Ve Putin imzayı attı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus yazılımına sahip olmayan akıllı telefon ve bilgisayarların satışının yasaklanmasına yönelik yasayı onayladı.

02.12.2019 Pazartesi 19:17
Güncellenme: 02.12.2019 19:18
AA
Rusya Devlet Yasa Bilgi Sisteminde yayımlanan yasa ile ülkede 1 Temmuz 2020'den itibaren satılan tüm akıllı telefon, bilgisayar ve akıllı televizyonların fabrika ayarı olarak Rus yazılımlarıyla çalışması gerekecek.
 
Yasanın hangi ürünleri kapsayacağı ve yazılımların söz konusu cihazlara yükleme sürecine ilişkin detayların Rus hükümeti tarafından belirlenmesini öngören yasayla buna uymayan şirketlere de ağır para cezalarının verilmesi planlanıyor.
 
Rus yetkililer, yasayla Rus bilişim şirketlerinin daha rekabetçi hale geleceğini ve tüketici haklarının da korunacağını savunurken, bazı uzmanlar yasanın Rus bilişim sektöründe karmaşaya neden olacağına dikkati çekiyor.
 
Rusya'da satılan yabancı menşeli telefonlarda Rus yapımı arama motoru ve mesajlaşma uygulamalarının yer alması bir süre önce de gündeme gelmişti. Söz konusu girişime Yandex, Mail.ru gibi Rus teknoloji şirketleri destek verirken, Apple, Samsung ve Huawei gibi şirketler karşı çıkmıştı.

HABER ÖNERİLERİ

Rusya harekete geçti! Dünyaya duyurdular: Vuruldu...

Rusya harekete geçti! Dünyaya duyurdular: Vuruldu...

Dünya bunu konuşuyor! İran'ı sarsan suikast... Hepsi öldürüldü

Suudi Arabistan'dan geri adım geldi! Türkiye ile yeni dönem...

Suudi Arabistan'dan geri adım geldi! Türkiye ile yeni dönem...

Eski Yunan ajanı Türk korkusu sardı: Bizim sonumuz da...

İran şokta! Nükleer program mimarına suikast

İran şokta! Nükleer program mimarına suikast

Rusya bu iddiayla çalkalanıyor! Putin'in eski temizlik işçisinden 17 yaşında kızı...

Koronavirüs hastalarının ölümüne yol açıyordu! Gizemi çözüldü