1500 lira zam geldi! Hesaplara yatırılıyor, başvuru şartı var

Yüz binlerce kişiye güzel haber! Zam geldi. Ödemler bin 500 lira arttı. Paralar Ziraat Bankası'na yatırılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvuruda bulunulması gerekiyor. Geçen yıl 7 bin 324 lira ödeniyordu. Bu sene ise 8 bin 904 lira ödeme yapılıyor. Çalışan anneler için doğum izninde geçen sürelere ilişkin devlet tarafından ücret ödemesi yapılıyor. Ödenen en düşük miktar ise 8 bin 904 TL.

19.04.2021 Pazartesi 21:50
Güncellenme: 19.04.2021 21:53
 Yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Devlet tarafından destek ödemesi yapılıyor. Başvuran vatandaşların banka  hesaplarına yatırılıyor. Yasaya göre; kadın işçilerin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık izin hakkı var. Çoğul gebelikte bu süreye 2 hafta daha ekleniyor. Hamilelik süresince periyodik kontrollerde izin alınabiliyor. İsteği halinde kadın işçiye 6 aya kadar ücretsiz doğum izni verilmesi zorunlu (bu süre memurlarda 24 ay).
 
Anne doğum izninde geçen süreler için de devletten para alıyor. Doğum parası 112 gün (16 hafta) üzerinden hesaplanıyor. En düşük doğum parası 8.904 lira. Para annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına doğum izni bittikten sonra yatıyor. Paranın yatıp yatmadığı ‘turkiye.gov.tr’den kontrol edilebiliyor. Bu yıl için en düşük doğum parası 8.904 lira.
 
ŞARTLARI NELER?
 
Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi yatırılmış olmalı.
 
Doğum izni başlamadan önce işten ayrılanlar bu ödeneği alamıyor. Kadının işyerindeki sigortalılık halinin devam etmesi gerekiyor.
 
Rapor süresince yani 112 gün içinde işyerinde çalışmıyor olmak gerekiyor.
 
Kadın çalışan, doktordan alacağı raporu işyerine teslim etmekle mükellef. Diğer işlemler işyeri tarafından yapılıyor.
 
DİĞER YAPILAN ÖDEMELER 
 
Doğum yapan kadınlara ayrıca bir defaya mahsus olmak üzere bu yıl için 232 lira ‘emzirme ödeneği (süt parası)’ veriliyor. Bunun için başvuru, SGK il müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine yapılıyor. 5 yıl zamanaşımı süresi var. Bağkur’lu anneler de süt parası alabiliyor.
 
Tüm bu ödemelere ek olarak ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor. Yeni doğan çocuk yardımı için başvuru Aile Bakanlığı İl Müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara yapılıyor. TC kimlik numarasıyla ‘aile.gov.tr’den de başvuru imkanı var.
 

HABER ÖNERİLERİ

Kredi çeken herkes için geçerli! Flaş detay, bankalar...

Kredi kararı! Faizler değişti, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank tek tek duyurdu

Altın fiyatlarında son dakika gelişmesi! Tarihi rekor...

Esnafın bayram sevinci ikiye katlandı! 17 Mayıs'ta...

Emekli, dul ve yetim aylığı alan milyonları kapsıyor! Çift maaş için...

Emeklilere güzel haber! Milyonlarca kişiye çifte ödeme

Hesaplara yatırılıyor! Çifte ödeme, en az...

Hesaplara ayda 1.431 lira yatırılacak! Başvurular internetten...

Ek ödeme yapılacak, maaşla birlikte yatırılacak! Tutar...

Dolar ve altını olanlara kötü haber! En çok kazandıran...