Almanya`da İş Ortamı Güven Endeksi azaldı

24.09.2021 Cuma 11:47
Güncellenme: 24.09.2021 11:47

Merkezi Münih"te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), yaklaşık 9 bin firmanın katılımıyla gerçekleştirdiği eylül ayı Almanya İş Anketi sonuçlarını yayımladı.

Buna göre, ağustosta 99,6 puan olan Almanya"da sanayi ve ticarete ilişkin İş Ortamı Güven Endeksi, tedarik zincirindeki darboğazların devam etmesinin etkisiyle bu ay 98,8 puana geriledi. 3 aydır art arda düşüş kaydeden endekse ilişkin piyasa beklentisi 98,9 puana inmesi yönündeydi.

Söz konusu dönemde Almanya"da Ifo Beklentiler Endeksi 97,8"den 97,3 puana ve Mevcut Durum Endeksi de 101,4"ten 100,4 puana geriledi.

Ifo"nun anketine göre, görünümde, hizmet sektöründe iyileşme, imalat sektöründe ise şirketlerin mevcut durum değerlendirmeleri ve geleceğe yönelik beklentilerinde kötüleşme görüldü.

'İmalatta darboğaz durgunluğu yaşanıyor'

Ifo Başkanı Clemens Fuest, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Alman ekonomisindeki duyarlılığın yeniden gerilediğini belirterek, 'İş Ortamı Güven Endeksi, 99,6 puandan 98,8 puana indi. Bu aylık art arda 3"üncü düşüş. Şirketler, mevcut durumdan daha az memnundu. Ayrıca, şirketler gelecek aylar hakkında daha şüpheci kalıyor. İmalatta ham madde ve ara ürün tedarikindeki sorunlar Alman ekonomisini frenliyor. İmalatta darboğaz durgunluğu yaşanıyor.' ifadelerini kullandı.

ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski de 'Seçimlerden 2 gün önce Almanya"nın öncü göstergesi (Ifo İş Ortamı Güven Endeksi), ekonomide daha fazla ivme kaybına işaret ediyor.' değerlendirmesinde bulundu.

Alman ekonomisinde daha fazla ivme kaybını 'tedarik zinciri sürtünmelerine' bağlayan Brzeski, Delta varyantının değişkenliği, seçimler öncesindeki siyasi ve politik belirsizliğin de ekonomide sıkıntı oluşturabileceğini kaydetti.

Brzeski, 'Tedarik zincirindeki sürtünmelerin ne zaman sona ereceğini tahmin etmek zor. Aslında, tüm aksaklıkların çözülmesi ve tedarik zincirlerinin normale dönmesi önümüzdeki yaza kadar sürebilir.' ifadelerini kullandı.

Almanya"da ekonomi, salgının neden olduğu sağlık ve ekonomik kriz sonucu 2020"de yüzde 4,9 küçülerek 10 yıldır süren büyümesini sekteye uğratmıştı.

Ekonomi, salgının yayılmasını önlemek amacıyla uygulanan katı ve uzun kısıtlamaların özel tüketimi yavaşlatması sonucu bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 küçüldükten sonra, ikinci çeyrekte söz konusu kısıtlamaların gevşetilmesinin etkisiyle yüzde 1,6 genişlemişti.

Almanya"nın önde gelen ekonomik düşünce kuruluşlarından Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH), bu yıl Alman ekonomisinin yüzde 2,2 büyümesini bekliyor.

En Çok Okunan Haberler

Facebook net kar ve gelirini artırdı

Mastercard kripto para faaliyetlerini hızlandırıyor

9 ülke enerji piyasası reformuna karşı çıktı

Tesla`nın piyasa değeri 1 trilyon doları aştı

Hacizli Bitcoin satışına yoğun ilgi

Nijerya dijital para birimini piyasaya sürdü

New York borsası güne yükselişle başladı

Ham petrol 7 yılın en yüksek seviyesine çıktı

Bundesbank: Alman ekonomisinde büyüme yavaşlayacak

Avrupa Birliği yenilenebilir enerjiye hız veriyor

AB`den Ukrayna`ya 600 milyon euro finansal destek

Borsa ilk yarıda yükseldi

Goldman Sachs petrol fiyat tahminini revize etti

Almanya`da İş Ortamı Güven Endeksi geriledi

Katılım finans 2025`te yüzde 15`lik pazar payına ulaşabilir

Yatırımcıların Türkiye`ye ilgisinin artması bekleniyor

Emtialardaki dalgalanma endişeleri artırıyor

Kamu bankaları faiz oranlarını indirdi

Petrol ne kadar oldu?

Avrupa borsaları karışık seyretti