Telefon alacaklara önemli uyarı

20.04.2015 Pazartesi 12:02
Güncellenme: 20.04.2015 12:03
AA
Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER)  Bilişim Komisyonu Üyesi Kerem Ateş, tüketicilerin, cep telefonu alırken yakın  dönemde 4G hizmeti sunulacağını göz önünde bulundurarak buna uygun cihazı tercih  etmesi gerektiğini söyledi. 
 
 Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bilgi Teknolojileri ve  İletişim Kurumu (BTK) tarafından 26 Mayıs'ta ihalesi yapılacak 4G hizmetinin, 1  Ocak 2016'dan itibaren hizmete sunulmasının planlandığını anımsattı. 
 
 Yeni teknolojiyle 10 kat artması beklenen internet bağlantı hızının  300 mpbs'ye ulaşacağını ve 4G'nin  halihazırda kullanılan telefonlarla uyumunun  merak konusu olduğunu ifade eden Ateş, "Cep telefonu üreten firmalar, ülkelere  göre farklılıklar gösteren donanımda cihaz üretiyor. Bu nedenle telefon seçiminde  çok dikkatli olunması gerekiyor" dedi. 
 
 Ateş, üretilen telefonlarda kamera gibi bazı donanımların tüm  ülkelerde aynıyken, 4G desteği gibi teknik detaylarda ülkeler arasında  farklılıklar olduğunu aktardı. Ateş, 4G hizmeti almak isteyen tüketicilere şu  uyarılarda bulundu: 
 
"Şu an kullanılan 20 mpbs hızına uyumlu cep telefonları 4G hizmetini  almayı sağlasa bile 4G'den beklenen performansı veremeyecektir. Bu nedenle  tüketiciler cep telefonu alırken yakın dönemde 4G hizmeti sunulacağını gözeterek  buna uygun cihaz tercih etmeli. Ayrıca cihazın özelliklerinin yazılı olduğu  broşürleri kaybetmemelidir. Aksi takdirde 4G hizmetinden yararlanabilmesi mümkün  olmayacak. Dolayısıyla tüketicinin kullanmakta olduğu cep telefonu işe  yaramayacağından yeni telefon masrafına girmesi gerekecek." 
 
    "4G zorunlu olmayacak" 
 
 Ateş, 4G hizmet vermeye başlandığında bu hizmetin kullanımının zorunlu  olmayacağını, bu nedenle tüketicilerin mevcut hizmeti almaya devam edebileceğini  vurguladı. 
 
   4G kullanmak isteyenlerin mevcut cihazlarının bu hizmeti  desteklememesi halinde yeni cihaz edinmek zorunda kalacağını aktaran Ateş, "Hızlı  veri transferi, kotaları da çok hızlı tüketecek. 4G teknolojisinin getireceği en  önemli avantaj, çok hızlı veri transferi ve yüklenmesi olacak. Bu avantaj,  internet paketi kotalarının çok çabuk dolmasına ve buna bağlı olarak cep telefonu  faturalarının da yükselmesine yol açabilecek" diye konuştu. 
 
 Kerem Ateş, yeni teknolojiyi kullanılırken internet paketinin  limitinin sürekli kontrol edilmesinin önemine değindi. 
 
 Limitlerin kontrol edilmemesi halinde kullanıcıların "yüksek fatura  şoku" yaşayabileceğini dile getiren Ateş, şunları kaydetti: 
 
 "Bu nedenle 4G hizmeti başladığında, bundan faydalanan vatandaşların  dikkatli olması gerekiyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından  yapılan düzenlemeye göre, tüketicilerin abonesi oldukları tarife paketi kotası  yüzde 80'e ulaştığında ve tamamı dolduğunda iki kez aboneye bilgilendirme  yapılması gerekmektedir. Yeni teknoloji devreye girdikten sonra tüketicilerin bu  uyarı mesajlarına daha da dikkat etmeleri gerekir. Çünkü uyarı mesajı  gönderilmediği takdirde işletmeler, kota aşımına bağlı fatura düzenleseler bile  bunu iptal etmeleri istenebilecektir." 
 

HABER ÖNERİLERİ

Huawei'nin katlanan 5G telefonu geliyor!

3499 TL'lik fiyatıyla Türkiye'ye geldi

Twitter'dan flaş Suudi Arabistan kararı!

En iyi Android cihazlar belli oldu

Nokia 8.1 görüldü!

İşte yerli ve tuşlu cep telefonu! Dünyaya satılacak

Steam’den güçsüz bilgisayar sahiplerine müjde!

Google Chrome'a yeni güncelleme!

Ünlü Youtuber ne kadar kazandığını açıkladı

Apple Watch Series 4 bugün Türkiye'de satışa çıkıyor