Tülay Gürler Kurtuluş

tüm yazıları
e-posta gönder

Bitmeyen yazın kitapları

23.09.2017 Cumartesi

Duygulardan, aşktan  söz eden kitapları elden bırakmamak, hayatı takip etmek lazım.

Her aşk iz bırakır

Şiir ve düz yazının iç içe olduğu bir kitaptan söz edeceğim size: “Sana Hep Benden Söz Edecekler.” Şiir Sokaktadır, başlığıyla raflarda yerini alan kitap, aşktan söz ediyor ama aşkı yeni tanımlar ve şiirlerle süsüyor. Alıştığınız gibi değil… Okumak istedikleriniz, söylemek istedikleriniz hatta belki hiç düşünmedikleriniz bile var kitabın içinde. Birileri sizin için söylemiş onları. Okudukça siz söylemiş, siz yazmış gibi hissediyorsunuz. Aşk için her zaman söylenecek yeni sözler vardır. Belki başkalarının sözlerine benzer ama yine de ayrıdır onlardan. Çünkü yaşanan her aşk emsalsizdir. Bu sebeple değerlidir zaten. Bu sebeple yeni tanımlara açıktır. Karmaşık gibi görünen ama aslında son derece net olan bu kitabı mutlaka okuyun. Şimdi aşk için yeni şeyler söylemek lazım, cümlesinin anlamına varacaksınız.

İçimizdekileri keşfetme zamanı

Bin yıllık özlemle sarılmak istiyorum, rüyalarını bile kucaklamak için tatlı bir aşk hikayesi… Farklı dünyaların çarpışması… “Kendinden başkasını sevmeyen, bedenini kutsayan, kafası yerine bilmemnesi ile düşünen birinin aşkı anlamasını, övmesini beklemenin, bir kurbağadan arya söylemesini istemek kadar gülünç olduğunu bilirim”... Bir gün aşk ihtilaldir demiştiniz. Bu sözün anlamını şimdi anlıyorum. Aşk gelince, gerçekten yeni bir dünya kuruluyormuş. İçimde, varlığından haberli bile olmadığım yeni duygular keşfediyorum. Eskiden göl balığıydım. Şimdi akıntıya karşı yüzen bir sazanım”. Özdeyiş gibi değil mi? Turgut Özakman’ın ikinci romanı Romantika’da bunlara benzer şahane ifadeler saklı. Çok sağlam bir yapısı ve nefis bir üslubu var.

Aşk neden var sizce?

Soruya bayıldım tanıtım yazısını okuyunca. Bu soruyla başlayan bir tanıtımın devamını okumaya bile gerek yok. Alıp kitabı okuyor insan, belki sorunun cevabı kitabın içindedir diye. Aslında bir bakıma öyle… M.Barış Muslu’nun Neuro Aşk adlı kitabı, aşkın tarihsel gelişimiyle beraber, onu yaşamanın basit yolları, onu bulmanın püf noktaları ve onun değerini bilmenin sağlam yöntemlerini anlatıyor. 

Değişik bir yaklaşımı var yazarın. Onu bulmanın ve yaşamanın yollarını farklı başlıklarla tek tek anlatmayı seçmiş. Bu mevzuya bu kadar bilimsel ya da bu kadar teknik yaklaşılmaz diye düşünmeyin. Aşka her türlü yaklaşır insan. Kendi yaklaşımından farklı olanı bulunca da onun peşinden gider. 

Yazarın Önceki Yazıları

15.09.2018

Güz okumaları

08.09.2018

Sonbahar Kitapları

01.09.2018

Bir tutkudur yazmak..

25.08.2018

Okumak sonsuz bir serüvendir

18.08.2018

Kimse tesadüfen yazmaz...

11.08.2018

Şaşırtıcı ve sıra dışı hikaye seçimleri

04.08.2018

Hayata bağlanmak...

28.07.2018

Bir tasavvuf şairi: Vizeli Alaeddin

14.07.2018

İç dünyamıza dönüş

07.07.2018

Öykü, felsefe ve hayalgücü
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Eda Solmaz

Tarihin en güçlü Sabrina’sı

Ercan Çitlioğlu

Çuvala sığmayan mızrak...

Murat Çelik

Cumhur ittifakındaki bağ pamuk ipliği mi, çelik tel mi?