Merve Toy

tüm yazıları
e-posta gönder

Ballon d'Or'da değişim şart!

13.01.2016 Çarşamba
ALTIN Top sahibini buldu... Kazananın açıklanacağı an geldiğinde salondan yayılan enerji milyonları etkisi altına aldı. Kaka zarfı açıp “Ladies and gentlemen; The FIFA Ballon d’Or 2015 goes to Lionel Messi” dediğinde heyecanlanmadım desem yalan olur. 
 
ÖDÜLÜ Messi’nin almasına itiraz etsem çarpılırım. Etmiyorum da zaten. Takıldığım nokta kazanan değil.
 
1956’DA France Football dergisinin, yazarlarının oylarıyla yılın futbolcusunu seçmesiyle başlayan gelenek, Stanley Matthews’un ilk kazananı olduğu dönemden bu yana bir hayli değişim göstermiş. Yalnızca Avrupa kulüplerinde oynayan Avrupalı futbolcular arasından yapılan seçim sebebiyle Pele, Maradona gibi efsanelere aday listesinde olmak dahi nasip olmamış.
 
1995’TE Avrupalı olmayan oyuncular, 2007’de de tüm oyuncular oylamaya dahil edilerek daha adil bir sisteme neyse ki kavuştu. 2010 itibarıyla France Football Ballon d’Or ve FIFA Yılın Oyuncusu ödülleri birleştirilerek günümüzdeki halini aldı. Aynı yıl oylamayı yapanlar da gazeteciler yerine milli takım teknik direktörleri ve kaptanları olarak değiştirildi. 
 
GELELİM takıdığım noktaya. Adaylar açıklandıktan sonra yapılan oylamayla kazanan belli oluyor ve kazananın, kimlerin oylarıyla kazandığı da bir güzel açıklanıyor. Örneğin milli yıldızımız Arda Turan’ın puanlamasında ilk sırada Messi, 2. sırada Neymar ve 3. sırada da tahmin edildiği üzere Suarez yer alıyor. Geçen sezon Ballon d’Or yılın teknik direktörü oylaması sebebiyle eleştirilerin odağında kalan ve kendisini ve puanlamasının gerekçelerini açıklamak zorunda bırakılan Arda örneği üzerinden konuya bakmak istedim. Öyle ki kimin kimden yana oy kullandığı açıklanmadan yapılan bir oylama olsa sonuç değişir miydi? Büyük ölçüde değişmezdi. Ancak bana göre alınan puanların oranları kesinlikle farklı olurdu.
 
OYLAR AÇIKLANMASA...
 
YİNE en anlaşılır örneği vermek adına Arda üzerinden devam edeceğim. Kimlere oy verildiği açıklanmasa belki yine aynı sıralamayı yapardı ama belki de yapmazdı... Messi, Ronaldo, Neymar tercihinde bulunsa yine gerçekçi ama çok da eleştirilebileceği bir puanlama yapmış olurdu. Takım arkadaşlarının olduğu bir aday listesine rakip takımdan bir oyuncunun ismini yazmak hedef olacağı oklar göz önüne alındığında bu oylamada etki altında kaldığı göz ardı edilemez. 
 
BEN puanlama yapan isimlerin tercihlerinin duyurulmamasından yanayım. Siz ne düşünürsünüz bilmem. Tarih boyunca pek çok değişimden geçen Ballon d’Or’a bir değişim daha lazım mı dersiniz?
 

Yazarın Önceki Yazıları

18.05.2018

Kazanan tecrübe olacaktır

14.11.2017

Bu maraton başka maraton

17.10.2017

Cedi-Furkan’lı NBA bugün start alıyor

08.09.2017

Bu takım pes etmez asla!

11.08.2017

Yeni sezon hepimize hayırlı olsun

22.05.2017

Söz uçar yazı kalır şampiyon F.Bahçe

18.05.2017

İstanbul final-four’a hazır

31.01.2017

1 derbimiz daha var

14.11.2016

F.Bahçe derin bir nefes aldı

29.10.2016

Soru işaretleri
daha fazlası...