Ürdün'de yeni hükümet yemin etti

Ürdün'de tartışmalı gelir vergisi yasa tasarısına yönelik tepkiler neticesinde istifa eden başbakanın yerine görevlendirilen Ömer er-Rezzaz ve kabine üyeleri huzurunda yemin ederek göreve başladı.

14.06.2018 Perşembe 17:24
Güncellenme: 14.06.2018 17:33
AA
Ürdün Kraliyet Divanı'ndan yayımlanan kraliyet kararnamesiyle Savunma Bakanlığı görevini de yürütecek olan Başbakan Rezzaz'ın da aralarında bulunduğu  29 bakandan oluşan yeni kabine onaylandı.
 
Kral 2. Abdullah, huzurunda yemin eden bakanlardan İçişleri ve Dışişleri bakanlıkları da dahil 16'sının istifa eden Hani el-Mulki hükümetinden  olduğu belirtildi. Kabinede 3'ü Mulki hükümetinden olmak üzere 7 kadının  yer  aldığı kaydedildi.
 
Eski kabinede 2 başbakan yardımcılığı bulunurken, Rezzaz hükümetinde  bu görevi Recai el-Ma'şer'in tek başına yürüteceği ifade edildi.
 
Ürdün'de bu yılın başından itibaren gelen zamlar ve Hani el-Mulki  hükümetinin ekonomi politikaları sorunlara yol açmış, temel ihtiyaç  maddelerindeki yüksek oranlı fiyat artışları vatandaşın tepkisini çekerken son  olarak tartışmalı gelir vergisi yasa tasarısı geniş çaplı protestolara neden  olmuştu.
 
Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki, tartışmalı gelir vergisi yasa  tasarısına karşı düzenlenen yoğun protestolarda okların hükümete çevrilmesi  üzerine istifa etmiş, Kral Abdullah da Eğitim Bakanı Ömer er-Rezzaz'ı yeni  hükümeti kurmakla görevlendirmişti.
 
  
 

HABER ÖNERİLERİ

Türk profesör Gençay Kolombiya'da bir haftadır kayıp

O kadın Rus ajanı olduğunu kabul etti

Son dakika... Ölü sayısı 3'e çıktı! Ülkede...

ABD'den flaş Suudi Arabistan kararı!

Strazburg saldırganı ölü ele geçirildi

ŞOK! Canlı yayında cinsel organ muayenesi!

Fransa operasyonu başlattı! Dikkat çeken detay

İranlı komutan itiraf etti! En zayıf noktamız...

Afrin'de terör eylemi: 4 ölü

Rusya'dan flaş açıklama: Ukrayna saldıracak