THY ağustos ayında tarihin en yüksek doluluk oranına ulaştı

Türk Hava Yolları, ağustos ayında yüzde 85,6 ile tarihin en yüksek doluluk oranına ulaştı ve bu dönemde 7,6 milyon yolcu taşıdı.

14.09.2018 Cuma 15:51
Güncellenme: 14.09.2018 17:12
DHA
Türk Hava Yolları Ağustos ayı yolcu ve kargo trafik sonuçlarını açıklayan Türk Hava Yolları, yüzde 85.6 ile tarihinin en yüksek Ağustos ayı doluluk oranını yakaladı.Ocak-Ağustos 2018 döneminde ise; geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre talepte yüzde 12lik artış sağlanarak, yolcu sayısı da yüzde 13 artarak 51 milyona ulaştı.
 
Türk Hava Yollarının Ağustos 2018 trafik sonuçlarına göre; taşınan yolcu sayısında görülen büyüme trendi geçtiğimiz ayda devam etti. Buna göre;
 
- Taşınan yolcu sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.4 artış göstererek 7.6 milyona, toplam doluluk oranı ise yüzde 86ya ulaştı.
 
- Kapasitenin (Arz Koltuk Kilometre) yüzde 0.5 artış gösterdiği Ağustos ayında, toplam doluluk geçen yılın aynı dönemine göre 1.3 puan arttı.
 
- Dış hat doluluk 1.1 puanlık artışla yüzde 85.3 olarak gerçekleşirken, iç hat uçuşlarda ise 2.4 puanlık artışla yüzde 87.6 doluluk oranına ulaşıldı.
 
Transit yolcusu da arttı
 
Türk Hava Yollarının dıştan dışa transfer yolcu (transit yolcu) hariç tutulduğunda yurtdışı yolcu sayısında yüzde 3.4lük bir artış yaşandı. Kargo ve posta hacmi geçen aylardaki çift haneli büyüme trendine devam ederek, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 arttı. Kargodaki bu büyümeye yüzde 32 ile Kuzey Amerika, yüzde 24 ile Avrupa, yüzde 22 ile Uzak Doğu ve yüzde 18 ile Orta Doğu katkı sağladı.
 
Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yolcu doluluk oranında;
 
- Afrikada 3.1 puan,
 
- Uzak Doğuda 2.3 puan,
 
- iç hatlarda 2.2 puan,
 
- Kuzey Amerikada 2.1 puan artış gerçekleşti.
 
En yüksek doluluğa ulaştı
 
Toplam yolcu doluluk oranı Ocak-Ağustos döneminde 3.4 puanlık artış ile yüzde 82 oldu. Yurtdışı yolcu doluluğu yaklaşık 4 puan artarak yüzde 81 düzeyini aşarken, yurtiçi yolcu doluluğu ise yaklaşık 2.0 puan artarak yüzde 85 seviyesini aştı.
 
Ocak-Ağustos döneminde; Türk Hava Yolları tarihinin en yüksek yolcu doluluk oranlarına ulaşıldı. Dıştan dışa transfer yolcu (transit yolcu) hariç tutulduğunda yurtdışı yolcu sayısında yüzde 16lık önemli bir artış yaşandı. Yılın sekiz aylık döneminde toplam taşınan kargo ve posta geçen yıla göre yüzde 26 artarak 898 bin tona yükseldi.
 
Yazın çok bereketli geçti"
 
THY Genel Müdürü Bilal Ekşi sosyal medya hesabında, "Yazın çok bereketli geçti! Türkiye büyüyor, THY yüksekten uçuyor. Gelecek daha güzel olacak" açıklamasını yaptı.
 
THY Basın Müşaviri Yahya Üstün ise sosyal medya hesabından, şu paylaşımda bulundu:
2018 yılının her bir ayını yeni rekorlar ile geride bıraktık. Ağustos ayında % 85,6 ile tarihimizin en yüksek aylık doluluk oranına ulaştık. Bu dönemde 7,6 milyon yolcumuza hizmet verdik. Türk Hava Yolları Türkiye ile birlikte büyüyor.

HABER ÖNERİLERİ

Milli kripto para için geri sayım

İstanbul Havalimanı'nda yapılacak çekimlerin ücretleri belli oldu

Soğanı depoya kilitlediler

Benzin ve motorine indirim

Benzinde 19 kuruş indirim

Ve belirlendi! İşte uygulanacak fiyatlar...

Şanlıurfa'da açıldı! 190 milyon TL değerinde...

Son dakika: Bakan Albayrak'tan flaş açıklamalar!

Cennet elmasını kurutarak 12 ton ihracat yaptı

Hürriyet'ten sermaye artırımı