Tülay Gürler Kurtuluş

tüm yazıları
e-posta gönder

Hayatla barışmalı insan

02.12.2017 Cumartesi

Bu haftaki kitaplar, kendi karanlığımızın kilitli kapılarını açacak anahtarı veriyor bize…

En unutkan onlar çıktı

Kahraman Tazeoğlu, “İki Söz” adını verdiği kitabında; hayatı, aşkı, insan ilişkilerini; insanın kendiyle olan anlaşmalarını, kavgalarını, uzlaşmalarını anlatmış. Üstelik öyle uzun uzun değil, iki kısa cümlelik gerçeklerle… Siz bu iki cümleleri okuyup üstünde iki saat düşünebilin diye.

“Hayat bana neleri öğretti biliyor musun? Sen onu insan yerine koyarken o seni aptal yerine koyuyorsa yapacağın tek şey onu hayatından def etmektir.

Eğer bunu yapamamışsan o haklı demektir.”

Duyguları ve düşünceleri imbikten geçirmiş yazar bu kitabında…Ve başlığa taşıdığım kapak ayrıntısından da anlayacağınız gibi, kitabın içinde bunun gibi derin anlamlar taşıyan pek çok iki söz var.

Aşka yaz yakışır

Yaz mevsimi, bir genç kız, onun yaşadığı en az yaz kadar sıcak bir aşk… Peki yazlar gibi aşklar da geçici midir? Yoksa gerçek aşk, köklerini toprağın derinliklerine kadar ulaştırmış ağaçlar gibi sonsuza kadar yaşar mı?

Aydoğan Yavaşlı “Yazlar da Geçer” adlı romanıyla genç okurlarına, aşkın en büyük ihtiyacının özen olduğunu anlatıyor.

Sıkıntılara düşmeden, tadını çıkara çıkara, ne olduğunu içine sindire sindire aşkı yaşamak için, ona gerçek anlamda özen göstermek, onun üstüne titremek gerektiğini anlatıyor. Bunu da roman kahramanları aracılığıyla yapıyor. Grilerle çevrili hayatlara masmavi bir ışık yakıyor roman.  Yaz Mevsimi gibi gençlik romanları, yaşınız kaç olursa olsun okuduğunuzda inanın ruhunuza su serpecektir.

Delicesine mutluluk

“Bu kitabı okurken güleceksiniz; ürkecek, rahatsızlık içinde kıvranacak, ağlayacak ve sonra yeniden güleceksiniz. Hatta bir rakun almaya bile ihtiyaç duyabilirsiniz. Ama iki şeyi asla yapmayacaksınız: Jenny’nin akıl hastalığı, utanç ve insanın zorlukları yenme gücüne dair dürüst tartışmalar yapma konusundaki dehasıyla ya da korkusuzluğuyla ilgili şüpheye düşmeyeceksiniz”

New York Times Bestseller Yazarı Dr. Brené Brown, böyle yorumlamış Delicesine Mutlu adlı kitabını Jenny Lawson’un…

Sonsuzluk derecesinde mutluluk mümkün mü?

Depresyondan kurtulmanın en güncel, en gerçek, en komik yolları bu kitapta tatlı bir dille anlatılmış. Yazar, bildiklerinizin hepsine küfredin, hepsini unutun ve delicesine mutlu olmayı becerin, diyor.

Yazarın Önceki Yazıları

15.09.2018

Güz okumaları

08.09.2018

Sonbahar Kitapları

01.09.2018

Bir tutkudur yazmak..

25.08.2018

Okumak sonsuz bir serüvendir

18.08.2018

Kimse tesadüfen yazmaz...

11.08.2018

Şaşırtıcı ve sıra dışı hikaye seçimleri

04.08.2018

Hayata bağlanmak...

28.07.2018

Bir tasavvuf şairi: Vizeli Alaeddin

14.07.2018

İç dünyamıza dönüş

07.07.2018

Öykü, felsefe ve hayalgücü
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Kürşad Zorlu

Gökoğuz’dan verilen tarihi mesaj

Oya Doğan

Türk dizilerine yoğun ilgi

Serhat Ulueren

Farktan kurtuldular

Mehmet Ayan

1 PUAN İYİDİR!