Yunan basını: Savaş olmadan bile Türkiye istediğini kazanıyor

Savaşta değerini kanıtlamak isteyen Türkiye'nin, barış zamanında da siyasi ve stratejik sonuçlar elde etmek girişimlerde bulunduğunu belirten Yunan basını, "Türkiye'den öğreneceklerimiz var" dedi.

03.07.2020 Cuma 10:27
Güncellenme: 03.07.2020 10:29
SL Press yunan sitesinde yer alan ve Doktor George Margaritis tarafından kaleme alınan "Türkiye savaşmadan nasıl kazanıyor" başlıklı makalede Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Ege'deki siyasi ve stratejik hedeflerine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.
 
DOĞU AKDENİZ VE EGE'DEKİ MÜCADELEYE ABD-ÇİN ÖRNEĞİ
Türkiye-Yunanistan mücadelesinin ABD-Çin örneği üzerinden anlatıldığı makalede, "Amerika Birleşik Devletleri'nde Çin stratejisi ile nasıl başa çıkılacağı konusundaki tartışmalar, işlevsel bir cevap olmadan sonuçlandı. Yunan siyasi ve askeri seçkinlerinden komşuların hareketleriyle başa çıkmak için stratejiler formüle etmelerini istemek abartı olurdu. Fırkateynler, F-35'ler, denizaltılar ve füzeler alacağımızı duyduk." denildi.
 
 
"BU DURUM CAN SIKICI"
Yunanistan'ın Türkiye karşısında strateji üretmediğinden bahsedilen yazıda , "Bu paranoyak ve bağlantısız "alacağız" ifadesi... sanki beş yaşındaki çocuğa hediye alıyoruz. Ulusal savunma sorunları ve stratejileri hakkında konuşmak yok. Amaç seçmenleri mutlu etmek. Aynı zamanda silah satan çeşitli "müttefikleri" tutmak zorunda olduğundan bu durum can sıkıcı" denildi.
 
"TÜRKİYE'DEN ÖĞRENECEKLERİMİZ VAR"
"Savaşta değerini kanıtlamak isteyen Türkiye, barış zamanında siyasi ve stratejik sonuçlar elde etmek için girişimlerde bulunuyor. Belki de diyorum ki, sürekli komşularımızı kızdırmak yerine onlardan öğrenmeye başlamalıyız. En azından silah sistemleri ve siyasetiyle ilgili, yani temel konular…" ifadeleri kullanıldı.

HABER ÖNERİLERİ

ABD basını dünyaya böyle duyurdu: Doğu Akdeniz'de Türkiye'yi dışlamak artık çok zor

Cezayir basını yazdı: Türkiye firari yaveri iade etti

Almanya'dan flaş Türkiye kararı! 4 il için seyahat yasağı kaldırıldı

Dehşete düşüren görüntünün nedeni belli oldu

Acil durum ilan edildi: Isaias Kasırgası 140 kilometre hızla vurdu!

Lübnan'da büyük patlama! Dehşeti gözyaşları içinde açıkladı!

IKBY, Habur-İbrahim Halil gümrük kapılarını kapatma kararı aldı

En kötü senaryo açıkladı: İran ve Suudi Arabistan'ın çatışması...

Ünlü şarkıcıya şantaj suçundan hapis cezası!

Notre Dame Katedrali’nin devasa orgu 4 yılda temizlenecek