Türk savunma sanayisi Endonezya'da göz doldurdu

Endonezya'da 8. Uluslararası Endonezya Savunma Fuarı'na milli katılım sağlayan Türk firmaları, aralarında ANKA, Hürkuş, KORKUT ve T-129 ATAK helikopterinin de olduğu kara, deniz, hava ve güvenlik alanlarını kapsayan geniş bir yelpazede son teknolojik ürünlerini sergiliyor.

08.11.2018 Perşembe 11:57
Güncellenme: 08.11.2018 12:01
Endonezya Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde başkent Cakarta'da  başlayan, Güneydoğu Asya'nın en büyük savunma fuarı olarak adlandırılan  organizasyonda, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayelerinde, Türkiye'den fuara  katılan ve toplamda bin 500 metrekarelik alana yerleşen 20 kadar Türk firması,  ziyaretçi akınına uğruyor.
 
Aralarında Türkiye'nin de olduğu 59 ülkeden 867 firmanın katıldığı  fuarda Türk firmaları son teknolojik ürünlerini sergilerken, Türk stantlarına  yoğun ilgi gösteren özellikle Güneydoğu Asya'daki çeşitli ülkelerden gelen heyet  ve resmi yetkililer, ürünler ve sağlanılan hizmetlere ilişkin detaylı bilgi  ediniyor.
 
Fuara yaklaşık 10 yıldır katıldıklarını belirten FNSS Savunma  Sistemleri A.Ş Halkla İlişkiler ve Tanıtım Birim Müdürü Cem Altınışık, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, fuara, portföylerindeki ürünlerle Endonezya ve  bölge ülkelerinden gelen talep doğrultusunda katıldıklarını söyledi.
 
Bu alanda birçok fuara da katıldıklarını belirten Altınışık, "Bu  seneki fuar bizim için önemli. Çünkü iki yıl önce Endonezya için yapmış olduğumuz  orta ağırlıklı sınıf olan KAPLAN'ın (hafif paletli zırhlı araç) konsept  tasarımını göstermiştik. İki sene sonra büyük bir gururla aynı aracın seri  üretime hazır iki prototipiyle bu fuara katılım sağlıyoruz." diye konuştu.
 
Altınışık, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için başlatılan Zırhlı Amfibi  Hücum Araçları (ZAHA) projesi konsept tasarımını bu fuarda ilk kez  sergilediklerinin altını çizerek, böyle bir aracın bu bölgede büyük bir ihtiyaç  haline geldiğini ve Endonezya'nın sahip olduğu 17 bin 500 adayı kontrol etme  ihtiyacını bu tarz araçlarla karşılayabileceğini belirtti.
 
Altınışık, şöyle konuştu: "Türkiye artık kara sistemlerinde öyle bir seviyede ki dost ve  müttefik ülkelere kendi teknolojisini aktarıyor. Askeri teknoloji ve endüstride  gelişmeleri ve ilerlemeleri için büyük katkı sağlıyor. Bu süreçler içinde kendi  gelişimimiz, yeni ortaklıklara kapı açma ve daha büyük ihracat projelerine  girişmek açısından çok şey öğrendik. Filipinler ile çalışmalarımız oldu. Bölgede  çok aktifiz ve bizim için önemli bir bölge."
 
  
ANKA, Hürkuş, ATAK da fuarda
 
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Kurumsal Pazarlama Müdürü  Görkem Bilgi de kardeş savunma sanayii firmalarıyla ortak bir takım oluşturup  Uzak Doğu Asya ülkeleriyle iş birliği faaliyetlerini devam ettirdiklerini  söyledi.
 
Bilgi, "ANKA'mızı bizzat Endonezya'ya getirdik. Bildiğiniz üzere  Endonezya Hava Kuvvetleri'nin kendi bir takım talepleri doğrultusunda ANKA  insansız hava aracı da değerlendirmeye alınmış durumda." dedi.
 
