İkinci el araba fiyatları düşecek mi? Ve belli oldu

Araba almayı planlayan pek çok kişi yaşanan pandemi süreci ve fiyatlardaki artış nedeni ile bu planlarını erteledi. Özellikle ikinci el araba almak isteyenler fiyatların düşmesini bekliyor. Peki önümüzdeki süreçte ikinci el araba fiyatları düşecek mi? Uzun süredir sıfır araçlarda yaşanan çip krizi nedeni ile otomotiv sektöründe üretimde aksamalar yaşandı. Çip krizi devam ediyor. Üretimin durma noktasına gelmesi, fiyatların yükselmesine yol açtı. Sıfır aramalarda yaşanan bu olumsuzluk 2. el araba fiyatlarında az da olsa fiyat artışı yarattı. Araba sahibi olmak isteyenler fiyat artışının devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Yanık, bugünlerde ikinci el araç piyasasında fiyatların düşmesine yönelik beklentinin aksine artışlar görülebileceği uyarısında bulundu.

19.04.2021 Pazartesi 16:47
Güncellenme: 19.04.2021 16:47
AA
Araba almayı düşünen herkesi ilgilendiriyor. İkinci el araba fiyatları ile ilgili önemli bir açıklama yapıldı. Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan  Yanık, Türkiye'de geçen yıl mart ayında başlayan yeni  tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle insanların yatırımlarını  ertelemesinin birçok sektörü etkilediğini söyledi.
 
Salgın bahanesiyle geçen sene ikinci el araç fiyatlarının  yükselmesinin ardından yılbaşından itibaren piyasanın çok ciddi duraklama  dönemine girdiğini vurgulayan Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 "Şu anda piyasada tam ikinci el araç alma zamanı. İkinci el araç  fiyatlarında insanların düşüş beklentisi var. Çünkü insanları o havaya sokmaya  çalışıyorlar. İkinci elde ciddi düşüş olmaz. Bizim düşüş yapabilmemiz için önce  sıfır araçların fiyatlarının düşmesi lazım. Son aylarda dolarda yaşanan düşüşlere  rağmen sıfır araçların fiyatlarında düşme olmadığı gibi daha çok arttı. Zamlanan  bir malın ikinci elinin ucuzlaması dünyanın hiçbir yerinde görülmüş şey değil.  Araç alacaksanız hemen alın. Doğru yerden ve doğru ekspertizlere göstererek alın.  Paranızı satış işlemi tamamlanmadan önce karşı tarafa vermeyin. Fiyatlar düşecek  diye söyleyenlere inanmayın. Çünkü bu işi temsil eden kişi ve kurumlar bellidir.  Sokaktan geçen bir insanın verdiği beyanat sizi yanıltır. Gün mal edinme  günüdür."
 
İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?
 
Yanık, taşıtların hayatın en önemli ve vazgeçilmez bir objesi haline  geldiğini ifade etti.
 
Yazın tatil hazırlığı yaparken ya da bayram yaklaşıyor diye araç alma  devrinin kapandığına dikkati çeken Yanık, "Eline para geçen ve araba almayı  düşünenler hemen alsın. Aracın sezonu kalmadı, sürekli ihtiyaç haline geldi.  Malum koronavirüs nedeniyle artık insanlar toplu taşıma araçlarından ziyade kendi  araçlarını kullanır oldu. Bu açıdan da araçlar daha bir önem kazandı. Parası olan  herkes araç almaya yöneliyor." dedi.
 
Hakan Yanık, tüketicilere internette fiyat araştırması yapmalarını,  galerileri ve oto pazarlarını gezerek araç satın almalarını önerdi.
 
 Vatandaşların ihtiyaçlarını ertelememesi gerektiğine dikkati çeken  Yanık, şöyle konuştu:
 
"Şu anda ikinci el otomobil sektörü normal seyrinde gidiyor ve  yükselmeye meyilli gözüküyor. Biz galerici esnafı olarak yükselmeyi kesinlikle  tasvip etmiyoruz. Çünkü en büyük zararı biz görüyoruz. Örneğin, 30 bin liraya  sattığımız aynı özellikteki arabayı daha sonra 40 bin liraya alıyoruz.  Vatandaşlarımızın zarar görmemesi için ticaretini bekletmeden bir an önce  yapmasını tavsiye ediyorum. Fiyatlarda düşme olacağını zannetmiyorum. Piyasanın  gidişatı o yönde."
 
Alıcılara internet üzerinden pazarlık yaparak para göndermemesi  uyarısında bulunan Yanık, bu konuda mağduriyet yaşayanlar olduğunu sözlerine  ekledi.
 

HABER ÖNERİLERİ

Araba fiyatları artacak mı? Sıfır ve ikinci el ile ilgili flaş açıklama

Land Rover Defender'lar yeniden doğacak!

Opel Mokka 365.9 bin TL'den yollara çıkıyor

Yenilenen Jeep 459.9 bin TL’den showroomlara iniyor

Otomobil devi GM'den flaş hamle! Açıklandı, rakamlar...

Türkiye “motosiklet üssü” olma yolunda!

Araba alacaklar için büyük fırsat! Sıfır faiz seçeneği...

Jaguar E-PACE yeni motorla Türkiye’de!

Lüks otoya Türk malı gövde parçası!

Trafikte 2 milyon ağır hasarlı geziyor!