Türkiye'den dev adım: Eskişehir'de üretilecek!

Sikorsky helikopterleri için bir dizi parçanın temin edileceği, Alp Havacılık Helikopter İş Merkezi önümüzdeki hafta içinde Eskişehir'de faaliyete geçecek.

02.10.2017 Pazartesi 13:35
Güncellenme: 02.10.2017 13:36
Türk Genel Maksat Helikopter Projesi kapsamında Sikorsky helikopterleri için gerekli bir dizi parçaların üretiminin yapılacağı Alp Havacılık Helikopter İş Merkez'i, 3 Ekim'de faaliyete açılacak.
 
Sikorsky helikopterlerinin dişli ve dişli kutuları, rotor asamblesi, döner komponentkeri, iniş takımları ve uçuş kumanda sisteminin Alp Havacılık Helikopter İş Merkezi'nde üretileceği kamuoyuna duyuruldu. 90 milyon dolarlık dev yatırımla Alp Havacılık'ın faaliyete geçirdiği 11 bin metrekarelik tesisin, ilk etapta 500 milyon dolarlık iş hacmi yaratması bekleniyor.
 
Alp Havacılık, Sikorsky, Pratt&Whitney, Pratt&Whitney Canada, Lockheed Martin, UTC Aerospace Systems, Honeywell ve Boeing gibi dünya devi müşterileri için iniş takımı, helikopter kuyruk pervanesi sürücü mili sistemi ve son olarak uçak yapısal parçalarıyla hidrolektrik ve yakıt boru sistemleri üretiğini belirtelim.
 
Alp Havacılık, Türk Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında ise 109 adet T70 Kara Şahin Helikopteri üretiminde önemli rol oynayacak.
 
3.5 milyar dolarlık dev projeyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü için 109 adet T70 Kara Şahin Helikopteri temin edilmesi planlanıyor.

HABER ÖNERİLERİ

Rolls Royce'den uçan taksi projesi

Türkiye bunu da yaptı! 'DİHA olabilir...'

Xiaomi'den Avrupa'ya beş yeni model!

Dünya Kupası'ndan 'Çiftlik Bank' çıktı! 1,5 milyar dolar uçtu...

Ünlü Youtuber ne kadar kazandığını açıkladı

Google ünlü Türk sanatçıya Doodle hazırladı

Dev fabrika geliyor! Yılda 500 bin elektrikli otomobil üretecek

Bilime göre mükemmel insan bedeni

iPhone 6 Plus ücretsiz olarak iPhone 6s Plus ile değiştirilebilir!

Galaxy S3''ün bu özelliklerini biliyor musunuz?