Teminat mektubu yükü de kalkıyor

Bankaların kredi limitini artıran bir hamle geldi. Teminat mektubunun yerini sigorta şirketlerinin düzenleyeceği kefalet sigortası alabilecek. Böylece bankadaki limit başka alanda kullanılabilecek.

11.09.2017 Pazartesi 02:30
Güncellenme: 10.09.2017 23:41
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine’nin reel sektörü rahatlatacak ve teminat ihtiyacını karşılayacak yeni bir düzenleme yaptığını belirterek, “Artık şirketlerimiz bir kamu ihalesine teminat verirken opsiyonları sadece banka teminat mektubu ile sınırlı olmayacak. Banka teminat mektubu yerine ‘kefalet sigortası’ da yaptırabilecek” dedi. 
Şimşek, kefalet sigortasının, borçlunun alacaklıya karşı yükümlülüğünü yerine getirememesi riskine karşı teminat sağlandığını hatırlatarak, kefalet sigortalarının dünyanın birçok ülkesinde banka teminat mektubu gibi kullanıldığını söyledi.
 
ABD’de teminat ihtiyacının tamamının Avrupa’da yüzde 25’nin sigorta şirketlerince karşılandığına, işaret eden Şimşek, Türkiye’de de kefalet sigortası genel şartlarında geçen yıl yapılan değişiklikle bu sigortanın banka teminat mektubunun işleyişine benzer bir yapıya kavuştuğunu ifade etti. Şimşek, özel sigorta şirketlerince sunulan sigortanın reel sektörün teminat ihtiyacının karşılanmasında daha etkin kullanılabilmesi amacıyla mevzuat düzenlemesi yaptıklarını belirterek, kanunda değişiklik yapılarak kefalet sigortalarının kamu ihalelerinde de kullanımının önü açılmıştır” diye konuştu.
 
İlave kapasite oluştu
 
Değişiklikle özel sektörün teminat ihtiyacının karşılanmasında ilave kapasite oluşturulduğunu vurgulayan Şimşek, bankalarca hali hazırda teminat ihtiyacı için kullandırılan kredi limitlerinin başka alanlarda kullanımı imkanının sağlandığını ve teminat ihtiyacının karşılanmasında ürün çeşitliliğinin artırıldığını bildirdi. Şimşek, yeni işleyişe ilişkin şunları aktardı: “2016 öncesinde kefalet sigortasında avans ödeme, imalat, bakım, onarım, emniyeti suistimal, gümrük ve mahkeme, ihaleye katılım, performans gibi teminatlar sunuluyordu. Geçen yıl genel şartlarda yapılan değişiklikle kamu ihaleleri teminatı ile kamu alacakları teminatı genel şartlara ilave edildi. Bir başka deyişle, kefalet sigortası kapsamında düzenlenen kefalet senetleri de ilave edildi. Genel şartlarda yaptığımız değişiklikle birlikte kefalet senetlerinin ilk talepte ödemeli olarak da düzenlenebilmesinin önünü açtık. Böylece kefalet senetlerinin de tıpkı banka teminat mektupları gibi kayıtsız, şartsız düzenlenmesi mümkün hale geldi.”
 
Bankalar mektuba 446 milyar ayırdı
 
sigorta şirketlerinin devreye girmesi ile bankalar da teminat mektubu vererek bağladıkları gayri nakdi kredilerini farklı alanlarda kullanma imkanı bulacaklar. Mehmet Şimşek, Haziran itibarıyla bankalar tarafından sağlanan gayri nakdi kredilerin 595 milyar liraya ulaştığına dikkati çekerek, bu tutarın  446 milyar lirasını teminat mektuplarının oluşturduğu belirtti. Şimşek, “Artık reel sektör bir kamu ihalesine teminat verirken opsiyonları sadece banka teminat mektubu ile sınırlı olmayacak” dedi. 
 
 

HABER ÖNERİLERİ

THY bin pilot alacak

Bakan Fakıbaba'dan "patates" açıklaması

Hurda araç teşviğinde ÖTV indirim uygulaması başladı

Başvuran ödemeyecek, son gün 31 Temmuz! Milyonları ilgilendiriyor

Seçim günü Eskihisar-Yalova feribot seferleri ücretsiz

Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik

IMF, Türkiye ile ilgili iddiaları yalanladı

Yeni nesil teşvik uygulaması başladı

TMSF'den Dumankaya ve Fi Yapı mağdurları hakkında flaş açıklama

Tüfenkci'den patates ve soğan fiyatları hakkında flaş uyarı!