Trump emri verdi! TikTok'a 90 gün süre

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance'in ABD'deki operasyonlarını 90 gün içinde elden çıkarmasına yönelik kararname yayımladı.

15.08.2020 Cumartesi 08:59
Güncellenme: 15.08.2020 09:01
Beyaz Saray tarafından yayımlanan kararnamede, ByteDance'in ABD'nin ulusal güvenliğini tehdit edebileceğine yönelik "güvenilir kanıtlar" olduğu belirtildi.
 
Söz konusu kararnameyle, TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance'in, ABD'deki tüm varlıklarını 90 gün içinde elden çıkarması öngörüldü.
 
Ayrıca kararnamede, ByteDance'in uygulamalarıyla kullanıcılardan edindiği verileri de bu süre içinde imha etmesinin ve Yabancı Yatırım Komitesini bilgilendirmesinin beklendiği bildirildi.
 
Trump, 7 Ağustos'ta da ABD'li kişi veya kuruluşların Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat ile herhangi bir iş yapmasını yasaklamaya yönelik 2 kararname imzalamıştı.
 
 
ABD'deki kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'u 15 Eylül'de yasaklayacaklarını duyuran Trump, güvenlik endişeleri nedeniyle TikTok'un Çin'in kontrolünde olmasını istemediklerini, Microsoft ya da bunun gibi büyük bir ABD merkezli firmanın TikTok'un ABD kolunu alması gerektiğini belirtmişti. (Milliyet)
 

HABER ÖNERİLERİ

Rusya açıkladı: Çarpışma tehlikesi...

Teröristlerin korkulu rüyası olacak! 8 farklı hedefe saldırı...

Çamlıca Kulesi'nden radyo yayınları verilmeye başlandı

Tianwen-1 Dünya'dan 15 milyon kilometre uzaklaştı

İsrail Weizmann Bilim Enstitüsü, BAE'deki Yapay Zeka Üniversitesi ile anlaşması imzaladı

İlk kez insanlar üzerinde denendi! Propolis...

Türkiye'nin verileri yerli teknolojiye emanet

Anne ve babalar dijital dünyada da ebeveynlik yapmalı

Bakan Varank'tan yerli otomobil açıklaması!

71 ilde yerli baz istasyonu ULAK'tan "Alo" deniliyor