THY'nin doluluk oranı ekimde yüzde 83,4'e ulaştı

Türk Hava Yolları'nın (THY) doluluk oranı ekimde 2 puan artarak yüzde 83,4'e ulaştı. Şirketin geçen ay taşıdığı yolcu sayısı ise 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 5 artışla 6,5 milyona yükseldi.

09.11.2018 Cuma 15:40
Güncellenme: 09.11.2018 17:27
AA
THY'nin açıklamasına göre, yolcu sayısı, ekim ayı verileri, yolcu  sayısındaki artışın yıl sonuna doğru da devam ettiğini gösterdi.
 
Ekimde taşınan yolcu sayısı geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde  5 artış göstererek 6,5 milyona, toplam doluluk oranı ise geçen yılın aynı  dönemine göre 2 puan artarak 83,4'e ulaştı.
 
Dış hat doluluk 3 puanlık artışla yüzde 83,2 olarak gerçekleşirken, iç  hat uçuşlarda ise yüzde 85,1 doluluk oranına ulaşıldı. Dıştan dışa transfer yolcu  sayısında yaklaşık yüzde 7'lik bir artış yaşandı. Dıştan dışa transfer yolcu  hariç yurt dışı yolcu sayısında ise yüzde 8'lik bir artış yaşandı.
 
Kargo ve posta hacmi geçen aylardaki çift haneli büyüme trendine devam  ederek, 2017'nin yılın aynı dönemine göre yüzde 24 arttı. Kargodaki bu büyümeye  yüzde 42 ile iç hatlar, yüzde 35 ile Afrika, yüzde 30 ile Kuzey Amerika ve yüzde  24 ile Avrupa katkı sağladı.
 
Ekimde yolcu doluluk oranında Afrika'da yaklaşık 7 puan, Kuzey  Amerika'da 4 puan, Avrupa ve Uzak Doğu'da ise 3 puan artış gerçekleşti. 
 
Yolcu sayısı 10 ayda 64 milyonu aştı
 
Yolcu sayısında, yılın on ayında 2017'nin aynı dönemine göre talepte  yaklaşık yüzde 10'luk artış sağlanıp, yolcu sayısı da yüzde 11 artarak 64 milyonu  aştı. Toplam yolcu doluluk oranı ocak-ekim döneminde 3 puanlık artışla yüzde 82,2  olarak gerçekleşti.
 
Yurt dışı yolcu doluluğu 3 puan artarak yüzde 82 seviyesine ulaşırken,  yurt içi yolcu doluluğu ise yaklaşık 2 puan artarak yüzde 86 seviyesine  ulaştı. Dıştan dışa transfer yolcu (transit yolcu) hariç tutulduğunda yurtdışı  yolcu sayısında yaklaşık yüze 13'lük önemli bir artış yaşandı. 
 
Yılın on ayında toplam taşınan kargo ve posta geçen seneye göre yüzde  25 artarak 1 milyon tonu aştı.
 
Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün  Twitter'dan duyurdu
 
Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün de konuya ilişkin sosyal  medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Türk Hava Yolları'nın tarihinin en iyi  performansını sergilemeye devam ediyoruz. Ekim ayında 6,5 milyon yolcumuzu yüzde  83,4 doluluk oranı ile taşıdık. Kargo taşıma hacmimizi ise geçen yılın aynı  dönemine göre yüzde 24 artırdık." ifadelerini kullandı.
 
 

HABER ÖNERİLERİ

Son dakika... Neredeyse bedava! Tarihi fırsat

Mönüye alerjeni koymayana ceza

Palamudun fiyatı, sezonu biterken 35 TL'ye çıktı

Bakan Albayrak'tan konut satışları ile ilgili flaş açıklama!

18 asırlık zeytin ağacının yağı, yarım litresi 30 bin TL'ye alıcı buldu

Son dakika... Bakan müjdeyi verdi: 2019'da başlamayı planlıyoruz

Taze kaşarda hileye dikkat: Daha sarı göstermek için...

Bakan Pakdemirli: Yakında ezber bozacak bir proje açıklayacağız

Flaş! Yeni petrol rezervi bulundu...

Kapadokya'ya tek elden yönetim, sil baştan planlama