Banka müşterilerini ilgilendiriyor! BDDK duyurdu

Banka müşterilerini ilgilendiren gelişme. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yayınlandı. BDDK , risk odaklı proaktif düzenleme yaklaşımı kapsamında gerekli gördüğü yönetmelik güncelleme çalışmalarını sürdürürken, bu çerçevede "Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik"in bazı maddelerinde değişiklik öngören taslağı, Kurumun internet sitesinde yayımlayarak görüşe açtı.

05.05.2021 Çarşamba 16:50
Güncellenme: 05.05.2021 16:56
AA
Taslak Yönetmelik ilk olarak 7222 sayılı kanun ile Şubat 2020’de 5411  sayılı Bankacılık Kanunun 49. maddesinde bankanın dahil olduğu risk grubu  tanımında yapılan değişikliğe paralel olarak yönetmeliğin uyumlaştırılmasını  amaçlıyor.
 
Taslak düzenleme ile ayrıca, bankalardan kredi kullanan şirketlere  bağımsız denetimden geçmiş mali tablo sunma zorunluluğu getiren asgari 100 milyon  TL kredi bakiyesi tutarı, gerekli dönemlerde tüm şirketler için revize  edilebilmesi amacıyla Kurul tarafından belirlenebilecek.
 
"Kamusal süreçlerdeki operasyonel gecikmelerin önlenmesi  öngörülüyor"
 
Diğer taraftan değişiklik taslağı kapsamında halihazırda söz konusu  düzenlemeden muaf olan merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, bunlara bağlı  kuruluşlar ve mahalli idarelerle birlikte, kamuya bağlı iktisadi kuruluşların da  kapsama alınması ve bu sayede kamusal süreçlerdeki operasyonel gecikmelerin  önlenmesi öngörülüyor.
 
2019 yılında "Yeni Ekonomi Programı, Yapısal Dönüşüm Adımları"  programı kapsamındaki düzenleme ile bankalardan kredi kullanan şirketlere  bağımsız denetim raporu sunma zorunluluğu getirilerek mali şeffaflığın, kurumsal  yönetim standartlarının ve finansal yönetim kalitesinin güçlendirilmesi  amaçlanmıştı. Bu kapsamda 2019 Şubat'taki yönetmelik değişikliğiyle 500 milyon TL  olarak belirlenen sınır 2019 Ağustos’taki yönetmelik değişikliğiyle 100 milyon  TL'ye düşürülmüştü.
 
Yönetmelik taslağı görüş alma süreci tamamlandıktan sonra Resmi  Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.
 
  
 
 
 
 

HABER ÖNERİLERİ

Altın için kritik gün! Saatler kaldı, gerilim arttı, fiyatlar resmen...

Paralar PTT üzerinden alınıyor! 300, 400 ve 600 TL olarak tek seferde...

Devlet borçları siliyor! 1100 liradan 85 liraya düştü! Milyonlara güzel haber

Kilosu 13 lira! Her yerden sipariş yağıyor, duyunca hemen üretime başladı...

Nakit para desteği! Hesaplara yatırılacak, ödeme miktarı...

Borçlar siliniyor, ödeme yapılmayacak, faiz de anapara da...

Kredi kartı kullanan herkesi kapsıyor! Değişti, yüzde 30...

Maaşının 24 katı hesaba yatıyor! Devletten karşılıksız para

Kredi kartı borcu olan herkes için geçerli! Değişiyor, hemen...

Kredi fırsatı, sıfır faiz, 6 ay ödemesiz, 100 bin TL...