Türkiye'nin ilk kadın bakanına veda!

Hayatını kaybeden Türkiye'nin ilk kadın bakanı ve Ankara Üniversitesi'nin seçilmiş ilk kadın rektörü Prof. Dr. Akyol için Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tören düzenlendi.

08.09.2017 Cuma 16:55
Güncellenme: 08.09.2017 16:57
AA
Tedavi gördüğü hastanede 89 yaşında hayatını kaybeden  Türkiye'nin ilk kadın bakanı ve Ankara Üniversitesi'nin seçilmiş ilk kadın  rektörü Prof. Dr. Türkan Akyol için Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Yerleşkesi Ord. Prof. Dr.  Abdülkadir Noyan Salonu'nda tören düzenlendi. Törene, Akyol'un eşi Prof. Dr. Turhan  Akyol, oğulları Prof. Dr. Umut Akyol ve Murat Akyol, Ankara Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Erkan İbiş ile Akyol'un ailesi, yakınları ve öğretim üyeleri katıldı.
 
  Rektör Prof. Dr. İbiş törende yaptığı konuşmada, hüzün ve gururu bir  arada yaşadıklarını belirterek, "Sadece Ankara Üniversitesi'nin değil,  Türkiye'nin değerli bir insanını ismen uğurluyoruz. Pek çok alanda, pek çok  başarıya imza atmış bir değerdi Türkan Akyol Hoca, üzgünüz." dedi. Kendisinin bir hekim olarak Prof. Dr. Akyol ile çalışma fırsatı  bulamadığını anlatan İbiş, "Kendisi hakkında çok güzel sözler ve değerli  özellikler duydum. Türkan Hoca kişiliğiyle, nezaketiyle, insan sevgisiyle, çok  yönlülüğüyle, tevazusuyla ve Cumhuriyet kadınının özverisi ve öz güveniyle tüm  başarıları hak etmiş bir insandır." değerlendirmesinde bulundu.
 
Akyol'un oğlu Prof. Dr. Umut Akyol da tüm aile adına törene iştirak  eden herkese teşekkürlerini ileterek, annesi için Ankara Üniversiteli olmanın,  hekim olmanın en önem verdiği ve gurur duyduğu şey olduğunu belirtti.  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülfem Elif Çelik  de Türkan Akyol'un öz geçmişini okuyarak,  değerlendirmelerini aktardı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve araştırma  görevlileri tören boyunca Prof. Dr. Akyol'un Türk bayrağına sarılı tabutu başında  beşer dakika saygı nöbeti tuttu.
 
 
Peyman Türkan Akyol kimdir?
 
Peyman Türkan Akyol, 12 Eylül 1928'de İstanbul'da doğdu.
 
Asker babasının görevleri nedeniyle Türkiye'nin farklı illerinde  eğitim gören Akyol, Erenköy Kız Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara  Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. 1953'te tamamladığı fakültesinde asistan  olarak çalışmaya başlayan Akyol, 1956'da göğüs hastalıkları uzmanı oldu. Akyol,  Türkiye'nin veremle savaşında, göğüs hastalıkları alanında fakültesinde uzun  yıllar görev yaptı.
 
Akyol, 1959-1962'de ABD'nin New York şehrinde, Albert Einstein Tıp  Fakültesinde eğitimini sürdürdü. 1964'te göğüs hastalıkları ana bilim dalında  doçent, 1969'da profesör olan Akyol, 1972'de Ankara Üniversitesi Senatosunda  fakültesini, 1977'de Üniversitelerarası Kurulda Ankara Üniversitesini temsilen  yer aldı. Akyol, on binlerce doktor ve uzman hekim yetişmesinde görev aldı.
 
Türkan Akyol, 1971'de Türkiye'nin ilk kadın Sağlık ve Sosyal Yardım  Bakanı olarak göreve getirildi. Daha sonra parlamento dışından görev verilen 10  bakan arkadaşıyla hükümetten istifa eden Akyol, üniversite kliniğine döndü.  1980'de Türkiye'nin ilk seçilen kadın rektörü olarak üniversitesinin başına  geçti.
 
Meclise 18. dönemde Sosyal Demokrat Halkçı Partinin (SHP) İzmir  milletvekili olarak giren Akyol, 1993'te Kadın ve Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanı  olarak bir kez daha görev yaptı.
 
Türkan Akyol, 1955'te evlendiği okul arkadaşı, meslektaşı Prof. Dr.  Turhan Akyol ile 62 yıl boyunca yaşamını paylaştı, 2 erkek çocuk, 4 torun sahibi  oldu.

HABER ÖNERİLERİ

AK Partili Alpay Özalan anlattı: 'Kovuldum resmen'

Mesut Özil: Ne olursa olsun, yine aynı fotoğrafı çektirirdim

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Erzurum Kongresi mesajı

Kılıçdaroğlu'ndan kurultay açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Adalete ve barışa inanan herkes, bu kanunu reddetmelidir

Kılıçdaroğlu rest çekti! Kurultayı bizzat kendisi toplayacak...

Muharrem İnce'ye en yakın isim açıkladı! 'Bu sabah itibarıyla...'

CHP'de muhalif imzalar için son 34 iddiası

Destici'den bedelli askerlik açıklaması: Tek bir rakam olmamalı

Son dakika... CHP'den kurultay açıklaması