Uygulamayı indiren 3.92’den gönderdi

Türkiye Finans’ın geliştirdiği TFXTARGET mobil uygulaması hafta içi 5 gün 24 saat dövizde gerçek zamanlı alım satıma izin veriyor. Bu uygulamayı cebine indiren bazı yatırımcıların çok kısa süreliğine 3.92’yi gören doları anında satabildiği ortaya çıktı

13.10.2017 Cuma 02:30
Güncellenme: 13.10.2017 01:48
ABD ile girilen vize gerilimi doların ateşini yükseltince dolar TL  karşısında uluslararası piyasalarda 3.92 seviyesini görmüş ancak çoğu yatırımcı doları bu seviyeden satma imkanı bulamamıştı. Dolar yatırımcısı satma işlemi yapmak için sabah bankaların açılmasını bekledi ve 3.70-3.80 seviyelerinden dövizini bozdu. Pazar gününü Pazartesi’ye bağlayan gece uluslararası piyasalarda anlık işlemler yapan bir kullanıcı daha fazla kâr etmiş oldu. Türkiye Finans, döviz ve kıymetli maden işlemlerinim rahat bir şekilde yapılmasına imkan veren TFXTARGET platformunun mobil uygulamasını geliştirdi. Tanıtım toplantısında konuşan Türkiye Finans Hazine Genel Müdür Yardımcısı Hakan Uzun, uygulama sayesinde Pazartesi gece 01.00 ile Cuma gece 00.00 arasında her türlü işlemin yapıldığını ve geçtiğimiz günlerde uluslararası piyasalarda 3.92 seviyelerini gören dolar/TL’den platform kullanıcıların o seviyelerden işlem yaparak kazançlı çıktığını söyledi.
Bu yıl banka olarak yüzde 5.5 büyüme beklediklerini ve teknolojiye yaptıkları yatırımla daha fazla müşteriye ulaşacaklarını aktaran Uzun, sözlerine şöyle devam etti:
 
Özel hat kuruldu
 
 “Tükiye’de bu şekilde çalışan başka bir uygulama yok. Biz internet işlemlerini çok yavaş bulduğumuz içim Londra merkezli özel hat kurduk. Burada dünyanın en büyük 10 bankasından veriler toplanıp merkez üzerinden uygulamaya akıyor. ABD, Avrupa ve Asya piyasalarından 24 saat akan binlerce fiyat uygulamada buluşuyor ve kullanıcılar girdiği andaki en iyi fiyatı karşısında görüyor. Siz 100 bin dolarlık dolar alma emri verdiğinizde biz anlık olarak sizin aldığınız fiyattan karşıdaki bankadan 100 bin dolarlık bir alım yapıyoruz dolayısıyla ortada bir risk kalmıyor. Uygulamada fiyatlar da anlık olarak görülüyor 1 saniye bile parmağınızı geç basmanız o fiyatları kaçırmanıza neden olabilir. Uygulamayı kullanmak için sadece bankamızdan hesap açtırmanız yeterli olacak” şeklinde konuştu.
 
Milisaniye hesabı
 
TFXTARGET ile 5 gün 24 saat boyunca dünyadaki döviz ve kıymetli maden emtia piyasaları eş zamanlı 34 farklı kurdan anında işlem yapılabildiğini söyleyen Uzun, “Yıl sonunda hedefimiz 40 bin müşteriyi yakalamak olacak” dedi.
 
Kod adı 3 milyon satır…
 
TFXTARGET platformu ve uygulaması, toplamda 3 milyon satırı geçen kod yazımı ile Türkiye Finans Hazine Pazarlama Müdürlüğü ve Türkiye Finans AR-GE Merkezi liderliğinde hayata geçirildi. Bu merkez, Şubat 2017’de Türkiye’nin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca bankacılık sektörünün onaylı AR-GE merkezleri arasına kabul edildi. 
 
 

HABER ÖNERİLERİ

Müjde üstüne müjde! Emekliye iki ikramiye, gençlere 3 asgari ücret ve...

Son dakika... En az bin 713 TL! Emekliye temmuzda...

Yeni bakanla zirve

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! 432 lira zam geldi

İmar Barışı'nı bekleyenler dikkat! Bunu yanlış yaparsanız...

Emekli ve memura müjde! İlk ödemeler geliyor

Amerikan Doları bozuldu

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi:4 bin 600 kişi işe alınacak

Bakan Pakdemirli'den flaş açıklama: Marketlerde satılan etler...

Vefat eden eş ve anne babadan çift ölüm aylığı alabilirsiniz