Ve son çağrı yapıldı! 4 ay süreniz var...

Bankacılık Kanunu’na göre; bankalardaki hesaplarda 10 yıl işlem yapılmazsa zamanaşımına tabi oluyor ve kalan para Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) yani devlete aktarılıyor...

08.02.2019 Cuma 09:03
Güncellenme: 08.02.2019 09:17
Mevzuat gereği, zamanaşımına uğramış mevduat, emanet ve alacaklara ilişkin müşteri isim listesi ise şubat ayı başından itibaren bankaların kendi internet sitelerinde 4 ay süreyle yayımlanıyor.
 
SİTEDEN KONTROL EDİN
 
Bu yıl listeler mayıs sonuna kadar bankaların internet sitelerinde yer alacak. Ancak hangi bankada hesabınız olduğunu hatırlamıyorsanız da çözüm var.
 
TMSF’nin internet sitesi ‘www.tmsf.org.tr’den, Bankalar Birliği’nin sitesi ‘www.tbb.org.tr’den ve Katılım Bankaları Birliği’nin sitesi www.tkbb.org.tr’den de listeler ilan ediliyor.
 
Böylece tek tek bankaların sitelerine girmeniz gerekmiyor. Sitelerdeki ‘Zamanaşımı sorgusu’ bölümüne girip isim yazmanız yeterli.
 
KİMLİK YETERLİ
 
İsminiz listede yer alıyorsa yapmanız gereken çok basit. Buna göre; listelerde ismi bulunan hesap/hak sahiplerinin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için mayıs sonuna kadar hesabın bulunduğu şubeye kimlik belgesiyle başvurması yeterli. Aksi takdirde yasa gereği zamanaşımına uğramış olan emanet, alacak ve katılım fonu bakiyeleri TMSF’ye devrediliyor.
 
Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar hak sahibinin en son işlem tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabi.
 
Kaynak: Hülya ÇAYLAK / Posta

HABER ÖNERİLERİ

Emekli, memur, işçi, engelli milyonları ilgilendiriyor! Ve başladı

Ödemeler tek seferde yapılıyor! 5 yıl içinde alınmazsa...

Meclis'e sunuldu! Zorunlu oluyor

Prim borcu olana ücretsiz sağlık! Son 23 gün...

Zaman daralıyor! 10 bin 500 TL cebinizde kalacak!

Asgari ücret 2020'de ne kadar olacak? Asgari ücret zammında son haber!

Yeni Türk Lirası banknotların zaman aşımı yıl sonunda dolacak

Ünlü çakmak markası Tokai satıldı

Rekor kırdı! BES'e yatırım yapan kazandı

Asgari ücret zammı 2020'de ne kadar olacak? Asgari ücrette kritik toplantı