Trump duyurdu: İsrail ve BAE imzaları attı

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ilişkilerini "tamamen normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

13.08.2020 Perşembe 18:15
Güncellenme: 13.08.2020 19:20
AA
Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün büyük  atılım. İyi muhteşem dostumuz İsrail ve BAE arasında tarihi barış anlaşması."  ifadelerini kullandı.
 
Donald Trump, İsrail ve BAE arasında yapılan anlaşmaya ilişkin ortak  açıklamayı da paylaştı.
 
İsrail ve BAE adına yapılan ortak açıklama
 
ABD, İsrail ve BAE adına yapılan ortak açıklamada, bugün Trump, İsrail  Başbakanı Binyamin Netanyahu ve BAE Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al  Nahyan'ın bir telefon görüşmesi yaptığı belirtilerek, "İsrail ve BAE arasındaki  ilişkilerin tamamen normalleşmesi için anlaşmaya varıldı." ifadesi kullanıldı.
 
Söz konuşu anlaşmanın Orta Doğu'da barışı artıracağının ve bölgede  büyük bir potansiyelin önünü açacağının iddia edildiği açıklamada, gelecek  haftalarda İsrailli ve BAE'li yetkililerin bir araya gelerek yatırım, turizm,  kültür, doğrudan uçuşlar, güvenlik, telekomünikasyon, teknoloji, enerji, sağlık,  kültür, çevre, karşılıklı elçiliklerin açılması konularında ikili anlaşmalar  yapacağı bildirildi.
 
Açıklamada, Trump'ın talebi ve BAE'nin desteğiyle İsrail'in bazı  bölgelerdeki yeni ilhak planlarını askıya alacağı da belirtilerek, "ABD, İsrail  ve BAE, diğer milletlerle de diplomatik ilerleme kaydedileceğinden emin. Bu  konuda birlikte çalışılacak." ifadesine yer verildi.
 
Açıklamada ayrıca, "Trump'ın 28 Ocak'ta açıkladığı Orta Doğu Barış  Planı çerçevesinde tarafların İsrail ve Filistin çatışmasına kalıcı bir çözüm  bulunması için çalıştığı, Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki diğer tüm ibadethanelerin  tüm inançlardan kişiler için açık olması gerektiği" ifade edildi.
 
Netanyahu, BAE ile yapılan anlaşmayı tarihi olarak yorumladı
 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD’nin  arabuluculuğunda Tel Aviv ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki  normalleşme anlaşmasını tarihi bir adım olarak değerlendirdi. 
 
Netanyahu sosyal medya hesabından BAE ile İsrail arasında varılan  anlaşmayı duyuran ABD Başkanı Donald Trump’ın twitini alıntılayarak, “Bu tarihi  bir gün” değerlendirmesi yaptı.
 
Netanyahu ayrıca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yerel  saat ile 20:00'de geniş bir açıklama yapacağını kaydetti.
 
Öte yandan İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın haberine göre, bugün  düzenlenen bir toplantıdan beklenmedik bir şekilde ayrılan Netanyahu, döndükten  sonra “Daha sonra ayrılma sebebini öğreneceksiniz.” dediği belirtildi.
 
KAN’ın haberinde Netanyahu’nun 1 Temmuz’da gerçekleştirilmesi  planlanan işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak planını BAE ile  barış anlaşmasını imzalamak amacıyla ertelediğine dikkat çekildi.
 
BAE, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile barış  anlaşmasını imzalayan 3’üncü Arap ülkesi oldu.
 

HABER ÖNERİLERİ

Netanyahu'dan başka ülkelerin de İsrail'le normalleşeceği vaadi

İdamını Trump bile durduramadı! Bu sabah idam edildi

Avrupa'nın göbeğinde alarm! Binlerce kişi tahliye edildi

Tehlikeli yakınlaşma! ABD ve Rusya savaş uçakları...

Sibel Kekilli porno savaşı başlattı!

40 yıl önce öldürülen genç kızın katili DNA araştırmasıyla ortaya çıktı!

Dünyanın en utanç verici olayı! İçinde sıkıştı!

Putin 'yeni bir silah türü' demişti... İngiltere'den flaş uyarı!

Şoke eden görüntüler! Etrafını sarıp yüzüstü yere yatırdılar!

Resmen açıkladı: İkinci dalganın başlangıcındayız