Teröristlerin baskısı altındaki sivillerin kaçışı sürüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından sürdürülen Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, terör örgütlerinden temizlenmesi hedeflenen ve çevresi kuşatılan Afrin merkezi ile yakınındaki köylerde, siviller, teröristlerin baskısı nedeniyle bölgeden kaçmaya devam ediyor.

13.03.2018 Salı 18:47
Güncellenme: 13.03.2018 18:48
DHA
TSK geçen 20 Ocak günü, Afrinin terör örgütlerinden arındırılarak sınır güvenliğinin sağlanması ve bölge halkının güven içerisinde evlerine dönmesi için Zeytin Dalı Harekâtını başlattı. Harekât kapsamında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri ile ilerleyen TSK birlikleri, birbiri ardına kırsaldaki köylerde kontrolü sağlarken, Afrin'in çevresini de dün itibarıyla kuşattı.
 
Mehmetçiğin ilerleyişinin ardından, teröristlerin kontrolündeki köylerde olası çatışma korkusuyla siviller ise evlerini terk ederek güvenli noktalara gelmeye başladı. TSKnın Afrin kent merkezini kuşatması ile hem kent merkezi hem de yakınındaki köylerde bulunan yüzlerce aile, yanlarına alabildikleri az sayıdaki eşyalarla birlikte kamyon, kamyonet ve otomobillerine binip yollara düştü. Aracı bulunmayan siviller ise yaya olarak güvenli gördükleri Azez bölgesine doğru yöneldi.
 
ZEYTİN TARLALARINDA BEKLİYORLAR
 
Azez yakınlarına gelen ve kendilerini güvende hisseden Afrinli sivillerden bazıları tanıdıklarının yanına gitti. Diğer Afrinli siviller ise Azez yakınlarında bulunan Katme, Kefer Cenne ve Bafelyun köyü çevresindeki zeytin tarlalarında beklemeye başladı. Yürüyerek zeytin tarlalarına gelen bazı ailelerin çocuklarının yalın ayak olduğu görüldü. Yetişkinler ise teröristlerin baskısından kaçtıklarını, olası çatışma durumunda zarar görmemek için güvenli bölgelere geldiklerini ifade etti.
 
Bu arada Afrin ve köylerinden kamyonetleri ile kaçan bazı ailelerin yanlarında koyun ve keçileri ile yolculuk yapmaları da dikkat çekti.

HABER ÖNERİLERİ

Çocuklarımız kimlere emanet!

Müşteri gibi davranan polisten fuhuş operasyonu

Kemal Gülen'in eşine dava açıldı

Şehit Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'nin son sözü

Acil Durum Yönetim Merkezinden "fırtına" uyarısı

O ilimizde eğitime 1 günlük kar engeli!

Savunma Sanayii Başkanı Demir'den flaş ATAK açıklaması!

İstanbul'da silahlı saldırı!

Yeni yılda trafik sigorta primlerinde artış olmayacak

Milli Savunma Bakanı Akar: Asla izin vermeyeceğiz