6 Mayıs altın fiyatları! Gram ve çeyrek altın fiyatı ne kadar?

ABD Hazine Bakanı Yellen’ın faizlere ilişkin açıklamalarının ardından sert düşen ons altın dün Dolar Endeksi ve ABD 10 yıllıklarının da etkisiyle yatay bir seyir izledi. Gram altın ise, ons fiyatındaki ve Dolar TL kurundaki hareketlere bağlı olarak dengelenme çabası içerisinde bulunuyor. Gram altın, güne yükselişle başladı. Gram altın yeni işlem gününün ilk saatlerinde 477 TL seviyelerinde işlem görüyor. Peki, Altında son durum ne? Bugün gram altın ne kadar? Çeyrek altın fiyatı ne kadar? Altın ne olur? Altın yükselir mi, düşer mi? Altın fiyatları 2021, canlı altın kuru, bugün anlık altın fiyatı (güncel)

06.05.2021 Perşembe 07:48
Güncellenme: 06.05.2021 07:49
ABD Hazine Bakanı Yellen’ın açıklamaları sonrasında ons altın dün değer kaybederken gün içerisinde 1,774 dolar seviyelerine kadar geri çekildi. Altının ons cinsi, günü yüzde 0.81 değer kaybı ile tamamladı. Analistler ons altında yukarı yönlü hareketlerde 1800 dolar direncinin izleneceğini belirtiyor. Gram altın ise, ons fiyatındaki ve Dolar TL kurundaki hareketlere bağlı olarak yatay bir seyir izliyor. Döviz kurunda görülen yukarı yönlü seyir sonrası altında yükseliş eğilimi devam edebilir. Gram altın yeni günün ilk saatlerinde 477 TL seviyelerinde işlem görüyor. Peki, Altında son durum ne? Bugün gram altın ne kadar? Çeyrek altın fiyatı ne kadar? Altın ne olur? Altın yükselir mi, düşer mi? Altın fiyatları 2021, canlı altın kuru, bugün anlık altın fiyatı (güncel)
 
 
ALTINDA SON DURUM NE? 6 MAYIS ALTIN FİYATLARI
 
ALTININ ONS FİYATI NE KADAR? 
 
Altının ons fiyatı 1.788 dolardan işlem görmeye devam ediyor
 
CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?
 
477,85 liradan alınan 24 Ayar külçe altın (Gram altın) 477,93 liradan, 3 bin 112,00 liradan alınan Cumhuriyet altını 3 bin 159,00 liradan satılıyor.
 
TAM ALTIN NE KADAR?
 
3 bin 100,27 liradan alınan tam altın 3 bin 178,48 liradan satılıyor.
 
YARIM ALTIN NE KADAR? 
 
Yarım altın 1.498,46 TL alış 1.537,52 TL satış fiyatından işlem görmeye devam ediyor
 
ÇEYREK ALTIN NE KADAR?
 
1.498,46 liradan alınan yarım altın 1.537,52 liradan ve 751,58 liradan alınan çeyrek altın 768,76 liradan satılıyor.
 
22 AYAR BİLEZİĞİN GRAM FİYATI NE KADAR? 
 
22 ayar bileziğin gram fiyatı 428,40 TL alış 428,81 TL satış fiyatından işlem görmeye devam ediyor
 
ANLIK VE CANLI  ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN
 
ALTIN YORUMLARI
 
Rıdvan Baştürk - Stratejist
 
Gram altında yükselişlerin ön planda olduğu bir süreçteyiz. Daha önceki yazılarımda TL’deki risklerden kaynaklı olarak gram altında da yükselişlerin olabileceğini ifade etmiştim. 
 
Türkiye’de üretici fiyatları (ÜFE) ile tüketici fiyatları (TÜFE) arasındaki makas 18 puana yükseldi. Bu durum enflasyon için gelecek süreçte yukarı yönde risklerin olduğunun sinyalini veriyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) kuvvetli bir aksiyon gelmediği sürece TL’deki mevcut baskı devam edebilir. Burada 8.50 TL eşiği izlenmelidir. Kur son 6 aydır bu seviyeden sürekli olarak baskı yedi.
 
ABD 10 yıllık faizlerinin teknik olarak pozitif alanda seyrettiğini söyleyebilirim. Yüzde 1.53 üzerinde kalındığı sürece faizlerin yukarı potansiyeli sürecektir. Bu durum ons altın için baskı yaratabilir.
 
Bu hafta gözler cuma günü ABD’den gelecek olan istihdam verilerinde olacak. Tarım dışı istihdam ve işsizlik oranında kuvvetli beklentiler var. Olası zayıf veriler ons altın için pozitif olacakken, beklentilerin karşılanması durumunda ons altında baskı görebiliriz.
 
