Virginia'da araç göstericilerin arasına daldı: Ölü ve yaralılar var

ABD’in Virginia eyaletindeki Charlottesville kentinde, bir araç göstericilerin arasına daldı. İlk bilgilere göre olayda bir kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi ise yaralandı.

12.08.2017 Cumartesi 21:45
Güncellenme: 12.08.2017 23:39
Ajanslar
ABD'nin Virginia eyaletine bağlı Charlottesville  kentinde, ırkçılık karşıtı grubun üzerine araba sürülmesi sonucu 1 kişi yaşamını  yitirdi. 
 
ABD basınında yer alan haberlere göre, Charlottesville'de, ırkçıların  yaptığı gösteriyi protesto eden ırkçılık karşıtı grubun üzerine araba sürüldü.
 
Aracın çarptığı çok sayıda eylemcinin yaralandığı olayda 1 kişi de  hayatını kaybetti.
 
Yaralılardan bazılarının sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu  aktarıldı.
 
Charlottesville'de, Konfederasyon ordusunun komutanına ait heykelin  kaldırılması planı üzerine, aşırı ırkçı gruplar protesto gösterileri başlatmıştı.  Diğer bir grubun ırkçılara tepki göstermesi üzerine olaylar çıkmıştı. Olaylar  üzerine ise Charlottesville Belediyesi, bölgede olağanüstü hal ilan etmişti.
 

 
 
"Hepimiz bir arada olmalıyız ve nefreti kınamalıyız"
 
ABD Başkanı Donald Trump, Virginia eyaletine bağlı  Charlottesville şehrinde ırkçı ve karşıt göstericiler arasındaki olaylarla  ilgili, "ABD'de bu tür şiddet olaylarına yer yoktur." değerlendirmesinde bulundu. 
 
Trump, Charlottesville şehrinde Konfederasyon ordusunun komutanına ait  heykelin kaldırılması planı üzerine, ırkçı grupların başlattığı protesto  gösterilerinde kavga çıkmasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi.
 
Trump, Twitter'dan "Hepimiz bir arada olmalıyız ve nefreti  kınamalıyız. ABD'de bu tür şiddet olaylarına yer yoktur. Bir olmalıyız." mesajını  paylaştı. Irkçı grupların silahlarıyla geldiği gösteri alanına karşıt grupların  da gelmesi üzerine şehirde gerilim yükselmiş ve grupların zaman zaman  birbirlerine saldırması nedeniyle Charlottesville Belediyesi, bölgede OHAL ilan  etmişti.
 
Cuma gecesi Ku Klux Klan örgütünü anımsatacak biçimde meşaleler  taşıyan protestocular, Virginia Üniversitesinde düzenledikleri gösteri sırasında  "Yahudiler yerimize geçemeyecek", "kan ve toprak", "tek halk, tek ulus, göçe son"  sloganları atmıştı. Göstericiler, Amerikan İç Savaşı sırasında Konfederasyon ordusunun  komutanı olan General Robert E. Lee'nin Charlottesville'deki heykelinin  kaldırılması planına karşı şehirde toplanmaya başlamıştı.
 
Charlottesville Belediye Başkanı Mike Signer, ırkçıların düzenlediği  gösteriyi "Korkakça bir nefret, yobazlık, ırkçılık ve hoşgörüsüzlük yürüyüşü"  sözleriyle eleştirmişti. Virginia'da geçen ay da Ku Klux Klan destekçileri gösteri  düzenlemişti.
 
 ABD'de Konfederasyon'a üye güney eyaletler, Amerikan İç Savaşı  öncesinde tarıma dayalı ekonomilerinden dolayı köleliği savunuyordu. Toplumun  önemli bir bölümü tarafından "bölücü ırkçı sembol" kabul edilen, güney  eyaletlerinin bazılarında ABD bayrağının yanına asılan Konfederasyon bayrağı da  çoğu eyalet tarafından kaldırılıyor.

HABER ÖNERİLERİ

Belçika cinsel ilişki rıza yaşını 16'dan 14'e indirdi

Son dakika... Valilik binasına silahlı baskın! Erbil'de...

'Kemer sıkmaya hazır olun' diyecek

Devlette çalışan doktora 200 bin TL'ye kadar maaş

Sünnet edilen 10 yaşındaki kız çocuğu öldü!

"Trump'ın İran aleyhine açıklamaları psikolojik savaştır"

Trump'tan İran Cumhurbaşkanı Ruhani'ye yanıt

Son dakika... Almanya'dan açıklama! Mesut Özil...

'Onları MOSSAD öldürdü!'

Ortaya çıktı! 57 milyon lira karşılığında...