Trump: Joe Biden beceriksiz ve budala

2020'deki başkan aday adayı ABD liderinin ülkesinin temel değerleri için tehdit oluşturduğunu söyledi. Aynı bölgedeki kampanyada Biden'a yanıt veren Trump, "Bugün Iowa'da bir yerlerde benim adımı o kadar çok anmış ki insanlar artık dayanamamış. Bunu söylemeyi bırak, mıymıntı adam" dedi.

12.06.2019 Çarşamba 15:56
Güncellenme: 12.06.2019 15:57
Eski ABD Başkan Yardımcısı ve 2020'deki başkanlık seçimlerinin aday adaylarından Joe Biden, Başkan Donald Trump'ın ülkesinin temel değerleri için tehdit oluşturduğunu söyledi. Trump ise Biden'a verdiği yanıtta, belki de seçimlerde karşı karşıya geleceği Demokrat siyasetçi için "beceriksiz ve budala" ifadelerini kullandı.
 
Joe Biden Iowa'da düzenlediği mitingde Trump ile ilgili olarak "Katil ve haydut olan Kim Jong-un gibi diktatörleri bağrına basıyor. Her ikisinin hemfikir olduğu tek şey Joe Biden'ın başkan olmaması" dedi.
 
Biden, ABD'de 2020'deki başkanlık yarışı için yapılan ilk kamuoyu yoklamalarında, Demokratlar aday adayları arasında ilk sırada.
 
Aynı eyalette kampanya yürüten Trump'ın Biden'a yanıtı ise gecikmedi.
 
'Aklı en zayıf olan o'
 
Biden'ın zavallı olduğunu düşündüğünü söyleyen Trump, "Başkalarındansa Biden'a karşı yarışmayı tercih ederim. Aklı en zayıf olan o. Bence Joe Demokrat başkan aday adaylarının en zayıf olanı. Diğerlerinin daha çok enerjisi var" dedi.
 
Trump, Biden için, "Bugün Iowa'da bir yerlerde benim adımı o kadar çok anmış ki insanlar artık dayanamamış. Bunu söylemeyi bırak, mıymıntı adam" diye konuştu.
 
Kararsız seçmenlerin sayısının yüksek olduğu eyaletler arasındaki Iowa, ABD'de başkanlık yarışa katılan adaylar için önemli bir gösterge kabul ediliyor.
 
Barack Obama 2008 ve 2012'de, Hillary Clinton ise 2016'da Iowa'da ön seçimi kazanmaları sonrası Demokrat Parti'nin başkan adayı olmuşlardı. Obama iki dönem başkan seçilmiş, Hillary Clinton ise Trump'a yenilmişti.
 
BBC Türkçe
 

HABER ÖNERİLERİ

Rusya ve Çin'den son dakika Suriye kararı!

Türkiye ve Rusya'dan peş peşe kritik Libya açıklaması

Tacize uğradığı söyleyen kadın asker ölü bulundu

Tacize uğradığı söyleyen kadın asker ölü bulundu

Beyaz Saray Sözcüsü’nden skandal ‘soykırım’ ifadesi

Corona virüsün ikinci dalgası dünyada 80 milyon kişiyi işsiz bırakabilir

ABD resmen duyurdu: Dünya Sağlık Örgütü'nden çekildi

ABD resmen duyurdu: Dünya Sağlık Örgütü'nden çekildi

ABD TikTok'u yasaklamaya hazırlanıyor

ABD TikTok'u yasaklamaya hazırlanıyor