Tek tip kıyafete karşı çıktı

TBB Başkanı Feyzioğlu: “Gerçek suçluları da toplumun gözünde zaman içinde mağdur sınıfına sokar. Tabiri mazur görün, at izi it izine karışır”

07.08.2017 Pazartesi 02:30
Güncellenme: 07.08.2017 01:35

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, FETÖ sanıklarına tek tip kıyafet uygulaması getirilmesi için yürütülen çalışmaları eleştirdi. Yazılı bir açıklama yapan TBB Başkanı Feyzioğlu, “Haddini bilmezin biri, duruşmaya üzerinde ‘Hero’ yani ‘kahraman’ yazan bir t-shirt ile gelmiş. Bu densizliğin bir yaptırımı var zaten mevcut kanunda. Mahkeme başkanı verir talimatı, çıkarttırır o kıyafeti. Yenisini giydirtir, giyinmezse de salondan atar. Yeni bir kanun yapılmasını gerektiren, daha önce hiç görülmemiş bir durum yok ortada” dedi.

‘At izi it izine karışır’

Söz konusu uygulamanın, FETÖ’ye uluslararası alanda destek kazandıracağını da ileri süren TBB Başkanı Feyzioğlu, şöyle devam etti: “Sorun, suçlu olup olmadıkları ortaya çıkarılsın diye yargılanan kişilere, yani sanıklara peşinen suçlu muamelesi yapılıyor görüntüsü verecek tek tip elbise ya da tulum giydirilme uygulamasına geçiliyor olmasından bile daha vahim. Sorunun büyüğü, devletin en üst makamının bu kararı “müjdelerken”, yargılanan kişilerin peşinen suçlu olarak görüldüğü anlamına gelecek cümleler kurması. Gerçek suçluları da toplumun gözünde zaman içinde mağdur sınıfına sokar. Tabiri mazur görün, at izi it izine karışır. Sap ile saman birbirinden ayrılamaz. Yargı elinden gelenin en iyisini yapsa bile, kimseyi doğru yaptığına inandıramaz. Türk Milleti hak etmiyor bu yanlışlıkları.” 

HABER ÖNERİLERİ

Bozdağ'dan flaş açıklamalar

"Erdoğan o dönem referanduma gitseydi kepaze olurduk"

Recep Akdağ: Akşener'in partisine FETÖ desteği var!

Gökçek'i şoke edecek seçim anketi

CHP’nin cumhurbaşkanı adayıyla ilgili ilk işaret!

İbrahim Kalın: Donanma Komutanı Kösele istifa etti

AK Parti Kadın Kolları’nda 'online' başvuru dönemi

Erdoğan sıkça dile getiriyordu başvurular başladı

Bahçeli: Enkaz üzerinde siyaset yapılmamalıdır

Didim MHP’de ikinci istifa