Tülay Gürler Kurtuluş

tüm yazıları
e-posta gönder

Bitmeyen yazın kitapları

23.09.2017 Cumartesi

Duygulardan, aşktan  söz eden kitapları elden bırakmamak, hayatı takip etmek lazım.

Her aşk iz bırakır

Şiir ve düz yazının iç içe olduğu bir kitaptan söz edeceğim size: “Sana Hep Benden Söz Edecekler.” Şiir Sokaktadır, başlığıyla raflarda yerini alan kitap, aşktan söz ediyor ama aşkı yeni tanımlar ve şiirlerle süsüyor. Alıştığınız gibi değil… Okumak istedikleriniz, söylemek istedikleriniz hatta belki hiç düşünmedikleriniz bile var kitabın içinde. Birileri sizin için söylemiş onları. Okudukça siz söylemiş, siz yazmış gibi hissediyorsunuz. Aşk için her zaman söylenecek yeni sözler vardır. Belki başkalarının sözlerine benzer ama yine de ayrıdır onlardan. Çünkü yaşanan her aşk emsalsizdir. Bu sebeple değerlidir zaten. Bu sebeple yeni tanımlara açıktır. Karmaşık gibi görünen ama aslında son derece net olan bu kitabı mutlaka okuyun. Şimdi aşk için yeni şeyler söylemek lazım, cümlesinin anlamına varacaksınız.

İçimizdekileri keşfetme zamanı

Bin yıllık özlemle sarılmak istiyorum, rüyalarını bile kucaklamak için tatlı bir aşk hikayesi… Farklı dünyaların çarpışması… “Kendinden başkasını sevmeyen, bedenini kutsayan, kafası yerine bilmemnesi ile düşünen birinin aşkı anlamasını, övmesini beklemenin, bir kurbağadan arya söylemesini istemek kadar gülünç olduğunu bilirim”... Bir gün aşk ihtilaldir demiştiniz. Bu sözün anlamını şimdi anlıyorum. Aşk gelince, gerçekten yeni bir dünya kuruluyormuş. İçimde, varlığından haberli bile olmadığım yeni duygular keşfediyorum. Eskiden göl balığıydım. Şimdi akıntıya karşı yüzen bir sazanım”. Özdeyiş gibi değil mi? Turgut Özakman’ın ikinci romanı Romantika’da bunlara benzer şahane ifadeler saklı. Çok sağlam bir yapısı ve nefis bir üslubu var.

Aşk neden var sizce?

Soruya bayıldım tanıtım yazısını okuyunca. Bu soruyla başlayan bir tanıtımın devamını okumaya bile gerek yok. Alıp kitabı okuyor insan, belki sorunun cevabı kitabın içindedir diye. Aslında bir bakıma öyle… M.Barış Muslu’nun Neuro Aşk adlı kitabı, aşkın tarihsel gelişimiyle beraber, onu yaşamanın basit yolları, onu bulmanın püf noktaları ve onun değerini bilmenin sağlam yöntemlerini anlatıyor. 

Değişik bir yaklaşımı var yazarın. Onu bulmanın ve yaşamanın yollarını farklı başlıklarla tek tek anlatmayı seçmiş. Bu mevzuya bu kadar bilimsel ya da bu kadar teknik yaklaşılmaz diye düşünmeyin. Aşka her türlü yaklaşır insan. Kendi yaklaşımından farklı olanı bulunca da onun peşinden gider. 

Yazarın Önceki Yazıları

14.04.2018

Yalnızlık güzeldir...

24.03.2018

Aşkı yaşayan şehirler

17.03.2018

Yaşam için okuma önerileri

10.03.2018

Kitap fuarı bugün açılıyor!

03.03.2018

Aşka dokunan kitaplar

17.02.2018

Edebiyat, tarih ve bugün…

10.02.2018

Sayfa sayfa hayat kesitleri

03.02.2018

Hayata yön veren kitaplar

20.01.2018

Hayatla ilgili ne varsa

13.01.2018

Gülmek, düşünmek ve hissetmek…
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Güngör Mengi

Avrupa önemli mi, değil mi?

Oya Doğan

Yasak Elma’da her şey çok hızlı gelişti

Cem Ceminay

ÇÖLDE YAKINDAN SAHNEDE UZAKTAN