Vergi Kanunu Teklifi'nde değişiklik!

TBMM Genel Kurulu'nda, Vergi Kanunu ve Bazı Kanunlarda değişiklik öngören yasa teklifinde AK Partili milletvekillerinin önergesi ile değişikliğe gidildi. Beyanname tarihlerinde değişiklik öngören 4'üncü madde tekliften çıkarıldı.

13.10.2021 Çarşamba 20:08
Güncellenme: 13.10.2021 20:09
Besti KARALAR/ANKARA, (DHA)
TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Haydar Akar başkanlığında toplandı. Genel Kurul'da 64 maddelik Vergi Usulü ve Bazı Kanunlarda değişiklik öngören teklifin görüşmeleri devam ederken, AK Parti'li milletvekillerinin verdiği değişiklik önergesi ile 4'üncü madde teklif metninden çıkarıldı. Böylece, beyanname tarihlerinde yapılan değişiklikten vazgeçildi. 
 
İktidar ve muhalefet arasındaki görüşmelerin ardından değişikliğe gidildi. Sektörün tepkisine neden olan, gelir ve kurumlar vergisinde beyanname tarihlerinin bir ay öne çekilmesine ilişkin düzenlemeler teklif metninden çıkarıldı. Önergelerin gerekçesinde, gelir vergisi beyannamelerinin  mart, kurumlar vergisi beyannamelerinin de nisan ayında verilmesi yolundaki yerleşik uygulamalar doğrultusunda başka yasalarda da düzenlemeler olduğuna işaret edildi. Tarihlerin vergi usül yasasında bir ay geri çekilmesinin, bu düzenlemelerle çelişeceği ve karmaşaya neden olacağı yolundaki itirazlar dikkate alındı. Ayrıca, birden fazla takvim yılına sirayet eden inşaat ve onarım işlerinin vergilendirilmesinde yaşanacak karmaşanın da önleneceği bildirildi.

HABER ÖNERİLERİ

Faiziyle paralar iade edilecek! Meclis’te resmen kabul edildi, 5 yıl şartı...

Asgari ücret ve AGİ ile ilgili son dakika açıklaması! 3.447 lira...

Kimliklerde yeni dönem! Resmen değişti ve başladı, tüm Türkiye'de artık...

Akaryakıt fiyatları ile ilgili son dakika gelişmesi! Zam geldi, motorin ve benzin...

Paraya para demiyorlar! Devlet desteği de var, 162 bin TL kazanç...

Kredi kullanan herkesi kapsıyor! BDDK duyurdu

Altın rekora koşuyor! Yeni fiyat için gözler o tarihte

Para desteği ile ilgili son dakika açıklaması! Bugün başlıyor, e-Devlet'ten...

Kredi ile ilgili son dakika kararı! Yeni dönem başlıyor, artık...

Bir ülke daha duyurdu: Türkiye'den yeni silah sistemleri alacağız