Van Gölü'nde kaybolan tekneyi arama çalışmalarında 1 kişinin daha cesedi bulundu

Van'da, 27 Haziran'da göle açılarak kaybolan tekneyi arama çalışmalarında 1 kişinin daha cesedine ulaşıldı.Van Valiliği, "Van Gölü'nde batan teknenin yeri tespit edilmiştir. Tekne ve cenazelerin çıkartılması için gerekli çalışmalara başlanılmıştır." açıklamasını yaptı.

08.07.2020 Çarşamba 13:01
Güncellenme: 08.07.2020 16:25
AA
Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç Mahallesi'nden Van Gölü'ne açılan ve bir  daha haber alınamayan teknenin bulunabilmesi için arama kurtarma çalışmaları  devam ediyor.  
 
Van Gölü yüzeyinde, hava ve karadan Jandarma, Su Altı Arama Kurtarma  (SAK), Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Emniyet Müdürlüğü, AFAD, UMKE ve sağlık  ekipleri, 4 sonar ve 4 ROW cihazıyla kaybolan tekneyi arama çalışması  yürütüyor. 
 
 
Bu çerçevede yapılan çalışmalar sonucu Gevaş-Tatvan arasındaki bölgede  yabancı uyruklu olduğu değerlendirilen 1 kişinin daha cesedi bulundu. 
 
Böylece arama çalışmalarında ulaşılan ceset sayısı 13'e yükseldi. 
 
 
TEKNENİN YERİ TESPİT EDİLDİ
 
Van Gölü'nde 11 gün önce taşıdığı yaklaşık 60 kaçak göçmenle birlikte battığı belirtilen teknenin yeri tespit edildi. 106,5 metre derinlikte olduğu saptanan tekne ve cenazelerin çıkarılması için çalışma başlatıldı.
 
 
Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç Mahallesi'nde, 27 Haziran günü saat 22.00 sıralarında, kendi tekneleriyle Van Gölüne açılan kuzenler Sedat ve Medeni Akbaş için kayıp ihbarı yapıldı. Alabora olan teknede yüzerek kurtulan Medeni Akbaş, 28 Haziran günü saat 23.00 sıralarında Tuşba ilçesi Çitören Mahallesi yakınlarında bulunarak, jandarmaya götürüldü. Medeni Akbaşın verdiği bilgiler doğrultusunda Sedat Akbaş ile yaklaşık 60 kaçak göçmenin bulunduğu teknenin battığı bölgede arama çalışması başlatıldı. Şu ana kadar yabancı uyruklu olduğu değerlendirilen 13 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.
 
 
106,5 METRE DERİNDE
Bugün yapılan arama çalışmalarında ise batan teknenin yeri tespit edildi. Van Valiliği'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, tekne ve cenazelerin çıkartılması için gerekli çalışmalara başlandığı belirtildi. Teknenin Çarpanak Adası açıklarında, 106,5 metre derinlikte olduğu ifade edildi.
 
 
Van Gölü'nde 11 gündür havadan, karadan, göl yüzeyinden ve su altından sürdürülen arama tarama çalışmalarını Jandarma Asayiş Bot timlerinin Milli Savunma Bakanlığı'ndan gelen 6 kişilik Sualtı Arama timi katılırken, Deniz Kuvvetleri'nden gelen ekip de 'Yatay Sonar' ve 'ROW' cihazlarıyla geminin yerini tespit etmek için çalışma yürütüyordu.
 
 
OLAY
 
Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç Mahallesi'nde tekneleriyle 27 Haziran'da  Van Gölü'ne açılan Sedat ve Medeni Akbaş'tan uzun süre haber alınamaması üzerine  mahalle muhtarı güvenlik güçlerine kayıp ihbarında bulunmuştu. 
 
 
Bunun üzerine gece görüşlü termal kameralı helikopter, İHA ve botlarla  göl ve çevresinde yürütülen arama teknenin izine rastlanmamıştı. Soruşturma  kapsamında gözaltına alınan 5 kişi tutuklanmıştı.
 

HABER ÖNERİLERİ

İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Konya... Sokağa çıkma yasakları tekrar ilan edilecek!

'İlişki sırasında öldürdüm' demişti! Flaş görüntüler ortaya çıktı

Konya'da corona virüsle ilgili kritik karar! Giriş ve çıkışları yasaklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan uyarmıştı! Açıköğretim Psikoloji programı için flaş karar

Validen flaş açıklama! Saat kısıtlaması geldi...

O ilde yeni yasaklar! Sigara, dondurma, kuruyemiş...

İzmir'de düğüne katılan 5 kişi hayatının şokunu yaşadı!

PKK 14 kız çocuğu dağa kaçırdı! Fotoğraflar ortaya çıktı

Korkulan oldu! Karantina haberleri peş peşe geliyor

Bakan Soylu, o iddialara cevap verdi: Tövbe. Olur mu öyle şey