Türkan Hiçyılmaz

tüm yazıları
e-posta gönder

Salataların kalorisi hamburgerden çok olabilir

Zayıflamak için sorgulamadan tükettiğimiz salatalar, fast-food’lardan daha yağlı ve kalorili olabiliyor.

21.05.2017 Pazar

Yaz iyice yaklaşırken zayıflamak isteyenlerin beslenme listesinde de salatalar bolca yer almaya başladı. Salata yemenize rağmen kilo veremiyorsanız, ne yediğinize bir kez daha dikkatli bakın. Amerika’daki Hekimler Kurulu’nun araştırmasına göre ülkedeki 100 restoranın mönüsünde bulunan salatalar ortalama bir fast food zincirinde satılan hamburgerden daha kalorili. Büyük bir hamburger 530 kaloriyken, salatalar 550 kaloriyi aşıyor. Esteticium Beslenme ve Diyet Koordinatörü Uz. Diyetisyen Bahar Aktan, “Salata diyet bir yemektir” algısı ile sorgusuz tüketmenin kilo vermenin önünde bir problem olarak durduğunu belirtti. İşte bilinmesi gerekenler.

Salata denilince akla ilk olarak, temel mevsim sebzelerinden oluşan karışımlar ve bunların zeytinyağı-limon ile harmanlanmış hali gelir. Ancak günümüzde değişen yeme alışkanlıkları salataya yaklaşımımızı değiştirdi. Salata, günümüzde restoran mönülerinde ana yemekler kadar geniş yer buldu. Bu durum önceleri, sağlıklı beslenme ve diyet yapma eğilimimizim artmasıyla yani ihtiyaca yönelik gelişti. Sonraları ise artan çeşitlilik ve lezzetleri ile diyet yapan ya da yapmayan birçok kişinin tercihi haline geldi. Önceleri soslarla, sonraları ise peynir, et, balık, tavuk, tahıllar ile zengin sunumları ile ana yemekler yerine tercih edilmeye başlandılar. Ne kadar zengin içerikli olursa olsun “salata diyet bir yemektir” algısı ile sorgusuz tüketmeye devam ettik. Oysa ki içeriğin zenginleşmesi aynı zamanda kalorinin yükselmesi, hatta bazen yağ ve karbonhidrat miktarının gereken değerinin üstünde olması anlamına gelebiliyor.

Avakadolu salata - 300-350 kkal

Avokado bir çok besin ögesini beraber içermesine rağmen dikkat edilmezse, salatanızın yağ içeriği ve kalori miktarını arttırabilir.

Deniz ürünleri salatası - 450-500 kkal

Fazla miktarda kolesterol ve sodyum içerebilir. Özellikle sos ile pişirilmiş olanlarından sakınmaz ve porsiyon kontrolü yapılmaz ise aşırı yağ alımı söz konusu olabilir.

Hellimli peynirli salata - 450 kkal

Hellim hem yağ hem de tuz içeriği yüksek bir peynir çeşidi. Diyetlerde çok tercih edilmez. Özellikle yağda kızartılmış hellim ile hazırlanmış bir salata ise diyet yapan bir kişi için uygun olmayan bir salata haline dönüşür.

Çıtır tavuklu salata - 550 kkal

Galeta unu ile panelenmiş tavuğun kızartılması ile hazırlanır. Hem beyaz undan yapılmış ekmek hem de fazla miktarda yağ içerir.

Kinoalı - mercimekli salata - 350 kkal

Porsiyon kontrolü yapılmaz ise aşırı miktarda karbonhidrat alımına neden olabilir.

Tahılların porsiyonu önemli

Salatalara yapılan tahıl ve kruton tarzı karbonhidrat eklemeleri de salataların karbonhidrat içeriğini artırıyor. Kinoalı, karabuğdaylı, bulgurlu, mercimekli, yağda kızarmış ekmek parçalı (kruton), galetalı salatalar bu aralar çok popüler. Peki içerdikleri tahıl ya da ekmek miktarı sizin için uygun mu? Porsiyon kontrolü olmadan yapılan tahıl eklemeleri salatayı diyete uygun olmaktan çıkarır. 
 
BUNLARA DİKKAT EDİN

Diyete uygun mu?

İçerdiği peynir, et, balık, tavuk porsiyonları diyette tüketebileceğimiz miktarda mı? Veya diyete uygun bir yöntem ile mi hazırlanmış?

 

3 dilim yağlı peynir, 2 porsiyon panelenmiş-kızartılmış tavuk, beşamel sosla pişirilmiş biftek parçaları, 2 porsiyon somon füme…. Bunlar hemen hemen her restoranın mönüsünde bulacağınız klasik salata türlerinden. Fakat ne yazık ki diyet yapan bir kişi için uygun değil.
 
GLİSEMİK İNDEKSİNE BAKIN 
 
Kullanılan sebzelerin çeşidi ve porsiyonu da oldukça önemli. Havuç, mısır, patates gibi glisemik indeksi yüksek sebzeler diyet yapanlar için pek uygun olmayan salata malzemeleri. Hızlı insülin salınımı ve tokluk süresini kısaltmaları ile bilinen bu sebzeler mönülerdeki salataların birçoğunda mevcut.
 
SOSLAR SİZİ KANDIRMASIN 
 
Soslar salataların kalorilerini 100-300 kalori arasında artırabilir. Mayonezli, hardallı, nar ekişili, balzemik sirkeli, bol yağlı baharatlı soslar salataların ana yemekler kadar yüksek kalorili olmasında oldukça önemli rol oynuyor. 1 yemek kaşığı balzamik sirkenin yaklaşık 40 kalori, 1 yemek kaşığı nar ekşisinin 30 kalori olduğu unutulmamalı.
 
KURUYEMİŞE DİKKAT EDİN
 
Zeytinyağı, yağlı tohumlar ve avokado ise salataların yağ içeriğinden sorumlu kısmı. Bol yağlı salatalar, bol kuruyemiş ilavesi yapılmış salatalar, avokado veya avokadolu soslar kullanılmış salatalar da en az yağlı soslar kullanılmış kadar yüksek kalorili olabilir. 1 yemek kaşığı zeytinyağının 45 kalori, 1 avokadonun 160 kalori olduğunu bilin. 

Yazarın Önceki Yazıları

22.04.2018

Anne olmak isteyen kadınlar 35’inde yumurtalarını dondursun

18.02.2018

Basit bir idrar takibi ile kendinizin doktoru olun

28.01.2018

Kalp yaşınız biyolojik yaşınızdan genç olsun

17.12.2017

Obeziteye karşı çocuklara sağlıklı beslenmeyi öğretin

03.12.2017

Ekrandan bir yıldız daha kayıyor

26.11.2017

Emmy ödülü Türk dizilerinin önünü açtı

19.11.2017

40-50-60’lı yaşlarda sağlıklı ve mutlu kalma sırları

30.07.2017

Çocuklarda özgüvene değil özsaygıya yatırım yapılmalı

23.07.2017

Günde 30 dakika yürümek meme kanseri riskini düşürüyor

21.05.2017

Salataların kalorisi hamburgerden çok olabilir
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Ercan Çitlioğlu

PYD-İdlib-Kıbrıs -2-

Güngör Mengi

YSK’nın geç verdiği karar!

Murat Çelik

Resepsiyon notları

Ali Ağaoğlu

Merkez’in zor kararı

Cem Ceminay

Komplo teorisi budur işte

Ersin Düzen

Sonuna kadar!

Ömer Güvenç

F.Bahçe’in inadı inat