Endonezya savunma sanayii firmalarıyla görüşmelerinin son derece yoğun  devam ettiğini vurgulayan Bilgi, fuar vasıtasıyla, başta ANKA olmak üzere T-129  ATAK helikopteri, Hürkuş temel eğitim uçağı, uzay ve uydu sistemleriyle  ürünlerini son kullanıcıyla buluşturduklarını kaydetti. Bilgi, şöyle konuştu:
 
"Özellikle ANKA sahip olduğu imkan ve kabiliyetler doğrultusunda  Endonezya Hava Kuvvetleri'nin de son derece yoğun ilgisiyle karşılaştı. Tabii bu  ürünü bu şekilde olgunlaştıran diğer TSK ve unsurlarını da göz önüne aldığımızda,  bizim kendi muharebe sahamızda envanterde yer alan bir ürün olan ANKA, dünyada da  belli bir apoletle görücüye çıkıyor. TSK'nın kullanmış olduğu, kullanmakta olduğu  bir ürüne, diğer ülkelerin hava kuvvetleri gibi resmi makamları, farklı bir gözle  bakıyor. Biz de bunun avantajını kullanmaya çalışıyoruz."
 
  
"KORKUT için bir sözleşme imzalamayı bekliyoruz"
 
 ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval ise fuara, bu bölgede  üzerinde çalıştıkları ürünlerle geldiklerini ve şu ana kadar sattıkları ve  pazarladıkları ürünlerin yanı sıra portföylerine yeni ürünler ekleyerek, ihracatı  artırmaya çalıştıklarını kaydetti.
 
Endonezya'nın bölgede potansiyeli yüksek bir ülke olduğuna dikkati  çeken Kaval, "Bu anlamda yeni ürünleri pazarlama çabamız var. Yakın zamanda  Endonezya'dan ülkemize ziyaret oldu. Bu ziyarette onlar için ASELSAN'ın 35  milimetre stabilize silah sistemi KORKUT'un canlı atışlarını düzenledik ve  onların belirlediği senaryoya göre de testler yaptık. Çok başarılı geçti. Yakın  zamanda KORKUT için bir sözleşme imzalamayı bekliyoruz." diye konuştu.
 
Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Pazarlama ve İhracat Dairesi  Başkanı Hasan Şahan da Filipinler, Pakistan, Vietnam ve Endonezya'nın, önemli  pazarlar arasında yer aldığını ifade etti.
 
TSK ve güvenlik kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra  üretimin yaklaşık yüzde 30'unu da değişik ülkelere sattıklarını aktaran Şahan,  Endonezya'da büyük bir potansiyel gördükleri için 10 fabrikadan önemli ürünlerini  fuara getirdikleri bilgisini verdi. Şahan, şu ana kadar bazı fişek ürünlerinde  satış yaptıklarını belirterek, "Örnek gönderdiğimiz farklı fişekler oldu ve  testlerde başarılı olduk ki ihalelerine giriyoruz. 155 milimetre kalibrede  obüs  mühimmatına ilişkin de görüşmelerimiz devam ediyor. Onları da bu bölgeye  verebileceğimiz düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Fuara deniz grubu projeleriyle geniş katılım sağlayan Savunma  Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş'nin (STM) Teknolojiden Sorumlu Genel  Müdür Yardımcısı Ömer Korkut da iyi olan Türkiye Endonezya ilişkilerini savunma  alanına da taşımak istediklerine vurgu yaptı.
 
Korkut şunları kaydetti:
 
"Bu fuara ilk defa katıldık ancak alanda verdiğimiz hizmet ve  sunduğumuz ürünlerle buraya ne kadar önem verdiğimizi gösteriyoruz. Endonezya ile  öncelikli olarak bizim deniz grubumuzun projeleri üzerinden ilişki kurmaya  çalışıyoruz. Denizcilik ürünlerinin yanında otonom sistemlerde geliştirdiğimiz  ürünlerle de buradayız. Gözetleme ve kamikaze (vurucu) insansız hava araçlarının  (İHA) yanı sıra Duvar Arkası Radar (DAR) ile de teknoloji alanında yaptığımız  işleri de Endonezya'ya taşımak istiyoruz."
 
Her iki yılda bir düzenlenen fuar, 10 Kasım'a kadar devam edecek.
 

HABER ÖNERİLERİ

BMC'den yeni yerli araçlar geliyor

Kredi kartı borcundan böyle kurtulabilirsiniz

Süresinde teslim edilmeyen evin kredisine "durdurma" kararı

Türkiye'den flaş vize serbestisi hamlesi! Cumhurbaşkanı Erdoğan genelge yayımladı...

İran'dan ilk uçak yarın geliyor...

Akbank konut kredisi faizini yüzde 1,17'ye düşürdü

Yazlığını kiralayan ev sahibine 14 bin lira ceza

Konut satışları arttı! En çok İstanbul, en az Şırnak...

Fındık üreticisine ödeme müjdesi

Bakan Varank açıkladı! 5 milyar liraya ulaşacak