Tereyağsız hayat hayat değildir...

Tereyağının mis gibi kokusu ve damakta yaşattığı o muhteşem lezzet, hiçbir şeyle kıyaslanamaz. Önemli olan ise tereyağı ile kremayı iyi ayırt etmek

09.09.2017 Cumartesi 02:30
Güncellenme: 08.09.2017 00:51
ZEYNEP KAKINÇ / zeynepkakinc@gmail.com

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük aşçısı kabul edilen Fernand Point, “Gerçek tereyağı olmadan, hayat, hayat değildir…” diyor. Point’e kesinlikle katılıyorum. İyi bir tereyağının mis gibi kokusunu ve damağıma yaşattığı o muhteşem lezzeti açıkçası başka hiçbir şeyle kıyaslayamam.

Tereyağı, gerçekten de uzmanlara göre dünyanın en leziz hayvanî yağı. Dünyanın en iyi tereyağının üretildiği yer, genel kabul Fransa’da olduğu yolunda. 

Yine uzmanlara göre, dünyanın en iyi tereyağı Le Beurre d’Echiré… Sütü 1894 yılından bu yana tam 66 çiftlikten geliyor. Yılda 950 ton üretiliyor.

Mutfağımızda yeri var

Bizim mutfağımızda da tereyağının çok özel bir yeri var. Orta Asya steplerinde göçebe bir yaşam sürdükleri bilinen Türk toplulukları tereyağı ile ilk tanışanlardan.

İyi tereyağı nasıl anlaşılır?

Tereyağı, tüm sıcak yemeklerde ve kahvaltı öğünlerinde kullanılabilir. Genellikle tuzlu ve tuzsuz inek yağları yemeklerde… Koyun, keçi, manda tereyağları ise kahvaltıda tercih edilir. Ancak önemli bir ayrıntı, tereyağı ile kremayı iyi ayırt etmek.

Nasıl mı!.. Tereyağı oda sıcaklığında asla tamamen erimez sadece yumuşar. Ne kadar yumuşarsa yumuşasın şeklini de bozmaz. Eğer bir müddet sonra su gibi erimişse kremadır. Tereyağı daha farklı renkte (daha koyu sarı) eriyorsa, boya kullanılmış olma ihtimali yüksektir. Tereyağı renklerinin kalite ve gerçeklikle ilgisi yoktur. Bu tamamen hayvan cinsi ve hayvanların beslenmesi ile ilgilidir. Tereyağı tavada eritildiğinde köpürmeli… Eğer köpürmüyorsa, çok yüksek bir olasılıkla karışıktır. Doğru bir tereyağı tavada kızdırılınca köpürür. Köpürmesinin nedeni tereyağının içinde bulunan suyun yoğunluk farkından dolayı yukarı çıkmasıdır.

Yağın bütünü çatlıyorsa katkılı olabilir

Tereyağını dolaptan çıkarır çıkarmaz bıçakla kesmek zordur. Bu işlemi yaparken de sadece bıçak ile kesilen bölümü parçalanmalıdır. Yağın bütünü çatlıyorsa katkılı bir yağ olması yüksek ihtimaldir. Tereyağında mevsimsellik var mıdır? sorusunu hep duyarım. Elbette vardır.  Çünkü tereyağı sütten yapılır. Dolayısı ile hayvanların beslendiği yer, içtiği su ve bulundukları yerin iklim şartları ile direk ilgilidir. Söz gelimi, Nisan ayı yağı, Temmuz ayı yağı ve Kasım ayı yağı aynı rayihada olamaz. Bu leziz yağ ile ilgili bir diğer ayrıntı da nerede kullanılacağı ile ilgilidir. Yemekte kullanılan yağ ile kahvaltıdaki yağ şüphesiz aynı olamaz.

Kaç çeşit sayabiliriz?

Tereyağlarını hayvan türlerine, yapılış usullerine göre sınıflayabiliriz. Yani, inek, manda, keçi, koyun, geyik, at gibi özetle memeli hayvanların sütünden tereyağı elde edilebilir. Yapıldıkları usuller de bir başka sınıflama yöntemidir.  Asma yayık,  depme yayık, makine yayık ayrıca pişmiş sütten,  çiğ sütten, yoğurttan ve ayrandan tereyağı elde etmek mümkündür.

Tereyağlı siyez bulgur pilavı

Malzemeleri:

- 1,5 su bardağı siyez bulguru

- 1 adet küçük kuru soğan (küçük doğranmış)

- 2 çorba kaşığı tereyağı

- 2 çorba kaşığı zeytinyağı

- Tuz

- 3 su bardağı kaynar su (varsa et veya tavuk suyu)

Hazırlanışı:

Tencerede 2 çorba kaşığı zeytinyağı ile doğranmış soğanı pembeleştirin, ölçülü kaynamış suyu/et suyunu ve tuzu ilave edin. Siyez bulgurunu ekleyin ve tencerenin kapağı kapatın. Kaynamaya başlayan pilavın altını kısın ve kısık ateşte bulgur suyu çekene kadar pişirin. Tereyağını bir tavada kızdırın ve suyunu çeken pilavın üzerine gezdirin. Ateş aldığınız pilavı 15 dakika demlenmeye bırakın. Sıcak olarak servis edebilirsiniz.

Mıhlama

Malzemeleri:

- 2 çorba kaşığı tereyağı

- 1 çorba kaşığı mısır unu

- 1 çay bardağı soğuk su

- 150 gr Golot peyniri

- Tuz gerekirse kullanılır

Hazırlanışı:

Golot peyniri doğrayın. Bir tavada tereyağı eritin ve mısır unu ile 1 dakika kadar bir süre kavrun. Soğuk su ilave edin, mısır suyu çektiğinde doğranan peynirleri ekleyin ve sürekli karıştırarak peyniri eritin. Sıcak servis edebilirsiniz.

HABER ÖNERİLERİ

Uykuya dalamamak önemli bir uyku bozukluğudur

50 yaşından sonra hamilelik için yumurta nakli gerekli

Kendini tekrar etmek istemiyor

Hangi kahvaltılık gevrek gerçekten sağlıklı?

"Ben de Türk'üm ve bunu gururla söyleyebilirim"

Güzellik teklif edilen rolleri etkiliyor

Ev işi pastaları online satıyor!

Meme kanserini yenen 10 kadının öyküsü