Bankada hesabı olan herkes için geçerli! Ücretsiz olacak, 2.000 TL'ye kadar...

Milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiren karar! Bankada hesabı olan herkes için geçerli. Tamamen ücretsiz olacak. Limitler 2.000 TL'ye yükseltildi. Bugünden itibaren geçerli olacak. Bankada hesabı olan herkes yararlanacak. 1.000 lira olan limitler artık 2 bin lira. Detaylar belli oldu. EFT ve havale ücreti ödenmeden 24 saat para transferi imkanı tanıyan FAST Sisteminde limit bugün itibarıyla 2000 liraya yükseltildi.

04.08.2021 Çarşamba 09:54
Güncellenme: 04.08.2021 10:10
Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre FAST Sistemi işlem üst limitinin arttırıldığı bildirildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi'ni 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla vatandaşın kullanımına açmıştı. Yaygın kullanımın yakından izlenmesi amacıyla limit ilk olarak 50 lira olarak belirlenmişti.
 
Merkez Bankası, sistemin sorunsuz işleyişi ve yaygınlaşması gözetilerek, halihazırda 1000 TL olan işlem limitinin bugün itibarıyla 2000 TL'ye yükseltti.
 
FAST nasıl çalışıyor?
 
FAST, Merkez Bankasın tarafından diğer ödeme sistemlerine ek olarak işletime alınan anlık ödeme sistemi. 7/24 kullanılabilen FAS sistemi ile ödeme anında karşı hesaba geçiyor ve ödemenin tarafları, bankaları tarafından ödemenin durumu hakkında anında bilgilendiriliyor.
 
25 saniyede tamamlanmayan ödeme işlemleri iptal ediliyor.
 
Nasıl kullanılır?
 
FAST sistemine üye bir finansal kuruluşun müşterileri, finansal kuruluşun mobil ya da internet bankacılığı uygulamalarını kullanarak ödeme yapmaya başlayabiliyor.
 
Sistemle birlikte devreye alınan kolay adresleme sayesinde finansal kuruluşun mobil ya da internet uygulaması üzerinden cep telefonu, TCKN ve e-posta adresi, hesap numarası ile eşleştirilerek ödeme alınabiliyor.
 
FAST'ın EFT'den farkları
 
EFT Sistemi ile bankalardaki hesaplar arasında para transferleri saniyeler içerisinde gerçekleşse de bankaların parayı alıcının hesabında kullanılır bir duruma getirmesi için bir süre taahhüdü bulunmuyor. Bu nedenle ödemelerin hesaplara yansıması daha uzun zaman sürebiliyor. Ayrıca EFT Sistemi sadece mesai saatleri içerisinde çalışıyor.

HABER ÖNERİLERİ

Kredi çekecek herkesi kapsıyor! Bankalar faizleri düşürüyor, 20 bin TL'ye...

SGK harekete geçti ve resmen değişti! 1 Ekim'de başlıyor...

İş Bankası resmen duyurdu! Flaş kredi kararı, faiz oranları...

Emeklilere 1.000 TL karşılıksız veriliyor! 3 gün içinde hesaba yatıyor...

Ziraat Bankası resmen duyurdu, yeni karar! İmzalar atıldı...

Merkez Bankası'dan sürpriz faiz kararı! İşte indirim gerekçesi...

LPG'ye zam! Bu gece itibarıyla...

Sıfır ve ikinci el araba alacaklara kötü haber! Fiyatlara zam geliyor, yüzde...

Kredi açıklaması! Faiz oranları değişti, bankalar peş peşe duyurdu şu anda...

Paralar bugün banka hesaplarına yatırılıyor! Binlerce kişi bekliyordu