Türkan Hiçyılmaz

tüm yazıları
e-posta gönder

Ve tatil başlıyor...

12.06.2015 Cuma

Bugün okullar tatile giriyor ve 15 Eylül’e kadar sürecek üç aylık yaz tatili başlıyor. Anne-babalar başta olmak üzere babaanneler, anneanneler, dedeleri saran karne heyecanı da nihayet bitiyor. Bir yıl boyunca ders çalışan çocuklar da emeklerininin karşılığını bugün alıyor. Tabii karnedeki kırık notlar herkesi üzebilir ama bu durumu hem çocuklar hem de aileler abartmamalı. Özellikle de başka çocuklarla kıyaslanmamalı. Şimdi dinlenme ve eğlenme zamanı...

Bizim dönemimizde tatil gerçekten de bol bol dinlenme ve eğlence zamanıydı. Tatil kitaplarına şöyle bir bakılır, beğenilen kitaplar okunur kalan zamanda da arkadaşlarla bol bol gezilirdi. Şimdi ise çocuklar için tatil planları da aylar öncesinden belirleniyor. Kurslar, yaz okulları, özel dersler derken çocuklar kendilerini yine bir koşuşturmanın içerisinde buluyor. .

Arya Akademi kurucusu, eğitmen ve danışman Gülay Savaş, anne babalara önerilerini şöyle sıralıyor:

- Başarılı karnelerinden sonra onları ödüllendirin. Başarılarının, farkında olmalarını sağlayın.

- Tüm yaz tatilini kapsayacak zaman planlanmasını birlikte yapın ve buna karşılıklı uyun. 

- Zaman planlaması içinde her gün 30 dakika, 1 saat arası, mutlaka ders tekrarına fırsat yaratın.  

- Spor ve sanat gibi faaliyetlere de ağırlık verilen, bir aylık yaz okuluna gitmeleri, eğlenceli bir öğrenme temposunun bir süre daha devam etmesini sağlayacak ve faydalı olacaktır.

HAFTA SONU ROTASI

Çocuk Atölyesi’nde mutfak zamanı

Yazar-eğitmen Özlem Özyurt ve çocuk kitapları yazarı Nermin Ferhan Karamuti tarafından Cihangir’de kurulan çocuk atölyesinde 4-16 yaş çocuklar için resim, sanat, tiyatro (İngilizce-Türkçe), dans gibi birçok atölye var. Bu pazar günü çocuklar mutfağa giriyor. www.cocukatolyesi.net

İstinyePark’ta “Güzel Sanatlar Parkı“

Çocukların sanatçı ruhunu beslemek için “Güzel Sanatlar Parkı” konulu projeye imza atan İstinyePark’ta bu hafta sonu Seurat ve Nokta Resimleri Atölyesi var. 12:00 -19:00 saatleri arasında 4 yaş ve üzeri çocukların ağırlanacağı Güzel Sanatlar Parkı’na, eserleriyle, Fransız ressam Georges Seurat konuk olacak. Çocuklar, Seurat’tan esinlenerek nokta resimleri yapacak.

Helen Doron Etiler’de aile boyu caz keyfi yapın

Helen Doron Anaokulları Etiler’deki okulunun yeni bina açılışı için aileleri keyifli bir hafta sonu etkinliğinde ağırlıyor. Yarın saat 13.00- 16:00 arası BBQ, canlı caz grubu, sürpriz ikramlar ve çocuklar için ayrı aktivitelerle aileler keyifli bir yaz gününü birlikte geçirecek. Helen Doron Türkiye tarafından düzenlenen  ücretsiz özel etkinliğe katılmak isteyenler 0212 279 90 74 numaralı telefondan rezervasyon yaptırabilir.

Çocuklar “sushi” ustası oluyor

Uzak Doğu mutfağını lezzet meraklılarıyla buluşturmaya devam eden Sushico, eğitim ve eğlenceyi birarada sunan Kidzaniada’da gerçekleştirdiği etkinliklerle çocukların ilgi odağı oluyor. Kidzania SushiCo’da Çin, Japon ve Thai mutfağını yakından tanıma fırsatı bulan çocuklar, aynı zamanda düzenlenecek kurslarla bıçak kullanmadan sushi roll yapmayı öğrenecekler.

Yazarın Önceki Yazıları

11.03.2016

Organik olmak o kadar kolay değil!

26.02.2016

Hiperaktivite ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar

19.02.2016

Çocuğunuz görsel mi işitsel mi öğreniyor?

12.02.2016

Çocuklar resimleriyle bize ne anlatıyor?

05.02.2016

Tablet esaretinden kurtulmak gerek

29.01.2016

“İçerdeki Çocuklar”ın yüzünü güldüren anaokulu

22.01.2016

Sömestr tatilinde ilham kaynağını bulun

15.01.2016

Çocuklarda alerjiyi hafife almayın

01.01.2016

Harvard’lı psikologlardan çocuk yetiştirme önerileri

25.12.2015

Çocuklarınız diş hekimden korkuyor mu?
daha fazlası...