15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Treni İstanbul'a geldi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz görseliyle giydirmesi yapılan Yüksek Hızlı Tren, ilk seferinde Ankara'dan hareket ederek İstanbul-Söğütlüçeşme Tren Garı'na geldi.

14.07.2020 Salı 11:00
Güncellenme: 14.07.2020 16:50
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Treni, ilk seferinde Ankara'dan İstanbul-Söğütlüçeşme Tren Garı'na gitmek üzere yola çıktı.
 
TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünce giydirme yapılmış yüksek hızlı tren (YHT), ilk seferini yapmak üzere Ankara YHT Garı'ndan saat 10.00'da hareket etti.
 
 
Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz görseliyle giydirilmiş tren, Ankara-İstanbul, İstanbul-Konya ve Ankara-Eskişehir hatlarında iki ay sefer yapacak.
 
 
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Treni'nin yolcu kapasitesi 411 olmasına rağmen trenlerde sosyal mesafe kuralı gözetiliyor. Seyrek oturma düzeni sebebiyle tren için 217 koltuk satışı yapılıyor. İlk seferinde Ankara'dan hareket eden trenin tüm koltukları satıldı ve yolculuk tam kapasiteyle başladı.
 
 
Ankara-Eskişehir-İstanbul ve Konya arasında belirlenecek programlara göre sefer yapacak 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Treni'nin, iki ayda 43 bin 370 kilometre yol yapması ve 23 bin 920 yolcu taşıması planlanıyor.
 
İSTANBUL'A GELDİ
 
TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünce giydirme yapılmış yüksek hızlı tren (YHT), ilk seferini yapmak üzere Ankara YHT Garı'ndan saat 10.00'da hareket etti. 198 yolcusuyla hareket eden tren, 14.38'de İstanbul'da Söğütlüçeşme Tren Garı'na geldi. Tren, Ankara-İstanbul, İstanbul-Konya ve Ankara-Eskişehir hatlarında iki ay sefer yapacak. 
 
 
İbrahim Akkoyun isimli yolcu tesadüfen bu trene denk geldiğini ve heyecanlandığını belirterek, "Giderken insana güzel bir his verir. Önemli olan hala bunları anlayabilecek olmak. Binmekten daha çok o hissiyatı o duyguları yaşamak ve bu duyguları düşmana karşı ne kadar savunabildiğimiz önemli. İyi bir anı olacak heyecanlandım açıkçası. Manası ve anlamı ortada. Benim değer verdiğim bir konu" dedi.
 
Öte yandan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü yıl dönümü nedeniyle Söğütlüçeşme Tren Garı da Türk bayrakları ile donatıldı.
 

HABER ÖNERİLERİ

Sağlık Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine yazı! PCR testleri için flaş düzenleme

Toplum Bilim Kurulu üyesi açıkladı! Kritik tarih 15 Ağustos...

Mahkeme ilginç bir yol izleyince... Yargıtay'dan 'kopyala yapıştır' kararı!

Şile'de denize girmek yasaklandı!

Sağlık Bakanı corona virüste son durumu açıkladı

YÖK'ten, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Bağ için soruşturma kararı

Suç örgütü lideri Necati Arabacı tutuklandı

Konya'da şiddetli patlama! Çok sayıda ekip sevk edildi

Prof. Dr. Ceyhan: Üniversitelerde mümkün olduğu kadar uzaktan eğitim yapılmalı

'Neden masama bakıyorsun' dedi, ortalık bir anda karıştı!