Kılıçdaroğlu'nun askeri törenle karşılanmasıyla ilgili açıklama

Kılıçdaroğlu'nun üs komutanlığında askeri törenle karşılanmasıyla ilgili konuşan Org. Ünal, "Kasıt yok, kusur var" dedi.

23.04.2017 Pazar 19:55
Güncellenme: 23.04.2017 23:22
AA
Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, CHP Genel  Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bandırma'da üs komutanı tarafından törenle  karşılanmasına ilişkin, "İnceleme, Sayın Genelkurmay Başkanı'nın direktifiyle  başladı. Ben incelemeyi tamamladım, raporumu sundum. İki kelimeyle söyleyeyim,  kasıt yok, kusur var." dedi. 
 
Orgeneral Ünal, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın, TBMM'nin 97. açılış  yıl dönümü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla verdiği  resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Hava Kuvvetleri Komutanlığına pilot temini çalışmalarına yönelik soru  üzerine Ünal, "Gayet güzel gidiyor, oralarda bir hayli mesafe katettik." diye  konuştu.
 
Pilot teminine yönelik çalışmaları üç değişik kaynaktan hızla  sürdürdüklerini belirten Orgeneral Ünal, "Genç subaylarımızı eğitiyoruz,  bunlardan yaklaşık 850 kişi sırada bekliyor. Dış kaynaktan geriye dönüşler var,  şu ana kadar 67 müracaat oldu. Bunun 80-100 civarında olacağına inanıyorum."  ifadelerini kullandı.
 
Diğer bir kaynağın da ihtiyat pilot uygulaması olduğunu ifade eden  Orgeneral Ünal, "Yani dışarıdaki hava yollarındaki pilotların bir kısmını sürekli  harbe hazır tutmak. Orada eğitimimizi de yüzde 150 kapasiteyle artırarak...  Pilotlar kolay yetişmiyor. Harbe hazır pilot en azından üç senede yetişir ama  bunları hızlandıracak tedbirler aldık." dedi.
 
 İhtiyat pilotla ilgili düzenlemenin kanun hükmünde kararnamede yer  aldığını anımsatan Ünal, "Uygulamasıyla ilgili bir yönetmelik çalışıyoruz.  2017'nin ikinci yarısında başlarız diye bekliyorum." diye konuştu.
 
Konuyla ilgili başvuruların alınıp alınmadığı sorusu üzerine Orgeneral  Ünal, "Yönetmelik kısmını halletmeden başlamadık. Onları çabuk harbe hazır  ederiz, hepsi harbe hazır gençlerdi, hepsi F-16'yı bilen, orada öğretmen olan  insanlardı. Onlar çok kısa sürede harbe hazır olurlar." değerlendirmesinde  bulundu.
 
Bir gazetecinin, "Yapılan çalışmaların sonucunda TSK'nın pilot açığı  kapandı diyebilir miyiz?" sorusu üzerine Ünal, "Kapanıyor diyebiliriz. Çünkü,  pilot yetiştirmek seneler gerektiren bir çalışma ama gerçekten kapanıyor. Şu anda  hemen hemen hiçbir görevi aksatmayacak şekilde pilot/sandalye oranımızı muhafaza  ediyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Kılıçdaroğlu'nun askeri törenle karşılanması
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bandırma'da üs komutanı  tarafından törenle karşılanmasına ilişkin başlatılan incelemeye yönelik  değerlendirmesi sorulan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ünal, "İnceleme, Sayın  Genelkurmay Başkanı'nın direktifiyle başladı. Ben incelemeyi tamamladım, raporumu  sundum. İki kelimeyle söyleyeyim, kasıt yok, kusur var." diye konuştu.

HABER ÖNERİLERİ

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili kulislere bomba gibi düşen iddia! Akşener, İmamoğlu, Yavaş, Kılıçdaroğlu...

Bakan Soylu: 2021'de 253 bin 299 kişinin ülkemize yasa dışı yollarla girişi engellendi

'Kim o iki ayyaş?'

Erdoğan uyardı: Karşılarında bizzat bizi bulurlar

Cumhurbaşkanlığı: ABD'nin yazılı açıklması gerçeği yansıtmıyor

İbrahim Kalın: Hafter'i destekleyen herkes, Libya'daki çatışmanın yanlış tarafında

Rümeysa Kadak Erdoğan'ın dikkatini böyle çekti

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önümüzdeki haftadan itibaren erteliyoruz

Cumhurbaşkanı adaylığı hesabı karıştı! Gül, Yavaş, İmamoğlu, Babacan...

Sözcü Kalın, Rusya'nın Suriye Özel Temsilcisi ile görüştü