Türk profesör geliştirdiği ‘sindirilebilir sensörler’ ile bir ilki başardı!

Bilim dünyasının üzerinde en çok kafa yorduğu konulardan ‘sindirilebilir sensörler ve kullanım alanları’, Prof. Canan Dağdeviren ile hayat buldu.

12.10.2017 Perşembe 08:51
Güncellenme: 12.10.2017 08:54
Prof. Dağdeviren, araştırmacı Giovanni Traverso ile birlikte sindirilebilir sensör geliştirdi. Bu sensör, ayrıca esnek bir yapıya sahip.
 
Esnek olması sebebiyle hap şekline getirilebilen sensörler, içinde bulunan kapsüllerin erimesiyle birlikte vücuda nüfuz ediyor. Sindirim sistemi bozukluğu ve alınan besinlerin yapısını takip edecek sensörler, ayrıca ilaçların alım sürecini de takip edecekler.
 
Tükettiğimiz besin maddelerinin alımını da kontrol eden sensörler, obeziteyle mücadele eden hastalar için hayat kurtarıcı bir rol üstlenecek. Doktorlar, bu sensörler sayesinde hastalarının besinlerini takip edip tüketilen bu besinlere göre bir program belirleyebilecekler.
 
Önce domuzlar üzerinde test edilen sindirilebilir sensörler, başlarına herhangi bir sıkıntı gelmeden besin alım sürecini başarıyla takip edebildiler. Açık hali 2.5 cm, katlandığında da 1 cm boyutlarına ulaşan sensörler, katı sensörlere göre çok daha güvenliler.
 
Araştırmayla ilgili “İlk kez, esnek ve piezoelektrikli bir cihazın midede mekanik veya elektrik bozunmaya uğramadan iki güne kadar kalabildiğini gösterdik” açıklamasında bulunan Dağdeviren, bir sonraki hedeflerinin cihazı batarya bağımlılığından kurtarıp daha güvenli bir hale getirmek olduğunu belirtti.
 

HABER ÖNERİLERİ

Samsung'dan 7000 TL'lik Galaxy Note 8 modeli

1 milyon abone karşılığında +18 kasetini yayınlayacak!

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus'ın fiyatı belli oldu!

NASA'dan çığır açacak keşif

Tesla Semi'ye yeni rakip: Thor Trucks Et-One!

Nokia 6'nın 2018 versiyonunun görselleri sızdı

ABD'de internet tarafsızlığı iptal edildi

Yoğurt, jetler için benzersiz bir yakıt kaynağı olabilir

İşte Windows 10 parola kırma yöntemleri

Galaxy S3''ün bu özelliklerini biliyor musunuz?