Türkiye'den ABD'nin S-400 mektubuna sert yanıt!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile yarın telefonda görüşeceğini, ay sonunda ise Brüksel'de bir araya gelmeyi planladıklarını belirterek, Shanahan tarafından gönderilen mektuba ilişkin "Üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz." dedi

12.06.2019 Çarşamba 11:47
Güncellenme: 12.06.2019 12:25
AA
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 7. Azerbaycan- Gürcistan-Türkiye Savuna Bakanları Üçlü  Toplantısı'na katılmak üzere Gebele kentine geldi. Toplantının yapılacağı Haydar Aliyev Kongre Merkezi'ne gelişinde  gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Akar, ABD Savunma Bakan  Vekili Shanahan tarafından gönderilen mektuba ilişkin soru üzerine, şu yanıtı  verdi:
 
 "Bilindiği gibi ABD Savunma Bakan Vekili'nden bir mektup aldım.  Üslubuyla ilgili  kamuoyunun da hassasiyetle durduğu gibi biz de hassasiyetle  durmaktayız. Mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve  kapsamlı güvenlik iş birliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması  yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade  edilmekte ise de üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren  gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz.  Önümüzdeki günlerde bu cevabı kendilerine vereceğiz. Bu konuda ilgili kurum ve  kuruluşlarla gerekli koordinasyonlarımız sürmektedir. Ayrıca bu ayın sonunda  Brüksel'de NATO Savunma Bakanları Toplantısı var. Orada da ABD Savunma Bakan  Vekili ile bir araya geleceğiz."
 
"Sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz"
 
 Temasların devam ettiğini vurgulayan Akar, şöyle konuştu: "Yarın ABD Savunma Bakan Vekili ile bir telefon görüşmemiz olacak. Bu  telefon görüşmesinde ve diğer temaslarımızda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin,  TSK'nin bilinen görüşlerini, taleplerini tekrar tekrar masaya koyduk, koymaya  devam edeceğiz. Yapacağımız temaslarda da ister mektup ister karşılıklı görüşme  olsun bütün konular masada ve bilinen görüşlerimizi orada açık ve net bir şekilde  ifade etmeye, ortaya koymaya, taleplerimizi belirtmeye devam ediyoruz. Bundan  sonra da aynı tutum ve davranış içinde olmayı sürdüreceğiz. Tabii burada   stratejik ortaklıktan, müttefiklikten bahsediliyor.  Onun ruhuna uygun hareket  edilmesi için beklentimizi de ifade ettik, etmeye devam edeceğiz. Biz bugüne  kadar NATO konusunda, ABD ile olan taahhütlerimiz konusunda herhangi bir  aksaklığa meydan vermeden sorumluluklarımızın tamamını eksiksiz, aksaksız yerine  getirdik. Bugüne kadar bu konularda hiçbir şikayet söz konusu değil. Dolayısıyla  muhataplarımızın da benzer şekilde bizlere olan taahhütlerini, sorumluluklarını  yerine getirmelerini bekliyoruz."
 
  
 
 
 
 
 
 

HABER ÖNERİLERİ

Türkiye ve Rusya'dan peş peşe kritik Libya açıklaması

Rusya ve Çin'den son dakika Suriye kararı!

Tacize uğradığı söyleyen kadın asker ölü bulundu

Tacize uğradığı söyleyen kadın asker ölü bulundu

Yunan medyası: Erdoğan her şeyi yapacak!

Beyaz Saray Sözcüsü’nden skandal ‘soykırım’ ifadesi

Corona virüsün ikinci dalgası dünyada 80 milyon kişiyi işsiz bırakabilir

ABD resmen duyurdu: Dünya Sağlık Örgütü'nden çekildi

ABD resmen duyurdu: Dünya Sağlık Örgütü'nden çekildi

ABD TikTok'u yasaklamaya hazırlanıyor