Üniversiteye giriş sistemi değişti!

Milyonlarca aday öğrenciyi ilgilendiren açıklama bu sabah geldi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, (ÜGS) Üniversiteye Geçiş Sistemi'nin detaylarını açıkladı. İşte yeni Üniversiteye Geçiş Sistemi...

12.10.2017 Perşembe 10:25
Güncellenme: 12.10.2017 10:29

Üniversiteye giriş sistemi değişiyor. Milyonlarda aday öğrenciyi ilgilendiren önemli açıklama YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'tan geldi. Üniversite sınavına girecek olan adaylar Haziran ayında ilk gün YGS benzerinde bir sınava girecek. Sınav soruları liselerin müfredatından ortak olarak hazırlanacak. Bu oturuma tüm adayların girmesi gerekecek.

İkinci gün alan testlerinin yer aldığı sınav yapılacak. Bu oturumda aday öğrenci, okumak istediği bölüme göre soruları cevaplayacak. Yani adayların tüm testlerdeki cevaplama zorunluluğu olmayacak.

Üniversiteye Geçiş Sistemi'nde yapılan yeni değişikliğe göre öğrencilerin sınavsız geçiş hakkı da ortadan kalkıyor. Tüm üniversite aday öğrencileri sınava girecek. Ancak yeni düzenlemeyle, Mart ayında başlayıp belirli aralıklarla Haziran ayına kadar süren Üniversiteye Geçiş Sistemi tamamen değişmiş olacak.

Dil sınavına girecek aday öğrenciler hariç, Üniversiteye Geçiş Sınavı toplam iki günde tamamlanmış olacak. Değişen sistemle birlikte Dil puanıyla birlikte Eşit Ağırlık (EA), Sözel (SÖZ) ve Sayılsal (SAY) olmak üzere toplamda 4 puan türü olması planlanıyor. Adaylar öğrenciler, bu puan türlerine göre tercih yapacak. Türkçe ve Matematik sınavın merkezinde olacak ve her puanda katkı sağlamış olacak.

Yeni Sınav Sisteminde, baraj sistemi uygulanmaya devam edecek. Ancak alt puan türleri tamamen ortadan kalkacak.

Zeynep BALİÇ

HABER ÖNERİLERİ

2017 YGS ve LYS'de neler değişti?

Nerelere Burs Başvurusu Yapılabilir?

Nakil ve geçiş işlemleri 21 Ekim'de açıklanacak

İnatçı çocuk ile baş etmenin 10 temel yolu

İnatçı çocuk ile baş etmenin 10 temel yolu

İnatçı çocuk ile baş etmenin 10 temel yolu

İnatçı çocuk ile baş etmenin 10 temel yolu

Liseli öğrenciler destan yazdı!

Matematik nasıl öğrenilir?

Hükümetten öğrenciye müjde