Kiracılar dikkat! Fahiş artış, erken tahliye ve...

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiriyor. Kira fiyatlarında görülen artış nedeniyle mülk sahipleri kiracılarını çıkarıp evini daha yüksek bedellerle kiraya vermeyi tercih ediyor. Kira sözleşmesi yaparken çok dikkat edilmesi gerekiyor. Okumadan atılan imzalar kiracının aleyhine olabiliyor. Erken tahliye riski, fahiş kira artışı ya da beklenmedik giderler bunlardan birkaçı...

25.07.2021 Pazar 08:16
Güncellenme: 25.07.2021 08:17
Hem üniversite öğrencilerinin ev arayışı hem de düğün organizasyonlarına getirilen kısıtlamanın sona ermesinin ardından çoğalan evlilikler kiralık konuta talebi arttırdı. Artan konut fiyatları ve yüksek kredi faizleri nedeniyle alım kararlarını öteleyen de kiralık ev arayışında. Kiralama işlemlerinin arttığı bu dönemde tüketicilerin sözleşmelerde nelere dikkat etmesi gerektiğini konunun uzmanlarına sorduk. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, Hürriyet okurları için şu önerilerde bulundu:
 
EN ÇOK 3 DEPOZİT
 
1- “Kiralanan konutun mevcut durumunu tam olarak görerek sözleşmeye bu durumun yazılması sağlanmalı. Genelde kontratlarda taşınmazın durumu kısmında ‘tam ve eksiksiz’ ibaresi yazılır. Bu ibareye imza atarsanız ve bir sorun varsa mal sahibine herhangi bir sorumluluk yükleyemezsiniz. Taşınmaza girdikten sonra ayıplar ortaya çıktıysa, mesela ilk yağmurda duvarlar küflendiyse tüketici sözleşmeden bağımsız hak talep edebilir.
 
2- Depozito 3 aylık kira bedelini aşamaz. Ayrıca depozitonun mal sahibi tarafından kiracının onayı olmadan çekilemeyecek vadeli bir hesaba yatırılması zorunluluğu var.
 
3- Kira sözleşmesinde oturulması düşünülen süreyi yazmak ve kira sözleşmesini tapuya şerh etme yolu tercih edilmeli. Türkiye uygulamasında genelde 1 yıllık süre yazılır, 1.yılın sonunda tahliye için haklı sebep yok ise kendiliğinden birer yıl uzar. Kimi zaman mal sahipleri kiracıları çıkarmak için taşınmazı tanıdığı bir kişiye danışıklı bir şekilde satabiliyor. Çünkü yeni malikin dava açarak tahliye hakkı vardır. Eğer sözleşmede 4-5 yıllık süreler yazılır ve bu sözleşme tapuya şerh edilir ise mal sahipleri taşınmazı satsalar dahi yeni mal sahipleri kira şerhi nedeniyle tahliye edemez. (Hürriyet)

HABER ÖNERİLERİ

Faiz oranları değişti! Bankalar resmen duyurdu, flaş kredi kararı...

Altın fiyatlarında rekor yükseliş! 560 lira...

Emeklilere 1.000 TL karşılıksız veriliyor! 3 gün içinde hesaba yatıyor...

Paralar hesaba yatırılıyor aylık 3.350 lira! Milyonları ilgilendiriyor...

Ayçiçek yağı fiyatlarıyla ilgili flaş gelişme!

SGK harekete geçti ve resmen değişti! 1 Ekim'de başlıyor...

Garanti BBVA duyurdu! 1 Ekim'de başlıyor, başvuru için son tarih...

Akıncı TİHA'da müthiş detay ortaya çıktı! Haluk Bayraktar açıkladı

Doğal gaz alarmı! Fiyatlar artıyor, faturalar...

Kredi çekecek herkesi kapsıyor! Bankalar faizleri düşürüyor, 20 bin TL'ye...