Ve son çağrı yapıldı! 4 ay süreniz var...

Bankacılık Kanunu’na göre; bankalardaki hesaplarda 10 yıl işlem yapılmazsa zamanaşımına tabi oluyor ve kalan para Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) yani devlete aktarılıyor...

08.02.2019 Cuma 09:03
Güncellenme: 08.02.2019 09:17
Mevzuat gereği, zamanaşımına uğramış mevduat, emanet ve alacaklara ilişkin müşteri isim listesi ise şubat ayı başından itibaren bankaların kendi internet sitelerinde 4 ay süreyle yayımlanıyor.
 
SİTEDEN KONTROL EDİN
 
Bu yıl listeler mayıs sonuna kadar bankaların internet sitelerinde yer alacak. Ancak hangi bankada hesabınız olduğunu hatırlamıyorsanız da çözüm var.
 
TMSF’nin internet sitesi ‘www.tmsf.org.tr’den, Bankalar Birliği’nin sitesi ‘www.tbb.org.tr’den ve Katılım Bankaları Birliği’nin sitesi www.tkbb.org.tr’den de listeler ilan ediliyor.
 
Böylece tek tek bankaların sitelerine girmeniz gerekmiyor. Sitelerdeki ‘Zamanaşımı sorgusu’ bölümüne girip isim yazmanız yeterli.
 
KİMLİK YETERLİ
 
İsminiz listede yer alıyorsa yapmanız gereken çok basit. Buna göre; listelerde ismi bulunan hesap/hak sahiplerinin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için mayıs sonuna kadar hesabın bulunduğu şubeye kimlik belgesiyle başvurması yeterli. Aksi takdirde yasa gereği zamanaşımına uğramış olan emanet, alacak ve katılım fonu bakiyeleri TMSF’ye devrediliyor.
 
Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar hak sahibinin en son işlem tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabi.
 
Kaynak: Hülya ÇAYLAK / Posta

HABER ÖNERİLERİ

Emekliye memura ikramiye ve zam!

Milyonlar bekliyor! 9 günlük tatil...

Ve beklenen oldu! Huawei o listeden çıkarıldı

Nevzat Aydın: Çadırımızda uyurken soyulduk

Annelere iyi haber! Ayda 2400 lira veriliyor

Flaş yerli otomobil açıklaması! Gecikme yok yıl sonu prototip hazır

Filo kiralama devi satıldı

Altın alacaklar dikkat! Çeyrek altın...

Milyonlarca emekli bekliyordu! Bu hafta hesaplarda

11 bin memur alınacak! İşte o kadrolar...