Ons altında teknik olarak 1800 dolar seviyesini kısa vadeli direnç olarak izliyorum. Bu eşik geçilemediği sürece yükselişlerin kuvvetli olmasını beklemiyorum. Olası düşüşlerde ise, 1760 desteği kritik olacaktır. Kısacası ons altın bir bant hareketi yapıyor. Gelecek kırılmalara göre aksiyon alınmalıdır. ABD faizlerinin seyri düşünüldüğünde aşağı yönde hareketler ön planda olabilir.
 
Gram altın özelinde, teknik olarak yukarı yönde eğilim devam ediyor. 463 TL üzerinde kalındığı sürece yukarı yöndeki potansiyelinin süreceğini düşünüyorum. Yukarıda 485 TL geçilirse 500 TL hedeflenebilir. 
 
ONS ALTINDA 1700 DOLAR ALTI GÖRÜLEBİLİR
 
Murat Özsoy - Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı
 
Geçtiğimiz hafta Perşembe günü başlayan ve yeni hafta başına kadar devam eden ABD 10 yıllıklarında yaşanan 1,62 seviyelerine geri çekilme etkisiyle yeni haftaya ons altın 1.777 dolar ve üzeri denemeler ile başladı. Dolar endeksinin ise 91.2 seviyelerindeki yatay seyri ons altının 1.777 dolar üzerinde yerleşme çabalarını şu anda biraz kısıtlıyor.
 
Bu hafta genel olarak makro veri ajandasının yoğun olduğu bir hafta olarak öne çıkarken küresel ajandada ABD; ticaret dengesi, 60 üzeri beklenen PMI rakamları ve özellikle Cuma günü açıklanacak istihdam piyasası verileri ile ön plana çıkıyor. Cuma günü karşılanacak işsizlik oranının da yüzde 6 seviyesinin altına gerilemesi bekleniyor. ABD’den gelecek bu veriler ışığında güçlenen ekonomiye dair göstergelerin kuvvetlenmesi, dolar endeksini 91 seviyelerinin üzerine çıkararak ons altın fiyatı üzerindeki baskıyı devam ettirecektir diye düşünüyorum.
 
Bu baskı neticesinde aşağıdaki 1.772 dolar desteğinin kırılma ihtimali ons altın fiyatını bu hafta 1.700 dolar altına itebilir. Yukarı yöndeki hareketlerde ise 1.777 dolar üzerinde yerleşmesi halinde gözlem altına alacağımız ilk direnç seviyesi 1.784 dolar olarak ön plana çıkıyor.
 
Ons altında yukarıda bahsettiğim senaryoların gerçekleşmesi halinde gram altın fiyatında ana belirgin etken dolar/TL kurundaki hareketler olacaktır diye düşünüyorum. Bu da kendisini Perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu kararı sonrasında açıklanacak basın açıklaması sonrasında gösterecektir. Geçtiğimiz hafta başında en yüksek 8.48TL’yi gören dolar/TL kuru karşılığında gram altın fiyatının da 485TL’ye yükseldiğini görmüştük. Bu hafta dolar/TL kurunda yeniden 8.40TL üzeri seviyelerin test edilmesi halinde gram altının 480TL üzeri hareketleri yeniden gündeme gelebilir. Gram altın tarafında bu haftaki seyrin, sonraki haftalar için bize önemli ipuçları vereceğini düşünüyorum. O nedenle riskli hareketlerden kaçınarak daha çok izleme yönünde bir tavır sergilemek uygun olabilecektir.

HABER ÖNERİLERİ

1.000 TL fark ödeyin! 20 bin liralık borcunuz silinsin

Devlet borçları siliyor! 1100 liradan 85 liraya düştü! Milyonlara güzel haber

Kredi kartı borcu olan herkes için geçerli! Değişiyor, hemen...

Kripto para piyasasında resmen yer yerinden oynadı! Rekor kırıldı, yüzde 240 artış sonrası dev banka harekete geçti

Altın fiyatlarıyla ilgili sürpriz tahmin! 40 gün sonra ilk kez...

Zam geldi! Fiyatlar yüzde 30 arttı, en düşüğü 7 bin lira...

Borçlar siliniyor, ödeme yapılmayacak, faiz de anapara da...

Altın için kritik gün! Saatler kaldı, gerilim arttı, fiyatlar resmen...

İstanbulluları ilgilendiriyor! Su fiyatlarına yüzde 23 zam...

Kilosu 13 lira! Her yerden sipariş yağıyor, duyunca hemen üretime başladı...