Ali robot yap, Ayşe kodla

Çocuklara bilimi sevdirmek zorunda olduğumuzu belirten Bakan Özlü, “Okuma fişlerinde artık Ali sadece top oynamasın, Ayşe ip atlamasın. Ali robot, Ayşe kodlama yapsın” önerisinde bulundu

13.10.2017 Cuma 02:30
Güncellenme: 13.10.2017 01:50
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuştu. Dünyanın en değerli şirketlerinin yüzde 80’inin teknoloji şirketi olduğuna değinen Bakan Özlü, yazılıma, bilişime, teknolojiye yatırım yapmanın önemine işaret etti. 
Bakan Özlü, gençleri ve çocukları dijital değişime uygun, katma değeri yüksek becerilerle donatmak gerektiğini ifade ederek, “Çocuklarımıza bilimi sevdirmek zorundayız. Okuma fişlerinde ezberlediğimiz şekilde, bundan sonra Ali sadece top oynamasın, Ayşe sadece ip atlamasın. Ali robot yapsın, Ayşe kodlama yapsın” dedi. Sürekli değişen gündem karşısında, bilimi ihmal etmediklerini ve etmeyeceklerini dile getiren Bakan Özlü, sözlerine şöyle devam etti: 
“Türkiye bütün sorunlarını hem kısa vadede, hem uzun vadede çözecek güçtedir. Ülkemiz, her an sınanarak, her an imtihanlardan geçerek bugünlere geldi. Her sınavdan daha da güçlenerek, daha da birleşerek, başarıyla çıktık. Güncel hadiseler ne kadar yoğunlaşsa da bilim ve teknoloji, ana gündem maddelerimiz arasında her zaman yer aldı.”
Bilimi kampüsün dışına taşımanın önemine de dikkat çeken Bakan Özlü, “Üniversitelerimizin kağıt üstünde değil uygulanabilir bilim  üretmelerini bekliyoruz. Çünkü iyi bir akla sahip olmak yeterli değil, önemli olan aklı iyi kullanmaktır. Sanayi 4.0 bize, bu aklı iyi kullanmamız gerektiğini söylüyor. Dünya, yepyeni bir yöne doğru hızla ilerliyor. Bu ilerlemenin odağında bilim ve teknoloji var. Bizler, Türkiye olarak, bu değişimin ve ilerlemenin gerisinde kalamayız. Sanayi 4.0, emin olunuz, 
80 milyon vatandaşımızın kaderi üzerinde doğrudan etkili olacaktır” diye konuştu. 
 
Türk-Suriyeli çocuklar  Hackathon’da yarıştı
 
Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi kapsamında, Şanlıurfa’da yaşları 7-14 arasında değişen toplam 125 Türk ve Suriyeli çocuğun katılımıyla tam gün süren bir Hackathon (Kod Yazılım Yarışması) düzenlendi. Hackathon’a katılan çocuklar, takımlara ayrılarak robot ve mobil uygulama eğitimleri alırken, Bot Futbol Müsabakası ve Çizgi İzleyen Robot gibi etkinliklerle de keyifli vakit geçirdiler. Vodafone Grup Vakfı’nın dünya genelinde 27 ülkede yer aldığını ve sosyal projeler için yılda 45 milyon sterlin (216 milyon TL) yatırım yaptıklarını belirten Vodafone Grup Vakfı Direktörü Andrew Dunnett, “Türkiye Vodafone Vakfı’nın ‘Yarını Kodlayanlar’ projesini dijital geleceğe hazır nesillerin yetiştirilmesi bakımından önemli bir girişim olarak değerlendiriyor ve destekliyoruz” diye konuştu. Projeyle, bugüne kadar 11 ilde yaklaşık 4 bin çocuğa kodlama eğitimi verildi.

HABER ÖNERİLERİ

Emekliye 355 TL zam yolu göründü

Bakan Albayrak: Piyasalarla kavga etmeyeceğiz

Kurban Bayramı tatilini 9 gün yaptılar bile!

SGK’dan emekli maaşlarına yapılan zamlara ilişkin açıklama

Kredi kartı kullananlar için çok önemli uyarı

24 Temmuz gerilimi

Hissedip Getir’di vurdu gol oldu

Türkiye bir daha bu kadar cazip olmaz

Rakıda “milliyetçilik” kavgası Mey ile Elda’yı mahkemelik etti

30 bin YTL’lik TV için kuyruk