Teoman Hünal

tüm yazıları
e-posta gönder

Tadına doyulmayan şehir Modena

29.10.2017 Pazar
İtalya’nın Emilia Romagna bölgesinde yer alan Modena’da, hayranlık uyandıran restoranların 
ve tarihi sokakların keyfini çıkarın...
 
Modena’nın yapımına 11’inci yüzyılda başlanmış olan görkemli katedralinin önündeki meydan, katedralin boyuna göre oldukça küçük kalıyordu. İtalya’da olduğunuz zaman yapmanız gerektiği gibi meydandaki bir kafede oturup birer espresso söyledik. Saat daha 11’di ve sonbahar güneşi Emilia Romagna bölgesinin bu güzel şehrinin sokaklarını yeni ısıtmaya başlamıştı. Kahvelerimizi bitirip kalktık, kendimizi Modena’nın daracık sokaklarına bıraktık. Sonra birden karşımıza, aramadığımız halde, Osteria Francescana çıktı. Bir apartmanın altında, kapısının yanında adının yazılı olduğu küçük pirinç tabela olmasa önünden bakmadan geçeceğiniz bu binada dünyanın en ünlü şeflerinden Massimo Bottura sanatını icra ediyor. Osteria Francescana geçen yıl dünyanın en iyi, bu yıl ise ikinci en iyi restoranı seçilmişti, ama bizim hedefimiz onun hemen 50 metre ötesindeki küçücük bir panini, yani sandviç restoranıydı: Osteria Francescana’nın sömeliyesinin yeri Generi Alimentari Da Panino!
 
Tatmaya doyamadığım lezzetler...
 
Da Panino son yıllarda karşılaştığım en hoş sürprizdi. Sokakta bir kaç yüksek masa, içeride panini ve tortellini gibi yemeklerin de yapıldığı küçük bir bar ve 10 kişilik bir masa. Şef Christian Di Asmara, ilk önce burrata ile sardalyayı arpacık soğanları ve nefis yeşil zeytinlerle süslediği bir tabakta veriyor. İkinci panini ise itiraf etmeliyim ki rüya gibiydi. Sıcacık iki dilim ekmeğin arasına çok sevdiğim gorgonzola peyniri ile tiramisu’dan tanıdığımız mascarpone’yi özenle sürdü. Sonra üstüne İtalyanlar’ın hardallı meyve şekerlemelerinden “mostarda” parçacıkları serpiştirdi. Ziyafetimiz bununla da bitmedi, bölgenin olmazsa olmazı tortellini al brodo, yani et suyunda tortellini’yi tadımlık miktarda koydu. Tatmaya doyamadık....
 
Cenaze arabaları bile Masserati
 
Modena zengin bir şehir. İtalyanlar’ın hepimizin hayran olduğu spor arabalarının hepsi burada yapılıyorlar. Yolda gördüğümüz cenaze arabası bile Masserati’ydi! Şehrin Kolomb’un Amerika seyahatini gösteren 1501 yılından kalma harita gibi onlarca kitabın sergilendiği Biblioteca Estense veya hız seviyorsanız Enzo Ferrari müzesini gezdikten sonra Modena’da akşam yemeği için gitmeniz gereken yer Massimo Bottura’nın (oldukça makul fiyatlı) ikinci restoranı Franceschetta 58. Burada mutfak Bernardo Paladini’ye emanet. Bernardo birkaç yıl önce Bottura’nın İstanbul’da Zorlu Center’de açtığı restoranın da şefliğini yapmış. Ancak İstanbul dünyanın en iyi şeflerinden birisi olan Bottura’nın kıymetini bilmemiş, restoran da kısa ömürlü olmuştu.
 
Tabaklara teslim olun
 
Franceschetta ise çok daha uzun ömürlü olmuş. Osteria Francescana gibi her daim dolu, yemekler 12-16 avro civarındaki fiyatlarla bu lezzetler için çok uygun. Krema, et suyu ve parmesan peynirli tortellini damağı sıvayıp orada kalan lezzetteydi. Emilia Burger di Massimo Bottura yerel cotechino salamı ile birlikte kalın kıyılmış kıymadan yapılmış mini bir burger idi ve bir başka Modena klasiği aceto balsamico ile taçlandırılmıştı. Onun da damakta yaptığı küçük lezzet patlamaları çok uzun sürdü. Ana yemek olarak istediğimiz, daha doğrusu Şef Bernardo’nun kocaman gülümseme ile masamıza getirdiği 36 saat pişmiş dana dili iyi bir steak boyunda ve kıvamındaydı. Tatlımız ise bir kıyısındaki meyve taneciklerinin üzerine 35 yıllık balsamik sirke damlatılmış bir dondurma topuydu, galiba... Artık kendimizi Franceschetta 58’de önümüzdeki tabaklara teslim etmiştik.
 
Modena, Türk Hava Yolları’nın her gün uçtuğu Bologna’ya sadece yarım saat mesafede. Bologna, Modena ve Parma gibi şehirlerin bulunduğu Emilia Romagna bölgesi parmesan, balsamik sirke, prosciutto, mortadella ve tortellini gibi ürünlerinin vatanı. Ve bu da ayrı bir yazı konusu!
 
 

Yazarın Önceki Yazıları

09.09.2018

Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri

26.08.2018

Sanki Anadolu kasabası Gümülcine

19.08.2018

Trakya’nın öteki ucu Dedeağaç

12.08.2018

Burger ile sarışın, steak ile kızıl gider

05.08.2018

Kara ile denizin en güzel buluşması

15.07.2018

Aşçıların anavatanı Bolu

01.07.2018

En lezzetli köy Alaçatı

24.06.2018

Bu listede biz de varız

17.06.2018

Hangi içecek neyle yenmeli?

03.06.2018

Masanın yıldızı mezeler değil kebap olmalı
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Oya Doğan

Mipcom’dan neler oluyor?