Üniversiteye girişe yalın ve sade model

TEOG’un ardından üniversiteye girişte de değişiklik gündeme gelirken, YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Merkezi sınav bu yıl yine gerçekleştirilecek. Daha sade bir sisteme yönelik bir hazırlığımız var” dedi

23.09.2017 Cumartesi 02:30
Güncellenme: 23.09.2017 01:30

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye girişte sınavsız bir modelin söz konusu olmadığını ancak daha yalın bir model üzerinde çalışıldığını açıkladı.

‘Sınav adil bir düzenek’

Saraç, üniversiteye giriş sistemindeki merkezi sınavların fırsat eşitliğini ve adaleti temin ettiğine yönelik daha önceki açıklamalarını hatırlatarak, “Anadolu’nun herhangi bir yerinden gelen imkanları sınırlı bir çocuk, bu merkezi sistemle Türkiye’nin en başarılı üniversitelerine girebiliyor. Demek ki adil bir düzenek” dedi.

Yükseköğretim sisteminin bütünüyle çok dinamik bir sürece sahip olduğunu, bu nedenle üniversite giriş sisteminde de aksayan ya da iyileştirmeye ihtiyaç duyulan taraflar için YÖK’te bir yıl önce bir çalışma başlattıklarını ve zaman zaman Cumhurbaşkanına arz ettiklerini belirten Saraç, şöyle devam etti:

“Üniversiteye girişte sınavsız bir model bugünkü şartlarda söz konusu olamaz. Sosyal adaleti sağlayan merkezi sınav bu yıl yine gerçekleştirilecek. YÖK’teki çalışmamız, sınavsız geçişe yönelik değil, mevcut merkezi yerleştirme ve merkezi sınavın aksayan taraflarını gidermeye, iyileştirmeye dönük ama özellikle yalınlaştırma ve bu sınavların yönetimini daha kolaylaştırmaya yönelik. Sayın Cumhurbaşkanımızın çok haklı olarak dile getirdiği gibi öğrencilerin üzerindeki sınav baskısını azaltmamız gerek.”

‘Yıkıcı tesirleri olabilir’

Yükseköğretimde üzerinde iyi çalışılmayan büyük radikal değişikliklerin bazen yıkıcı tesirleri olabileceğine dikkati çeken Saraç, şöyle konuştu: “Bundan dolayı giriş sistemini daha yalınlaştıran, daha sade bir sisteme yönelik bir hazırlığımız var. Fakat öğrencilerimiz ve ailelerimiz kesinlikle tedirgin olmasınlar. Çalışma şekillerini etkileyecek bir değişiklik söz konusu olmayacak.”

Yekta Saraç, gelecek hafta bu konuya ilişkin genel çerçeveyi kamuoyu ile paylaşacaklarını kaydetti.

Bu yıl mı sadeleşir?

Sınavlardaki yalınlaştırma ve sadeleştirmenin bu yılki üniversite sınavlarında uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin soruya karşılık YÖK Başkanı Saraç, “Bu sistem, bizim planladığımız şekilde gerçekleşirse bu değişiklik mevcut giriş sisteminin daha yalın hale getirilmesi olduğundan dolayı en yakın zamanda da uygulamaya konulabilir” ifadelerini kullandı. Toplum için doğru olanı tespit etmenin gerekliliğine işaret eden Saraç, “Daha yalın, karmaşık olmayan ve daha kolay yönetilebilir bir model getireceğiz” dedi.

HABER ÖNERİLERİ

İngiltere Kraliyet Ailesi Prensi Edward okul açılışında

Ünlülerin mezun olduğu üniversiteler

İstanbul Okan Üniversitesi’nde 7000 öğrenci mezuniyet sevinci yaşadı

Türk profesör MIT'de bölüm başkanı oldu

İspanya'da 9 ay sürecek eğitim için gönüllüler aranıyor

Nerelere Burs Başvurusu Yapılabilir?

Birleşmiş Milletler'den Enver Yücel'e büyük ödül

LYS'de istatistikler açıklandı

TEOG'da tercih dönemi bitti ama heyecanı sürüyor

Türkiye’de ilk akredite işletme bölümü Boğaziçi Üniversitesi’nde