Zincir marketlere yeni kriter!

Hükümet, mahalle esnafını rahatlatacak yasa teklifi hazırlığına başladı. Buna göre önümüzdeki aylarda TBMM gündemine taşınması beklenen teklife göre, aynı cadde üzerinde onlarca market açılamayacak.

08.12.2019 Pazar 11:59
Güncellenme: 08.12.2019 12:01
Hükümet, küçük esnafı zincir marketlere karşı korumak ve yaşatmak için harekete geçti. AK Parti, AVM'lere çeki düzen verilmesine ilişkin hükümlerin de içinde yer alacağı kapsamlı bir yasa teklifi hazırlığı başlattı. Önümüzdeki aylarda TBMM gündemine taşınması beklenen yasa teklifi kapsamında perakende ticarete ilişkin önemli hükümler yer alacak. En önemli bölümler ise zincir mağazalar (marketler) ile rekabet edemediği için tek tek kapanmak zorunda kalan bakkallar ve küçük esnaf ile ilgili olacak.
 
İlk kriter nüfus olacak
 
Bakkal ve küçük esnafın korunması için üzerinde durulan formüle göre özellikle marketlerin açılması konusunda belli kriterler getirilecek. Küçük bir mahalle, bir cadde üzerinde farklı farklı zincirlerin market açması önlenecek. Bu konudaki ilk kriter nüfus olacak. Belli bir nüfus kriteri belirlenip o alanda belli sayıda market açılmasına izin verilecek.
 
Markete, büyüklük şartı getirilecek
 
Örneğin, "Nüfusu 5 bin olan bir mahallede en fazla 5 zincir market açılabilir" denilecek. Bu kontenjan dolduğunda yeni marketler için izin verilmeyecek. İkinci kriter de, markete belli bir büyüklük şartı getirilmesi olacak. Mahalle bakkalı büyüklüğünde marketler açılamayacak.
 
Bakkallar, marketler ile rekabet edebilecek
 
Bakkalların ortak bir kooperatife dönüşmesine ilişkin de hükümlerin metinde yer alması bekleniyor. Yüzlerce bakkal bir araya gelecek ve toplu alım yapacak. Toplu alım olduğu için satıcı firmalar da fiyatları büyük marketler ile aynı düzeye çekecek. Bakkallar böylece daha ucuza ürün alıp satabileceği için marketler ile rekabet edebilecek. (Sabah)

HABER ÖNERİLERİ

Dikkat! MTV’nin ilk taksidini kaçırmayın!

Son dakika: Kamu sosyal tesis ücretleri belli oldu!

Bireysel, taşıt ve konut kredisi hesaplama 2020! (En düşük krediyi hangi banka veriyor)

Bir banka daha kredi faizini düşürdü!

Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık düzenlemesi

Kayısı ve kuru soğan üretimi "güldürdü", sarımsak ve Antep fıstığı "üzdü"

SSK ve Bağkur emeklilerinin zamlı maaşları hesaplarda

SGK tamamını ödüyor! Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor

Ziraat Bankası'ndan yeni kredi! 50 bin TL'ye kadar...

Rekabet Kurulu'ndan 4 kargo firmasına 61 milyon lira ceza