Kamu işçisinin zam pazarlığı başlıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yaklaşık 200 bin kamu işçisinin zam pazarlığı öncesinde bir araya geldi.

16.06.2019 Pazar 11:04
Güncellenme: 16.06.2019 11:06
AA
Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) 108. Uluslararası Çalışma Konferansı için geldikleri İsviçre'nin Cenevre kentinde görüşen Selçuk ve Atalay'ın gündemini, kamu işçilerinin 2019-2020 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmeleri oluşturdu.
 
Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem ile Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar ve Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar'ın da hazır bulunduğu görüşmede, 2019 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolünün yol haritası ele alındı.
 
 
Diğer sözleşmeleri de ilgilendiriyor
 
Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santralleri başta olmak üzere kamudaki yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmelerinin yürürlük süreleri dolmuştu.
 
İşçi kesimini temsilen "yetkili konfederasyon" olarak hükümetle masaya oturacak Türk-İş, bünyesindeki "Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu"nu toplayıp, talepleri konusunda görüş alışverişinde bulunmuştu.
 
Kamu işçileriyle ilgili söz konusu Toplu İş Sözleşmeleri, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu sözleşmelerin çerçevelerini de belirlemesi açısından da önem taşıyor.

HABER ÖNERİLERİ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sigorta prim ödemelerini 3 ay erteledi

Türkiye İş Bankası'ndan hesap sahiplerine duyuru!

KOBİ'lere dev destek! Kredi limiti 750 bin liraya çıkarıldı

Emekli bayram ikramiyesi ödemeleri ne zaman başlıyor?

İkinci el araç alacaklar dikkat! Sakın aldanmayın

Benzine 15 kuruş zam

Kilosu 130 lira! Tezgahta yarım saatte tükeniyor

Üniversite öğrencilerinin nisan ayı burs ve kredileri ödenmeye başladı

VakıfBank 200 bin krediyi erteledi

2 milyon 300 bin haneye yeni destek! Günübirlik yevmiye ile çalışanlar...