasını sağlayacağız” dedi

12.01.2018 Cuma 02:30
Güncellenme: 12.01.2018 00:45
Türkiye’nin ekonomik büyümesine önemli katkı sağlayan ve KOBİ’lere can suyu olan Kredi Garanti Fonu (KGF) desteğinin kapsamı genişletiliyor. Kredilerin geri dönüşleri ile 2017’den kalan 
50 milyar liralık limitin kullanıma sunulmasıyla 100 milyar liralık bir hacim yaratılması beklenirken, bu imkandan esnafın yararlanabilmesi için düğmeye basıldı. 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, KGF teminatlı kredilerin geri dönme oranının bankacılık sistemi performansının üzerinde olduğunu belirterek, bu enstrümanı en küçük esnafın da kullanabileceği şekilde kalıcı hale getireceklerini söyledi. 
 
KGF kalıcı hale geliyor
 
İzmir’de Ekonomi Muhabirleri Derneği’nde (EMD) konuşan Zeybekci, KGF kefaletli kredilerin 2017’de Türkiye’nin büyümesini tetiklemesi anlamında etkili olduğuna işaret etti. KGF teminatla kredilerle 210 milyar liralık bir büyüklüğün piyasaya  sunulduğunu, geri ödemelerin de başladığını aktaran Nihat Zeybekci, şöyle devam etti: 
 
“KGF teminatlı kredilerde geri ödemeler başladı. Son derece başarılı gidiyor. Kullandırılan kredilerin geri dönme oranları yüzde 98. Normal bankacılık  sistemi içerisindeki performanstan daha yüksek. 2018’de de devam edecek. Bu enstrümanı kalıcı hale getiriyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız da bitti. Birkaç hafta içinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararını paylaşacağız. Artık KOBİ’lerimizin bu kredileri kullanma mesafesini daha aşağı indiriyoruz. En küçük esnaf, usta seviyesindeki arkadaşlarımızın da kullanmasını daha uygun hale getiriyoruz.”
 
İhracatçıya KDV kolaylığı
 
Bakan Nihat Zeybekci, son dönemde hükümetin ihracata çok büyük destek verdiğini, bu konuda Maliye Bakanlığı’na özel olarak teşekkür ettiğini belirterek, “İhracatçının KDV yüklerinin giderilmesi için de bir çalışma yapılıyor” dedi. Zeybekci, şunları kaydetti: “En son Türkiye İhracatçılar  gündeme gelen, ihracatçıların KDV maliyetini ve stokunu taşıması, iadelerin gecikmesi ve KDV oranı farkları sebebiyle ihracatçının üzerindeki yüklerin düzenlenmesi konularıyla ilgili çalışıyoruz. 1-2 ay içinde sorun çözülecek. Burada Maliye Bakanlığı tarafında bir çalışma yapılıyor. Ama hedef kesin çözüm.”
 

HABER ÖNERİLERİ

Yaşlılık aylığına zam geldi! En düşük maaş bin lira...

Kartı iptal etmeyen banka yandı!

İbrahim Kalın'dan flaş 3600 ek gösterge açıklaması

Emekliye yüzde 4 ek ödeme! İşte kuruşu kuruşuna maaş hesabı

Ocak 2019'da hangi emekli ne kadar maaş alacak? İşte kuruşu kuruşuna maaşlar...

Çağrı üzerine çalışmada sınırlar nereye uzanıyor?

Kimler işsizlik maaşı alabilir? İşte cevabı...

Emeklilerin gözü zamlı maaşlarda! Peki kim ne kadar zam alacak?

220 bin emekliye müjde! Maaşlar yükseliyor

Milyonları ilgilendiriyor! Bir müjdeli haber daha geldi