İngiltere'de kriz gittikçe büyüyor! Market rafları boşaldı

İngiltere'de tır ve kamyon şoförü eksikliğinden kaynaklanan tedarik sorunları bazı süpermarketlerde rafların boş kalmasına yol açtı. Süpermarket zinciri Tesco, sıkıntının devam etmesi durumunda, Noel öncesinde müşterilerin panik halinde marketlere yönelebileceği konusunda hükümeti uyardı.

25.09.2021 Cumartesi 21:28
Güncellenme: 25.09.2021 21:29
AA
İngiltere'nin Avrupa Birliğinden (AB) ayrılmasıyla AB vatandaşı nakliye aracı sürücülerinin sayısının azalması ve yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını ülkede gıda sektörü gibi birçok Tedarik zincirinde sorunların oluşmasına neden oldu. Başkent Londra'daki çeşitli marketlerde özellikle sebze ve meyve ürünleri ile hazır suların satışa sunulduğu rafların boş olduğu görüldü. İngiltere'nin en büyük süpermarket zincirlerinden Tesco, şoför sıkıntısının devam etmesi durumunda, Noel öncesinde müşterilerin panik halinde marketlere yönelebileceği konusunda hükümeti uyardı.
 
BENZİN İSTASYONLARINDA UZUN KUYRUKLAR
 
Öte yandan, enerji şirketi BP ve Tesco Alliance'ın, ülkede "çok az sayıda" petrol istasyonunun kapatılacağını duyurmasının ardından benzin istasyonları önünde de uzun kuyruklar oluştu. BP ve Tesco Alliance'ın, ülkede yeterli sayıda nakliye aracı sürücüsü olmaması nedeniyle az sayıda petrol istasyonunun geçici olarak kapatılacağını duyurması araç sahipleri arasında endişeye neden oldu. İstasyon sayılarının azalmasıyla benzin sıkıntısı yaşayacağını düşünen araç sahipleri başkentteki benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.
 
NAKLİYE ARACI SÜRÜCÜSÜ EKSİKLİĞİ YAŞANIYOR
 
Ülkede mevcut nakliye aracı sürücüsü sayısının ihtiyaç duyulan rakamın 100 bin altında bulunduğu ifade ediliyor. Nakliye sektörünü temsil eden Road Haulage Association (RHA) adlı kuruluşun raporuna göre, nakliye aracı sürücülerinin sayısındaki azalışın başlıca sebepleri "sürücülerin emekli olması", "İngiltere'nin AB'den ayrılması", "IR35 olarak bilinen maaş bordolarındaki bazı değişiklikler", "sürücülerin başka sektörleri seçmesi", "düşük ücretler ve salgın" olarak sıralanıyor. Öte yandan, İngiltere Petrol ve Doğal Gazı verilerine göre, İngiltere'de toptan doğal gaz fiyatları ocak ayından bu yana yüzde 250, ağustostan bu yana da yüzde 70 artış kaydetti.

HABER ÖNERİLERİ

Yüzlerce çıplak model... Görünce şaşkına döndüler! Hepsi böyle yürüdü

Süpermarketlerde aşı zorunluluğu!

Hastalarını bağımlı hale getirip istismarda bulundu! Sapık doktor dehşeti

Almanya'da yaşayan Türk'ün evine kundaklama girişimi

NATO harekete geçti! Kritik Rusya açıklaması

13 yaşındayken küçük bir çocuğu öldüren Eric Smith için karar verildi

ABD'de acil durum ilan edildi! Yüzde 140'ın üzerine çıktı

Dalai Lama emekli oluyor

Eski karısını canlı yayında yakarak öldürmüştü! Cani koca idam edilecek

Aşı ile hastalarını öldürdü! Seri katil hemşirenin sözleri şok etti...