Tülay Gürler Kurtuluş

tüm yazıları
e-posta gönder

Ekimin ılık rüzgarlarında…

14.10.2017 Cumartesi

Kitapların sayfaları bazen hüzün, bazen kahkaha, bazen hayatın tamamını saklıyor içinde bizim için...

Biz sizin yok saydıklarınızız

Bu zamanda birini yok saymak mümkün mü? Neyi, kimi, nasıl yok sayabilirsiniz ya da öyle yaparmış gibi davranabilirsiniz? Olmaz! Hayatınız alt üst olur. Aşkın Güngör ’ün son kitabı “ Sevgili Salak”, böyle macera dolu bir hikayeyi anlatıyor. Hem de bir solukta okuyacağınız dilde, çok tatlı, çok farklı bir üslupla… “Bir Konsomatris olan Nilay’a beslediği tutkulu aşk Mahsun’a korkunç cinayetler işletecek mi, yoksa her şey saf aklın tehlikeli oyunlarından mı ibaret? ulan yemin ediyorum, ben okusam yazar olurdum, kızım! Boru değil, yazar! Hem, benim şu düşündüklerim var ya, eğer üşenmeyip yazsam şimdi meşhurdum, anasını satayım! Vallahi bak, roman olurdu kızım, aklımdan geçenler.” Yazar, hem merak uyandırıyor okurda hem de onu eğlendiriyor tercih ettiği üslupla…

Huysuz bir adamın gizemli hikayesi

Ezgi Polat’ın “Susulacak Ne Çok Şey Var Aramızda” isimli kitabında 13 öykü yer alıyor. Polat’ta, kimseye benzemeyen bir tavır var. Öykü yazmanın zor bir iş olduğunu, farklı bir bakış açısı ve yetenek gerektirdiğini her zaman söylüyorum. İşte bu yazar da öyle biri… “Ona baktığım zaman kendi kurallarının dışına hiçbir zaman çıkmamış huysuz bir adam görüyorum. Hepimizde bulunan o geçirgen, biçim değiştiren şeffaf zar, onun çevresinde zamanla katılaşmış, koyulaşmış gibi. 

On yıldır ne tutkuyla birini sevdiğini gördüm ne de yeni bir arkadaşı olduğunu. Acaba bu da bir sevme biçimi mi? Bir tür yaşamak mı?
Genç öykücülerimizden Ezgi Polat, ilk kitabı Susulacak Ne Çok Şey Var Aramızda ile okurun karşısına çıkıyor. Polat’ın öyküleri, yaşadığımız günlerin içeriden bir dökümü. 
 
Ne halde olursa olsun kahkaha atabilmek…
 
İzzeddin Çalışlar çok sevdiğim bir yazar… Şimdi de Oya Başak’ın yaşadıklarını, hissettiklerini, gördüklerini, duyduklarını, İzzeddin’ce kaleme almış. Çok keyifli olmuş kitap. Yaşamak başka,  yaşadıklarını yazmak başka. Bunları yazacak kendin gibi birine rastlamak, bambaşka… Oya Başak ile yazar, işte tam da bu noktada karşılaşmışlar. Bir öğretim üyesi, sivil toplum gönüllüsü, bir anne, bir arkadaş, hayatın tam da orta yerinde duran ve here yere bakabilen,  görebilen bir kadın olan Oya Başak’ın yaşadıklarını okurlarla birleştiriyor kitap…Bir biyografi değil bu…Bu, yaşanmışlıkların öğretileri, hayatın gözden tam da kaçacakken yakalanan taraflarının anlatıldığı bir seçme adeta…

 

Yazarın Önceki Yazıları

14.04.2018

Yalnızlık güzeldir...

24.03.2018

Aşkı yaşayan şehirler

17.03.2018

Yaşam için okuma önerileri

10.03.2018

Kitap fuarı bugün açılıyor!

03.03.2018

Aşka dokunan kitaplar

17.02.2018

Edebiyat, tarih ve bugün…

10.02.2018

Sayfa sayfa hayat kesitleri

03.02.2018

Hayata yön veren kitaplar

20.01.2018

Hayatla ilgili ne varsa

13.01.2018

Gülmek, düşünmek ve hissetmek…
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Ercan Çitlioğlu

PYD-İdlib-Kıbrıs -2-

Güngör Mengi

YSK’nın geç verdiği karar!

Murat Çelik

Resepsiyon notları

Ali Ağaoğlu

Merkez’in zor kararı

Cem Ceminay

Komplo teorisi budur işte

Ersin Düzen

Sonuna kadar!

Ömer Güvenç

F.Bahçe’in inadı inat