Suudi bakandan Aramco saldırısı açıklaması

Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, Aramco tesislerine yapılan saldırıda kullanılan füzelerin İran yapımı olduğuna ikna olduklarını ve bütün bölge için yıkıcı olacak bir savaşı istemeseler de sürekli saldırıya maruz kalamayacaklarını söyledi.

22.10.2019 Salı 00:04
Güncellenme: 22.10.2019 07:38
AA
Londra'da düşünce kuruluşu Chatham House'da konuşan Cubeyr, "(Aramco  saldırısında kullanılan) Füzelerin İran yapımı olduğuna dair kanıtlar güçlü, biz  ikna olduk. Bu füzelerin güneyden değil, kuzeyden geldiğine ikna olduk. Güneyden  gelmeleri için menzilleri yeterli değil." dedi.
 
Cubeyr, "Birleşmiş Milletlerden incelemede bize yardımcı olması için  uzman istedik ve bir dizi başka ülkeden uzman da bu incelemelere katıldı. Hiçbir  kuşkuya yer bırakmayacak şekilde bu füzelerin nereden atıldığını bulmayı  istiyoruz." diye konuştu.
 
İnceleme sürerken bütün seçenekleri masada tuttuklarını ve aralarında  İngiltere’nin de olduğu müttefikleriyle istişare ettiklerini belirten Cubeyr,  “Savaş istemiyoruz çünkü savaş bütün bölge için yıkıcı olur. Ama öylece oturup  İranlıların veya vekillerinin saldırılarına sürekli maruz kalamayız." görüşünü  dile getirdi.
 
Cubeyr, İngiltere, Fransa ve Almanya'dan oluşan E3 ülkelerinin geçen  ay kamuoyu önünde Aramco saldırılarının sorumluluğunu İran’a yüklemelerinin de  önemli bir adım olduğunu vurguladı.
 
Saudi Aramco petrol tesislerine saldırı
 
Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki  tesiste, 14 Eylül'de yerel saatle 04.00'te  düzenlenen saldırı sonucu yangın  çıktığı açıklanmıştı. Yemen'deki Husiler, ölen ya da yaralananın olmadığı  saldırıyı 10 SİHA kullanarak düzenlediklerini iddia etmişti.
 
Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın  tesislerine yapılan saldırı nedeniyle ülkenin petrol üretiminde günlük 5,7 milyon  varil kesinti olduğu belirtilmişti.
 
  
 

HABER ÖNERİLERİ

Skandal olay! Almanya Protestan Kilisesi'nde 770 kişiye cinsel istismar...

Bolivya'yı geçici olarak Jeanine Anez yönetecek!

Trump'tan flaş açıklama: Nerede olduğunu biliyoruz

Trump: Anlaşmaya yakınız

Donald Trump'ın azil soruşturması bugün başlıyor

Büyük felaket! Milyonlarca insan tehlikede

Fransa'dan flaş Türkiye açıklaması!

Şoke eden itiraf: Gerçek mermi kullanıldı

DSÖ dünyanın ilk Ebola aşısını onayladı

Midesinden çıkarılana inanamayacaksınız